Kultura i historia

Wspomnienie błogosławionego ks. Romana Archutowskiego

Znawca historii Kościoła, wychowawca młodzieży, w czasie okupacji rektor Seminarium Duchownego w Warszawie. Aresztowany przez gestapo za pomoc w ukrywaniu Żydów, więziony na Pawiaku, był bity i poniżany. Zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Roman Archutowski urodził się 5 sierpnia 1882 r. we wsi Karolino na Mazowszu. Ukończył rosyjskie gimnazjum w Pułtusku i wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1904 r.

Po święceniach krótko był wikariuszem w parafii w Jeżowie w diecezji łódzkiej. W 1905 r. został skierowany na studia do Akademii Duchownej w Petersburgu. Po powrocie w 1910 r. pracował jako prefekt w Gimnazjum Realnym oraz w Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Po 15 latach pracy jako inspektor w 1925 r. objął stanowisko dyrektora tej szkoły. Od tego momentu do elitarnego dotąd gimnazjum zaczęto przyjmować uczniów ze wszystkich warstw społecznych, także z rodzin robotniczych i chłopskich.

Ks. Archutowski nauczał w nim religii oraz wykładał historię Kościoła. Był autorem podręcznika tejże dla szkół średnich, opracowywał hasła na potrzeby „Podręcznej Encyklopedii Katolickiej”. Publikował też rozprawy w czasopismach teologicznych.

Łatwo nawiązywał kontakt z młodzieżą, był opiekunem duchowym i nierzadko materialnym, służył radą i pomocą. Swoją postawą zdobył sobie wśród grona nauczycielskiego i uczniów wielki autorytet.

W czasie niemieckiej okupacji wiosną 1940 r. ks. Archutowski przejął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Jesienią 1942 r. był dwukrotnie aresztowany przez gestapo. Jednym z powodów była pomoc, jakiej udzielał Żydom, ukrywając ich na terenie seminarium.

Więziony na Pawiaku był maltretowany i bity. Nie chcąc zmienić sutanny na ubranie cywilne, był szczególnie szykanowany przez niemieckich strażników. W marcu 1943 r. został przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie początkowo przydzielono go do prac ogrodowych. W okresie nasilenia epidemii tyfusu wyznaczono go do noszenia i przewożenia zwłok do krematorium.

Wycieńczony głodem i chłodem wkrótce sam zachorował. Zmarł w Niedzielę Palmową, 18 kwietnia 1943 r. Jego ciało spalono w krematorium. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie ks. Roman Archutowski został wliczony w poczet 108 błogosławionych męczenników za wiarę.

Źródło: archutowski.edu.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra