Kościół

Spójrzmy na Jezusa zmartwychwstałego – On rozproszy wszystkie lęki

Medytacje ewangeliczne z dnia 15 kwietnia 2018, Łk 24, 35-48.

Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba.

A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»

Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.

Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich.

Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma.

I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego».

Apostołowie byli tak zalęknieni, że trudno im było skupić myśli. Przecież znali psalmy zapowiadające mękę Chrystusa, a jednak nie skojarzyli tego, co wydarzyło się w Jerozolimie z zapowiedziami z pism. Dopiero spotkanie z Jezusem zmartwychwstałym otworzyło im oczy i pozwoliło pojąć wymiar krzyżowej śmierci Pana.

Ale lęk ma to do siebie, że odbiera zdolność racjonalnego, trzeźwego myślenia. Paraliżuje nie tylko człowieka, ale i jego umysł. Dopiero obecność Chrystusa pozwala otworzyć oczy. Dotyczy to tak pojedynczego człowieka, jak i całej wspólnoty, która bez Jezusa nie potrafi normalnie funkcjonować.

Zapraszajmy Jezusa do naszych serc i naszych wspólnot – rodzinnych, sąsiedzkich, duchowych… I my bądźmy świadkami, a świadectwo nasze niech idzie w świat, porywając ku Chrystusowi kolejne przepełnione miłością serca. Niech Ten, który przyszedł na świat dla naszego zbawienia rozproszy wszystkie lęki i niepokoje, abyśmy z odwagą mogli głosić Jego Słowo.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra