Kultura i historia

10 lat temu odszedł Przemysław Burchard – prekursor polskiej speleologii

16 kwietnia 2008 r. po ciężkiej chorobie zmarł Przemysław Burchard, etnograf, reportażysta i wydawca. Żołnierz AK i podziemia narodowego. Zasłużył się przede wszystkim jako badacz jaskiń, znacząco przyczyniając się do poszerzenia wiedzy na ich temat.

Przyszedł na świat 5 lipca 1925 r. w Podgórzu pod Toruniem. W czasie niemieckiej okupacji służył w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i Kedywu Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny należał do Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

W maju 1945 r. uczestniczył w ataku na areszt UB w Tomaszowie Mazowieckim. Aresztowany, został skazany na karę śmierci, złagodzoną w wyniku amnestii do kary więzienia.

Ukończył studia etnograficzne na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, studiował też w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Szczecinie. W latach 1953-1955 był asystentem w Zakładzie Badania Sztuki Ludowej Państwowego Instytutu Sztuki w Krakowie. W ramach badań etnograficznych podróżował po Ameryce Południowej i Środkowej, Australii i Oceanii, Nowej Gwinei, Afryce i Dalekim Wschodzie.

Z początkiem lat 50. związał się z ruchem jaskiniowym, stając się jednym z prekursorów speleologii w Polsce. Był jednym z najaktywniejszych członków Klubu Grotołazów w Krakowie, pierwszej organizacji zrzeszającej taterników jaskiniowych w Polsce. Należał do pionierów eksploracji jaskiń metodami alpinistycznymi. Aktywnie uczestniczył w wyjazdach i wyprawach do jaskiń zagranicznych.

W latach 1955–58 redagował wznowiony przez siebie rocznik „Ziemia”, wszedł też w skład zespołu redakcyjnego odnowionego „Taternika”. Przez wiele lat był członkiem komitetu redakcyjnego miesięcznika „Poznaj Świat”, a w 1990 r. został jego redaktorem naczelnym. Napisał kilkaset artykułów i przeszło 20 książek z zakresu literatury faktu, przyczyniając się do spopularyzowania w Polsce ruchu taternictwa jaskiniowego.

W okresie stanu wojennego w Polsce aktywnie działał w opozycji demokratycznej, m.in. w Prymasowskim Komitecie Pomocy Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom. W 1989 r. założył własne wydawnictwo „Burchard Edition”, wydające przewodniki po Kresach Wschodnich i książki z zakresu najnowszej historii Polski.

Przemysław Burchard zmarł 15 kwietnia 2008 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Spoczął na Starych Powązkach w Warszawie.

Był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.

Źródło: nyka.home.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra