Z kraju

Znów odkryto szczątki kostne w białostockim ogrodzie śmierci

Prokuratura IPN w Białymstoku została poinformowana przez dyrektora Aresztu Śledczego w Białymstoku o tym, że podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie dawnego ogrodu więzienia UB odnaleziono szczątki kostne. Teren znaleziska został zabezpieczony przez pracowników IPN.

Przypomnijmy, iż w latach 2013–2017, w ramach śledztwa prokuratury IPN Białystok w sprawie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy państw totalitarnych w latach 1939–1956, na terenie dawnego ogrodu więzienia UB przy ulicy Kopernika ( obecnie areszt śledczy) prowadzone były, na duża skalę, prace ekshumacyjne. W ich trakcie wydobyto szczątki ponad 400 osób. Obecnie pracownicy aresztu odnaleźli szczątki kostne w miejscu, w którym nie były prowadzone czynności ekshumacyjne.

Prokurator IPN natychmiast, po powiadomieniu go przez dyrektora aresztu, podjął czynności mające na celu zabezpieczenie odnalezionych szczątków oraz objęcie prowadzonych prac nadzorem archeologicznym. W najbliższym czasie prokurator zleci sprawdzenie, czy w ziemi wywiezionej z wykopów wykonanych na terenie Aresztu Śledczego nie znajdują się kolejne szczątki kostne.

Czynności te są wykonywane w ramach śledztwa S51/13/Zk w sprawie zbrodni zabójstwa osób osadzonych w więzieniu w Białymstoku w okresie 1939-1956 czyli zarówno okupacji sowieckiej, niemieckiej jak i działalności UB. W latach 2013–2017 zbadany został teren dawnego przywięziennego ogrodu. Od początku prac ekshumacyjnych z tego pola śmierci wydobyto szczątki blisko 400 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. Czyny w wyniku których zginęły te osoby, kwalifikuję się jako zbrodnię przeciwko ludzkości.

W latach 1946 – 56 na terenie więzienia przy ulicy Kopernika w Białymstoku funkcjonariusze UB dokonywali egzekucji osadzonych tam więźniów, głównie członków podziemia niepodległościowego i osób podejrzewanych o sprzyjanie podziemiu. Zasadniczo ich ciał nie wydawano rodzinom, ale chowano na terenie więzienia oraz w innych miejscach. Według danych przekazanych przez historyków z białostockiego oddziału IPN wynika, że w białostockim więzieniu wykonano ponad 200 wyroków śmierci. Jak dotąd, pobrano genetyczny materiał porównawczy od ponad 400 członków rodzin osób, które mogły zginąć na terenie białostockiego więzienia.

Odkrycie szczątek kostnych w Białymstoku zbiegło się w czasie z rozstrzygnięciem przetargu na prowadzenie dla IPN badań genetyczno-identyfikacyjnych szczątek ofiar m.in. zbrodni komunistycznych. Przetarg wygrały dwa konsorcja, które podpisały z IPN 4-letnie umowy 6 kwietnia 2018 r.

„W wyniku rozstrzygnięcia postępowania na zawarcie umowy ramowej prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. podpisane zostały umowy z poniższymi Wykonawcami: Konsorcjum: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji oraz Konsorcjum: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy), Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu” – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy IPN.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. wolna-polska.pl

  18 kwietnia 2018 at 12:05

  Rabin Chojecki zaatakował S. Michalkiewicza ręką Boga.

 2. wolna-polska.pl

  18 kwietnia 2018 at 12:15

  Brytyjski generał zdjęty z wizji za mówienie prawdy o Syrii. [wideo]

 3. prawo

  18 kwietnia 2018 at 23:24

  Który to żyd o gołębim sercu był komendantem UB w więzieniu w Białymstoku w okresie 1939-1956?
  Może ten uczony rabin Michael Schudrich będzie wiedział, co?
  A może ten dobry człowiek Szewach Wajs wie coś na ten temat, co?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra