Kościół

„Powiedziałem wam, a nie wierzycie”

Medytacje ewangeliczne z dnia 24 kwietnia 2018, J 10, 22-30.

Obchodzono w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona.

Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!»

Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec.

Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wskazuje wyraźnie, że wiara jest łaską daną od Boga. Pan Bóg ofiarowuje taką łaskę każdemu człowiekowi, ale to od tego ostatniego zależy, czy ją przyjmie, czy odrzuci. Otaczający Jezusa w świątyni Salomona Żydzi tę łaskę odrzucili. Oni chcieli mieć pewność, wiedzę, że Jezus jest Mesjaszem. Nie chcieli tajemnicy zbawienia odkrywać, zgłębiać się w nią, budować relację z Bogiem. Domagali się za to prostych i szybkich rozwiązań. Na głos Jezusa byli zamknięci, w przeciwieństwie do tych, którzy naprawdę Jezusowi uwierzyli.

To właśnie dlatego dokonywane przez Jezusa cuda nie były dla nich dostatecznym dowodem na to, iż to właśnie On jest Mesjaszem. Nie stanowiły też wystarczającego powodu, aby Go słuchać i pójść za Nim. A czy ja potrafię słuchać Jezusa? Czy podążam za Jego głosem? Czy jestem tym, którego nikt nie może wyrwać z ręki Boga?

Ileż to razy zdarzało mi się być zamkniętym na Słowo Boże? Ileż to razy podczas Eucharystii głowa była zaprzątnięta wszystkim, tylko nie dokonującą się na ołtarzu Ofiarą? Przepraszajmy Boga za wszystkie te chwile, kiedy przepuściliśmy możność wysłuchania Go i za te wszystkie czyny, które czyniliśmy, nie oglądając się na Jego wolę.

I… nauczmy się wsłuchiwać w głos Jezusa. W ciszy…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Soroka

    24 kwietnia 2018 at 10:59

    „Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec.”

    A dlaczego nie są z Owiec Jezusa? Bo nie chcą! Oni są niewolnikami samych siebie, czyli są egoistami, a ich egoizm i głupota, nie pozwala im zrozumieć świadectwa czynów Jezusa.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra