Z kraju

Tadeusz Płużański i Leszek Żebrowski krytykują Andrzeja Dudę za zawetowanie ustawy degradacyjnej

W wywiadzie dla Tomasza Wandasa z Frondy Tadeusz Płużański, krytykując prezydenta Andrzeja Dudę za zawetowanie ustawy degradacyjnej, stwierdził, że prezydenckie „weto całkowicie wstrzymało możliwość degradacji, a właściwie odebrania stopni wojskowych komunistycznym żołnierzom, generałom. Prezydent swoją decyzją de facto skierował ustawę do kosza. Inaczej byłoby, gdyby pan prezydent zdecydował się skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, wtedy prace by trwały – teraz, zostały zatrzymane i za jakiś czas będą musiały zacząć się od nowa”.

W opinii Tadeusza Płużańskiego uzasadnienie zawetowania ustawy wygłoszone przez prezydenta „było niespójne”. Zdaniem historyka nie można się zgodzić z prezydencką obroną Hermaszewskiego „ponieważ niezależnie od roli każdego z dwudziestu dwóch członków wszyscy zgodzili się na udział w ciele obcym represyjnym wobec Polaków, który nawet sąd Rzeczypospolitej określił jako związek przestępczy o charakterze zbrojnym. Jeżeli in gremio zostali tak nazwani wszyscy „gentelmeni” komunistyczni, to rozumiem, że tak samo należy ich traktować – każdy z nich był przestępcą, który nosi z sobą broń i terroryzował nią Polskę”.

Jak informuje Tadeusz Płużański „opinie historyczne [o członkach WRON] jednoznacznie wskazują na to, że byli to przestępcy w wojskowych mundurach i nie ma powodu, aby ich różnicować. Wszyscy zgodzili się uczestniczyć w wojnie przeciwko Polakom, co więcej rozpętali oni tę wojnę. Konsekwentnie wszyscy powinni być pozbawieni jakichkolwiek przywilejów. Wiemy, że całkiem niedawno odebrano żyjącym członkom WRONu przywileje emerytalne – dobrze, że się tak stało, jednak to nie wszystko – powinni oni być pozbawieni wszystkich innych apanaży (w tym również stopni wojskowych, które należą się Polakom, a nie Sowietom przebranym w polskie mundury)”.

W wywiadzie dla Pauliny Gajkowskiej z „Naszego Dziennika”, który opublikował na swoim Facebooku Leszek Żebrowski, znany popularyzator historii stwierdził, że prezydent zawetował ustawę degradacyjną bo stworzona została ona za czasów gdy ministrem obrony narodowej był Antonii Macierewicz będący w konflikcie z prezydentem Dudą.

Zdaniem Leszka Żebrowskiego proponowana ustawa degradacyjna była niewystarczająca. Zdaniem popularyzatora historii „cały „korpus polityczny „ludowego” WP powinien być taką dekomunizacją objęty i pozbawiony świadczeń. Politrucy to nie byli oficerowie, tylko delegaci partii komunistycznej w szeregach wojska! Czyli, mówiąc wprost, była to agentura partyjna w wojsku, przeznaczona do jego kontrolowania od wewnątrz”.

W opinii Leszka Żebrowskiego degradacją powinien być objęty „cały korpus wojskowych tajnych służb, poczynając od Informacji Wojskowej, to nie było wojsko w sensie dosłownym, to było „wojskowe UB”, w dodatku znaczna ich część była na usługach wschodniego mocodawcy, czyli Związku Sowieckiego”.

Leszka Żebrowskiego w argumentacji prezydenta krytykującego ustawę degradacyjną zbulwersowało to, że prezydent skrytykował degradację Hermaszewskiego „bo kosmonauta, bo to pilot… Zabrakło jeszcze argumentacji, że jest on teściem prominentnego polityka PiS i mielibyśmy „pełnię szczęścia”. Hermaszewski jest komunistycznym generałem, był członkiem partii komunistycznej, osobą zaufania również naszych „sojuszników”, skoro go bezwarunkowo akceptowali. Opowieści o tym, że nie wiedział, nie chciał być we WRON, są absurdalne. Mógł się nie zgodzić, mógł odmówić, odejść z hukiem. Śmierć mu za to nie groziła, więzienie też nie. Nie potrafił się zachować jak trzeba, nawet w tak decydującej chwili, gdy powstała grupa, jawnie terroryzująca społeczeństwo. Nie chciał przedwcześnie kończyć komunistycznej kariery? To był jego ówczesny, świadomy wybór”.

Zdaniem Leszka Żebrowskiego weto prezydenta uniemożliwi degradację jeszcze żyjących zbrodniarzy komunistycznych, i wpisuje się w niespełnienie wyborczych obietnic PiS dotyczących ujawnienia aneksu do raportu o WSI.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. jaro7

  16 kwietnia 2018 at 22:21

  Słuchałem kiedyś tego Płużańskiego w TVPiS9zrobili go ‚dziennikarzem”prowadzącym) jak powiedział że Jaruzelski powinien być zdegradowany już za to że w 68 r wyrzucił z wojska żydów!!!!!!!!Żenada,to dla tego Płużańskiego ci żydzi (bezpieka,Informacja wojskowa,politruki itd) powinni w wojsku zostać.I taki facet uważa siebie za polskiego patriotę.

  • prawo

   16 kwietnia 2018 at 22:35

   Jest też taka druga możliwość, której na razie nie bierze się pod rozwagę. Dla porządku, zauważę więc, że Jarosław Kaczyński wcale nie potknął się o swój kolejny wynalazek z Unii Wolności, ob. Andrzeja Dudę tylko DZIAŁAJĄ W POROZUMIENIU I POD AUSPICJAMI WSI. To lepiej tłumaczy te wszystkie zachowania. Stara taktyka dobrego i złego policjanta.
   Chodzi też o to, że ci wszyscy do degradacji to ŻYDZI poza tym niekumatym donosicielem WSW, Hermaszewskim i stąd taka nieracjonalna decyzja.

   • Tomek

    17 kwietnia 2018 at 07:49

    Prawo swoje mądrości znów prawi:):):):)

    Którzy, konkretnie, ze zdegradowanych członków WRON to niby akurat Żydzi???

    • prawo

     17 kwietnia 2018 at 10:22

     Do budy.

     • Tomek

      17 kwietnia 2018 at 19:28

      Jeśli nie wiesz, jełopie, to nie wypisuj takich bzdur.

  • prawo

   17 kwietnia 2018 at 01:42

   @jaro7
   Płużański to porządny człowiek, ale ma czasem takie słabsze dni jak wskazałeś. Pisał o Wyklętych u Korwina w NCz! od początku lat ’90 tak, że ma wielkie zasługi choć czasami coś palnie jak dziecko. Korwin się z niego nawet śmiał wtedy w latach ’90 i mówił, że daje mu dwie strony tylko dla zróżnicowania tygodnika.

 2. jacek

  17 kwietnia 2018 at 00:28

  kawał gnoja, nie prezydent…

 3. finka

  17 kwietnia 2018 at 21:00

  To, że Czarnecki jest zięciem Hermaszewskiego wszyscy wiedzą, nawet jest podobny do teścia w koniunkturaliźmie, był w ZCHN, Samoobronie potem szybko do PiS, żeby zostać przy korycie. Nie pamiętam czy był też początkowo w PC z Kaczyńskimi? taki obrotowy facet nadaje się do PSL.

 4. Czesław

  18 kwietnia 2018 at 05:15

  „Mógł się nie zgodzić, mógł odmówić, odejść z hukiem. Śmierć mu za to nie groziła, więzienie też nie” W tamtym czasie nikt nie wiedział, czy nie skończyło by się to śmiercią lub więzieniem. A dlaczego nikt nie pisze i nie honoruje Rejfa który wówczas jako jedyny z Rady Państwa przeciwstawił się stanowi wojennemu, jeszcze jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 5. Czesław

  18 kwietnia 2018 at 05:20

  „Jaruzelski powinien być zdegradowany już za to że w 68 r wyrzucił z wojska żydów” pisze jaro7 – nieprawda, prawda jest taka – „Jaruzelski antysemitą, to fałszywy mit” http://www.prawica.net/9906

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra