Z kraju

Bezrobocie w marcu najniższe w historii

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), który podaje wysokość bezrobocia, jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całej ludności cywilnej aktywnej zawodowo na koniec marca 2018 roku, wskaźnik bezrobocia spadł do 6,6 % i był to najniższy poziom tego wskaźnika od roku 1991, czyli na początku przemian w Polsce.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec marca tego roku wyniosła 1,09 mln i przy tym tempie spadku bezrobocia, zmniejsza się ono w ostatnich miesiącach średnio o 40 tysięcy miesięcznie (na koniec lutego było 1,13 mln).

Bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach i głównej mierze jego spadek jest spowodowany sezonowym wzrostem zapotrzebowania na pracę w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka.

Jeszcze korzystniej wygląda sytuacja na rynku pracy według Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce na koniec marca 2018 roku, według tzw. metody BAEL (opartej na aktywności ekonomicznej ludzi), wyniosła tylko 5,3 %.

Polska należała do pierwszej siódemki krajów o najniższym poziomie bezrobocia w UE (w liczbach bezwzględnych wyniosło ono 906 tysięcy osób i było o blisko 197 tysięcy niższe niż na koniec marca 2017 roku i o 14 tysięcy mniejsze niż w lutym tego roku.

Najniższe bezrobocie na koniec marca 2018 roku Eurostat odnotował w Czechach -3,2%, na drugim miejscu były Niemcy – 3,9%, później maleńka Malta -4,1 %, Węgry- 4,3%, W. Brytania – 4,5% Holandia – 5,1 % i Polska -5,3 %.

Najwyższy z kolei poziom bezrobocia odnotowano w Grecji, która już 7 rok „wychodzi z kryzysu” w wysokości 23,5 % i mającej ciągle poważne problemy gospodarcze i polityczne Hiszpanii -18,2 %.

Przeciętna stopa bezrobocia we wszystkich 28 krajach UE na koniec marca tego roku wyniosła 8 %, natomiast z kolei średnia stopa w 19 krajach strefy euro była wyraźnie wyższa i wyniosła aż 9,5%, choć była na najniższym poziomie od czasu kryzysu w 2008.

Bezrobocie w krajach strefy euro było, więc aż o 1,5 punktu procentowego wyższe niż średnio w całej Unii i nie ulega wątpliwości, że tą ostatnią średnią ciągną w dół kraje UE posługujące się własnymi walutami.

Okazuje się, że w 9 krajach spoza strefy euro bezrobocie było bardzo niskie (Czechy-3,2%, Węgry-4,3 %, W. Brytania-4,5%, Polska -5,3 %, podobnie Rumunia- 5,3, Dania-6,2%, Bułgaria i Szwecja po 6,6%, a więc nie tylko niższe niż średnio w krajach UE, ale wyraźnie niższe niż średnio w krajach strefy euro i tylko jeden kraj Chorwacja odbiegał w górę, stopa bezrobocia wyniosła tam 11,3%.

Wszystkie te bardzo pozytywne tendencje na rynku pracy, wyróżniające Polskę także w Unii Europejskiej (pierwsza siódemka krajów UE o najniższym poziomie bezrobocia), mają miejsce w ciągu pierwszych 2 lat rządzenia Zjednoczonej Prawicy i są zapowiedzią kontynuowania tych tendencji także w latach następnych.
Szybki i trwały wzrost gospodarczy zdecydowanie przekraczający 4% PKB, tworzący coraz więcej miejsc pracy, powoduje silne zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą, co pozytywnie wpływa na rynek pracy i zmniejszyło stopę bezrobocia do najniższego poziomu w historii.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. andzia

  27 kwietnia 2018 at 09:43

  W Niemczech zaczęły się roboty wiosenne na roli…

  • prawo

   27 kwietnia 2018 at 15:59

   Polin jest przygotowane na przyjęcie nowego Suwerena a jego sługami będą obecni już tu banderowcy. Tak to głupie Polaczki, potomkowie fornali i pańszczyźnianych chłopów własnymi łapkami dokończyło swoją zagładę. To jest koniec.

   • Polus

    27 kwietnia 2018 at 17:05

    O tam panie prawo zaraz koniec. To nie takie jednak proste z polusami zrobić porządek, wielu już sobie tu zęby powybijało

  • Polus

   27 kwietnia 2018 at 17:02

   Brzmi tak jakby przez ostatnie dwadzieścia kilka lat roboty w Niemczech się nie zaczynały
   Polak jak to Polak nic nigdy go nie cieszy

   • Polus

    27 kwietnia 2018 at 17:15

    Przeciwnie. Sam znam osoby które wracają wyłącznie ze względu na 500+
    To jest jakiś program, chociaż oczywiście nie wystarczający. Wciąż płace są bardzo niskie, a prawa ludzkie i pracownicze zupełnie ignorowane

 2. Republikanin

  27 kwietnia 2018 at 09:44

  Trzeba być naprawdę bardzo perfidnym i wyrachowanym żeby trąbić bezustannie o sukcesie, jakim miałoby być to rzekomo małe bezrobocie, a nie wspominać o największej od czasów wojny światowej emigracji Polaków. Skoro 3 miliony Polaków wyjechało (i nie zamierza wracać), a następne setki tysięcy pakują walizki, to nic dziwnego, że bezrobocie spada.

  • Tomek

   27 kwietnia 2018 at 11:45

   10/10

   Rząd nie na żadnego pomysłu, czy nawet chęci stworzenia jakiegoś programu motywującego te osoby do powrotu. A dziurę na rynku pracy latamy imigrantami ze Wschodu.

  • Polus

   27 kwietnia 2018 at 17:13

   Nic podobnego. Bodajże to KE odtrąbiła że 2/3 wszystkich nowych miejsc jakie powstały w UE w przemyśle, powstały w ostatnim czasie w Polsce. A skoro powstają nowe miejsca pracy to znaczy że nie tylko emigracja ma wpływ na spadek bezrobocia, chociaż oczywiście ma. Wciąż płace w wielu obszarach są głodowe to i ludzie wyjeżdżają to normalne
   Ale polusa to oczywiście nie cieszy, polus coś bredzi o perfidii i innych głupotach. To nie to ze w Polsce nie ma perfidii i propagandy, oczywiście ze jest. Taka sama albo i mniejsza jak wszędzie

 3. Kwal

  27 kwietnia 2018 at 13:49

  Nic ująć nic dodać…

 4. Masław

  27 kwietnia 2018 at 15:09

  Niech Kuźmiuk walnie się w tej swój zakłamany pysk. Polacy wciąż wyjeżdżają zagranicę, a na ich miejsce ściąga się Ukraińców (czasem dostają też dodatki mieszkaniowe – od 300 do 600zł). Wymiana ludności trwa. Poz tym, zaczęły sie prace polowe. Sporo osób jeździ po 100 km (codziennie) do Berlina do pracy (Zalando, itp.).
  A gdzie rekacja tych tchórzliwych politykierów na ustawę w USA? Wszak to po prostu akt wrogi wobec naszego państwa.

  • Polus

   27 kwietnia 2018 at 17:17

   Sam go walnij. Chyba tchórzem nie jestes

 5. Pingback: 5vn6ey9c63v4bwct5vwc4

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra