Polskość

Pytanie o 3-4 sukcesy Platformy przez 8 lat i wielosekundowa cisza

Najważniejsi politycy Platformy z przewodniczącym Grzegorzem Schetyną i wykonującym od niedawna obowiązki sekretarza generalnego Robertem Tyszkiewiczem, zawitali w ostatni czwartek do Goleniowa w województwie zachodniopomorskim i rozpoczęli kampanię samorządową.

Okazało się jednak, że życzliwe skądinąd pytanie dziennikarza lokalnej telewizji Goleniów o wymienienie 3-4 największych sukcesów Platformy w ciągu 8 lat rządzenia sprawiło Schetynie ogromny kłopot.

Najpierw kilkanaście sekund milczał, a później dzięki podpowiedziom kolegów przypomniał sobie o wybudowaniu tysięcy kilometrów dróg ekspresowych i autostrad i ponad 6 tysięcy Orlików.

Dalej nie wymienił już ani trzeciego ani czwartego sukcesu tylko atakował PiS, który jego zdaniem jest winien wszelkiego zła i kolejnych nieszczęść, które wręcz codziennie spotykają kolejnych polityków Platformy.
Okazuje się, że obecny przewodniczący Platformy tak zafiksował się na słynnym zawołaniu sprawującego przez blisko 7 lat funkcję premiera Donaldzie Tusku „o zapewnieniu Polakom ciepłej wody w kranie”, że nie jest w stanie samodzielnie wymienić żadnego sukcesu rządzenia przez pełne dwie kadencje.

Zresztą Schetynie nie najlepiej idzie nie tylko chwalenie się sukcesami z ostatnich 8 lat rządzenia Platformy i PSL-u, ale coraz częściej on i jego koledzy przyznają, że na kampanię samorządową nie mają jakiegoś spektakularnego programu, a ich zasadniczym celem jest nie dopuszczenie Prawa i Sprawiedliwości do władzy.

Niedawno na wspólnej konferencji Platformy i Nowoczesnej poseł tej ostatniej partii Adam Szłapka z mównicy zapowiedział, że obydwie partie powinny przyjąć, iż po wygranych wyborach parlamentarnych w 2019 roku, nie zrealizują żadnych zamierzeń programowych, wystarczy, że odsuną od władzy Prawo i Sprawiedliwość.

Wcześniej przewodniczący Schetyna przejawiał skłonności likwidacyjne, już na jesieni 2016 na pierwszej konwencji programowej, nowy przywódca Platformy przedstawił zarys nowego programu, w którym „wybił” na czołówkę likwidację Instytutu Pamięci Narodowej(IPN), Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), a także 16 urzędów wojewódzkich.

Przypomnijmy, że na konwencji w Gdańsku w dniu 3 października 2016 roku Grzegorz Schetyna zapowiedział właśnie likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego, instytucji za powstaniem, której w 2005 roku, Platforma gremialnie głosowała.

Już wtedy ta deklaracja zabrzmiała wyjątkowo niestosownie w sytuacji, kiedy to Biuro prowadziło, co najmniej kilkadziesiąt postępowań przygotowawczych związanych z „ludźmi” Platformy, w tym tak spektakularne jak „procesy reprywatyzacyjne” w Warszawie (teraz wiele z nich się już materializuje, jak choćby sprawa posła Gawłowskiego).

Bardzo nieodpowiedzialna jest także ciągle podtrzymywana propozycja likwidacji urzędów wojewodów i w konsekwencji urzędów wojewódzkich i przeniesienie ich kompetencji do samorządów, głównie marszałków województw.

Jest to, bowiem uderzenie w spoistość państwa i zakwestionowanie zapisanej w Konstytucji RP jego unitarności, a więc podporządkowania wszystkich jego jednostek administracyjnych, władzom centralnym.

Co więcej to właśnie u wojewodów znajduje się nadzór prawny nad działalnością legislacyjną wszystkich jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów i samorządów województw) i wręcz trudno sobie wyobrazić, żeby jej w ogóle nie było albo żeby sprawował ją jakiś inny urząd.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Pingback: c3j8vb5w4dxctv36cxct5x4wd

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra