Kościół

Perspektywa miłości zmienia wszystko

Medytacje Ewangeliczne z dnia 22 kwietnia 2018, J 10, 11-18.

Jezus powiedział:

«Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.

Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».

Pan Jezus ukazuje nam w dzisiejszej Ewangelii, jak wiele zmienia perspektywa miłości. Najemnik nigdy nie będzie tak związany ze swoimi owcami, aby być gotowym oddać za nie życie w konfrontacji z wilkiem. Ale Pan Jezus nie jest zwykłym pasterzem i jak sam zapowiada „Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać” i dodaje „mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać”.

A czy ja kocham Jezusa? Czy kocham Go na tyle, aby być gotowym oddać za Niego życie? Czy kocham Go na tyle, aby z utęsknieniem wyczekiwać kolejnej Eucharystii? Jaka jest ta nasza miłość?

To, w jaki sposób odpowiadamy na Miłość Chrystusa, jest miernikiem naszej wiary. Nie słowa, ale czyny. Miłość nie przekłada się na piękną mowę, ale na konkretne działania i ważne, abyśmy o tym pamiętali. Jeżeli mówimy, że kochamy, ale nasze postępowanie wskazuje na co innego, to… tylko mówimy.

Oczywiście możemy twierdzić, że słuchamy Pana Jezusa, a jednocześnie nie oglądając się na treści owych słów, czynić dokładnie odwrotnie od tego, czego od nas oczekuje, ale wówczas będziemy tylko oszukiwać samych siebie. W tym ostatnim człowiek naprawdę potrafi być mistrzem. Zanim więc odpowiemy sobie na pytanie, kim dla mnie jest Chrystus i czy naprawdę Go miłuję, sięgnijmy pamięcią do wydarzeń z ostatniego tygodnia i spróbujmy wskazać te nasze działania, do których Jezusa zaprosiliśmy. To będzie odpowiedź najlepsza z możliwych…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Soroka

    22 kwietnia 2018 at 09:18

    Daj nam Panie Boże dobrych pasterzy, prosimy Cię Panie, bo nam ich bardzo potrzeba. Najemnicy mało że nie dbają o nas, to jeszcze nas sprzedają. Ulituj się Panie chociaż nad naszymi dziećmi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra