Z kraju

Lekarze domagają się od Sejmu i rządu przyspieszenia prac nad zakazem aborcji eugenicznej

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich Oddział Mazowiecki bł. dr. Ewy Noiszewskiej skierował oficjalne pismo do Ministerstwa Zdrowia, w którym domaga się przyspieszenia w Sejmie prac nad Inicjatywą Ustawodawczą „Zatrzymaj Aborcję”. Publikujemy je w całości.

Szanowny Panie Ministrze,

Zwracamy się z prośbą o interwencję zmierzającą do przyśpieszenia w Sejmie prac nad Inicjatywą Ustawodawczą „Zatrzymaj Aborcję” Obecna niespójna sytuacja prawna w najwyższym stopniu zagraża zdrowiu i życiu pacjentów, ponieważ to życie odbiera. Uniemożliwia również uczciwe wykonywanie zawodów medycznych. Prowadzi do powstania dylematów moralnych u lekarzy, pielęgniarek i położnych, stwarza zagrożenie dla ich sumień.

W Polsce Konstytucja, w Art.38, zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Jednocześnie przesłanka eugeniczna, Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, umożliwia zabijanie dzieci z rozpoznaną przed urodzeniem niepełnosprawnością, wbrew Kodeksowi Etyki Lekarskiej (Art.2.), do którego przestrzegania zobowiązuje lekarzy Ustawa o wykonywaniu zawodu lekarza (Art.4). Mimo, że aborcja nie jest procedurą leczniczą NFZ kontraktuje i finansuje ze środków publicznych ten akt pozbawienia życia dziecka.

Uważamy, że rozpoznanie medyczne, nawet o trudnym rokowaniu, nie jest dla lekarza wskazaniem do zabicia chorego, mimo przyzwolenia w Ustawie. Klauzula Sumienia personelu medycznego, z której dostępnością są liczne problemy, nie ochroni wszystkich dzieci, których życie jest zagrożone, i nie rozwiąże kwestii świadomości społecznej, kształtowanej przez przepisy prawa. Ustawa naruszająca zasady Kodeksu Etyki Lekarskiej, uderza w wizerunek lekarza i obarcza specjalistów ginekologii udziałem w śmiercionośnych procedurach wymuszonych kontraktami z NFZ.

Projekt Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję” z kwietnia 2017 zyskał poparcie 830.000 obywateli oraz pozytywną opinią sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Nasze Stowarzyszenie wyraziło dla niego poparcie w liście otwartym z dnia 28.06.2017. (http://kslp.pl/poparcie-inicjatywyzatrzymania-aborcjii-eugenicznych/). Niestety dalsze prace nad tym Projektem odłożono, co przyczyniło się, od tego czasu, do utraty życia przez ponad 400 dzieci. Po rezygnacji 21.03.2018 z prac nad Inicjatywą „Zatrzymaj Aborcję”, sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny odrzuciła w dniu 11.04.br wniosek posła Jana Klawitera o dopisanie tego Projektu do harmonogramu prac Sejmu.

Uważamy, że wyeliminowanie z polskiego prawa możliwości zabijania chorych ludzi w prenatalnej fazie życia przyczyni się do rozwoju terapii przed i po urodzeniu oraz usprawnienia całościowej opieki medycznej nad pacjentami z wadą genetyczną. Jesteśmy przekonani, że usunięcie przesłanki eugenicznej, z Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zaowocuje poprawą stanu zdrowia kobiet, uchroni chore dzieci przed barbarzyńskim traktowaniem w polskich szpitalach i przywróci powołaniu lekarskiemu jego właściwy wymiar.

Gorąco prosimy, aby Pan Minister przyczynił się do niezwłocznego podjęcia przez Sejm prac nad projektem ustawy łagodzącym prawo aborcyjne, korzystnym dla zdrowia i życia dzieci oraz matek a także zadbał o to, by NFZ finansował wyłącznie procedury lecznicze.

prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan
lek. med. Grażyna Rybak

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Grażka

  26 kwietnia 2018 at 00:02

  Podany adres otwartego listu popierającego Projekt z 28.06.2017 jest aktualnie nie aktywny. List dostępny jest na stronie : http://kslpmazowsze.pl/?p=549

 2. Hania

  26 kwietnia 2018 at 08:39

  PIS jest ZA aborcją!
  Najwyższy czas by wyborcy to zrozumieli!
  Jaśniej już nie można,oto ” paprotka” pana prezesa
  jego ulubienica, parząca mu ziółka, przynosząca kotkowi Wiskasa, niejaka poseł Lichocka
  W ” polskiej” TV braci Karnowskich
  Klepała coś o podłości obrońców życia, którzy uparli się by rozwalić tę piękną partię:)

  Piękna i mądra pani Lichocka jak zwykle na pierwszej linii frontu
  Może czas ” zmienić temat” i w końcu się
  – zamknąć!??!

  https://www.youtube.com/watch?v=rMpgW9wkOe4

  ( od 14min)

 3. Hania

  26 kwietnia 2018 at 08:43

  Żenada wylewająca się spod pieprzyka tej pani
  Porównywanie Kai Godek do aborcjonistów czy SBków, którzy chcą dzielić!

  Pani kompromituje się ględząc o wybiórczej grze pani Godek, która
  ” chce bronić tylko chore dzieci”

  Szanowna pani poseł Lichocka
  Obywatelski Projekt ” Stop Aborcji” bronił WSZYSTKIE nienarodzone dzieci!
  A pani wówczas zagłosowała PRZECIWKO niemu!

  zapomniała pani?
  My pamiętamy…

 4. Saruman

  26 kwietnia 2018 at 09:29

  Nie lekarze, a katoliccy lekarze. To tak jak demokracja vs demokracja socjalistyczna.

  • Grażka

   26 kwietnia 2018 at 11:56

   Dyplom lekarza nie okresla czy jest katolokiem czy protestantem , czy nie wierzacym , jest lekarzem i zgodnie z powiołaniem chce chronic i leczyc kazde ludzkie zycie

 5. Slawomir Tomasz Roch

  26 kwietnia 2018 at 14:45

  Zdecydowanie popieram Apel lekarzy katolickich, chcacych prawnie bronic zycia! Walczmy o cywilizacje zycia! Tak trzymac! Precz z cywilizacja smierci!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra