Z zagranicy

Twórca „Amadeusza” i „Lotu nad kukułczym gniazdem” nie żyje

Po krótkiej walce z chorobą zmarł reżyser Milos Forman. Żona Formana,Martina Zborilova oświadczyła, że jej mąż odszedł w spokoju ostatnie chwile życia spędzając w gronie rodziny oraz najbliższych przyjaciół.

Wzrost popularności Milosa Formana nastąpił w 1965 roku,
gdy jego film „Miłość blondynki” został nagrodzony podczas
festiwali w Locarno oraz Wenecji. Ostatnio obraz Formana to „Duchy Goi” z 2006 roku, który był biografią słynnego malarza Francisco Goi.

Urodzony w 1932 roku w Czechosłowacji Forman wyreżyserował również takie filmy jak ,,Amadeusz” czy ,,Lot nad kukułczym gniazdem”, nagrodzony aż pięcioma statuetkami Oscara. Czeski reżyser od 50 lat mieszkał w USA po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i brutalnym stłumieniu „praskiej wiosny”. 

 

Źródło: BBC

Foto: Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Wojciech

  17 kwietnia 2018 at 16:09

  Lot nad kukułczym gniazdem, Hair to sztandarowe filmy neomarksizmu.

  • Tomek

   20 kwietnia 2018 at 21:49

   „Hair” to jeszcze rozumiem od biedy, bo przedstawia sceny z życia hippisów, ale czemuż to niby „Lot nad kukułczym gniazdem” jest neomarksistowski?

 2. Piotrx

  18 kwietnia 2018 at 19:17

  oraz autor zakłamanego filmu „Duchy Goi”

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra