Polskość

Duże zagraniczne firmy, wielkie obroty w Polsce i gigantyczne straty

Kilka dni temu ministerstwo finansów na podstawie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opublikowało listę przedsiębiorstw o największych obrotach i jednocześnie o ich wpłatach podatkowych do budżetu państwa.

Chodzi o firmy, których obroty rocznie przekraczają kwotę 50 mln euro (w przypadku grup kapitałowych nie ma ograniczenia wielkości obrotów) i publikację takich danych jak: wielkość przychodów, wielkość kosztów, wielkość dochodu (ewentualnie poniesionej straty), wielkość podstawy opodatkowania, kwota odprowadzonego podatku dochodowego.

Resort finansów opublikował te dane za lata 2012- 2016 (te za rok 2017 zostaną opublikowane później), z których generalnie wynika, że wielkie spółki Skarbu Państwa odprowadzają corocznie setki milionów złotych podatku CIT, natomiast równie duże firmy z udziałem kapitału zagranicznego, mimo tego, że mają wielomiliardowe obroty, ponoszą straty i nie płacą podatku dochodowego.

I tak w roku 2016, zagraniczna firma ubezpieczeniowa AEGON miała ponad 32 mld zł obrotu ponad 43 mln strat, a więc nie wpłaciła ani złotówki podatku dochodowego, z kolei firma ubezpieczeniowa Generali- 1,8 mld zł obrotu i 89 mln zł strat, a AXA Ubezpieczenia -365 mln obrotów i aż ponad 1 mld zł strat.

Z kolei zagraniczne firmy handlowe: Eurocash- ponad 14 mld zł obrotów i ponad 9 mln zł strat, Auchan Polska prawie 12 mld zł obrotów i ponad 52 mln zł strat, Makro Cash and Carry Polska- ponad 7 mld zł obrotów i 34 mln zł strat, Geronimo Martins Drogerie i Farmacja – ponad 917 mln obrotów i ponad 182 mln zł strat, Praktiker Polska- ponad 420 mln zł obrotów i ponad 120 mln zł strat.

Z kolei wielkie firmy z sektora telekomunikacyjnego: zagraniczna Orange Polska- ponad 13 mld zł obrotów i blisko 890 mln zł strat, polski Polkomtel- ponad 8 mld zł obrotów i ponad 87 mln zł strat i zagraniczny T-Mobil Polska- ponad 7 mld zł obrotów i ponad 3 mld zł strat.

Takich przykładów na liście liczącej blisko 2, 5 tysiąca firm jest przynajmniej kilkadziesiąt, wszystkie one reprezentują wyjątkowo zyskowne sektory i mimo ogromnych obrotów ponoszą straty.

Przypomnijmy, że na podstawie nowelizacji ustawy o CIT, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku, po zakończeniu każdego roku obrachunkowego, na podstawie dokumentów przekazanych przez przedsiębiorstwa, ministerstwo finansów będzie publikować listę największych firm i płaconego przez nie podatku dochodowego.

Ministerstwo finansów twierdzi, że każdy podmiot, który znajdzie się na tej liście „zyska zarówno wśród partnerów handlowych, jak i wśród konsumentów w przypadku, kiedy przedstawione dane podatkowe będą świadczyły, że jego efektywna stopa opodatkowania jest zbliżona do nominalnej stawki CIT”.

Wygląda, więc na to, że resort finansów znalazł wreszcie prosty sposób na poważne ograniczenie tzw. optymalizacji podatkowej, jak się, bowiem wydaje ocena opinii publicznej jest najlepszą formą wpływania na zachowania podatkowe przedsiębiorców, zwłaszcza, że ustawa stwarza możliwość publikacji wspomnianych wyżej danych finansowych przedsiębiorstw już od 2012 roku.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. zbyszek

  6 maja 2018 at 13:40

  Nareszcie jakis Europosel zaczyna byc powaznym – chyba zblizaja sie wybory do sezamu w UE?

  Zmienie prosze to zdjecie z tym glupokowatym usmieszkiem.

  • prawo

   6 maja 2018 at 23:38

   Tak kurwa rządzicie, że duże zagraniczne firmy, wielkie obroty w Polsce i gigantyczne straty maja. Celowa robota PiS.

   Powtórzę, że prawdziwy problem to zorganizowana, planowa grabież Polaków. Najlepszym przykładem skąd się wzięło zadłużenie na ponad 5 bln jest takie oto proste przypomnienie. Od 29 lat PiS/PO/całareszta to samo, czyli zainstalowana w ‘44 żydokomuna działa tak:
   – zabrać człowiekowi, pod pozorem koniecznych podatków, prawie WSZYSTKIE pieniądze
   a następnie DAĆ:
   – 500+
   – żydzi+
   – mieszkanie+
   – dostępność+
   – 300 zł +
   – inkubatory+
   – nagrody+
   – delegalizacje+
   – cela+
   – abonament+
   – dostępność+
   – chuj-wie-co+
   – inny+
   – C++
   To, że PiS gra nieczysto to świadczy dobitnie ten ich słynny numer z VAT.
   Ja się pytam: gdzie są ukradzione w osiem lat pieniądze z VAT? Wszak eksponowane przez PiS 250 mld. z karnymi odsetkami to około 6 towarowych pociągów pieniędzy. To jeden budżet państwa. Ilość niewyobrażalna. Dlaczego PiS przez ponad 2 lata wszystkich ich wraz z odsetkami nie odzyskał? Robią z narodu żarty/idiotów czy chodzi o spiżową formułę: my nie ruszamy waszych – wy nie ruszacie naszych?
   Zawsze zwrot VAT był obarczony wysokim ryzykiem poważnej kontroli firmy a wypadku tych 250 mld. cisza. Nie było żadnej kontroli i dalej nie ma? Faktury każda firma ma trzymać 5 lat (odliczając stratę w piątym roku (ostatnim z możliwych do odliczenia straty), będzie musiał przechowywać dokumentację podatkową za rok, w którym wykazał stratę, aż przez 10 kolejnych lat podatkowych) Konta bankowe firmy są obecnie praktycznie „wieczne” Banki niczego nie kasują. Żyd Modzelewski w Studio Polska 14.04.2018 powiedział, że sprawdzenie rocznie 1 mln deklaracji a nawet 5% z miliona jest niemożliwe (sprawdzający urzędnik mógłby dziennie! odzyskać 100 000 zł!)
   A sprawa wydaje się trywialna. Występuje się o zwrot depozytu pochodzącego z kradzieży. Numer rachunku bankowego składa się z 26 cyfr. Numer konta może być zapisany w formacie NRB (Numer Rachunku Bankowego) lub IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego) i nie pozwala zagubić nawet jednego grosza. Proste? Więc się pytam: gdzie są ukradzione 250 mld. zł czyli około 6 towarowych pociągów w banknotach 100 zł.
   To wszystko co się dzieje, to teatrzyk dla tych tabunów niedorozwiniętych wyborców, którym co dwa dni sondażownie szlachty jerozolimskiej mierzą poziom rozumu specjalnymi do tego celu sondażami.

   NRB – numer rachunku bankowego, to skrót od nazwy dla polskiego standardu numerów rachunków kont osobistych w polskich bankach. Numer konta składa się z 26 cyfr. IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego) jest przyporządkowany do rachunków bankowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinie.
   Sprawdzenie informacji, który bank obsługuje dany numer konta, nie jest skomplikowanym zadaniem.

 2. frate

  6 maja 2018 at 14:05

  żydy złodzieje doją z głupich polaczków grube miliardy już od czasów transformacji, a ten się dopiero przed wyborami obudził!!! kuźmiuk politruku, pis rządzi już 2 lata, co żeście do tej pory zrobili po za pustosłowiem???

 3. Janus

  6 maja 2018 at 14:48

  A gdzie podatek od obrotu? Następna sprawa to wliczanie do PKB wytransferowywanych zysków. To błąd podwyższający PKB o co najmniej 1% rocznie.

 4. koc

  6 maja 2018 at 16:11

  co nie starczy na masełko do bułeczki tow. Kuźmiuk, jak każda czerwona glizda interesuje się Pan cudzymi pieniędzmi

 5. Potęga i Moc Chwalebnego Izraela

  6 maja 2018 at 16:29

  Polska jedyne na co zasługuje to zagłada nuklearna. Izrael powinien otrzymać od Loży Masońskiej ziemie plugawej polski, tylko Izraelczycy zrobią z niej pożytek…

  • Alex Wolf

   7 maja 2018 at 02:11

   Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas! Crux Sacra Sit Mihi Lux. Non Draco Sit Mihi Dux!

  • prawo

   7 maja 2018 at 12:01

   Amchu debilu.

 6. Dariusz M

  6 maja 2018 at 18:25

  A kto chce płacić podatki ? Przecież to haracz. A co z firmami polskimi i prywatnymi, nie obsadzonymi przez Pisowców ? Założę się, że nie różnią się od żydowskich. Czemu ludzie tak chętnie kupują drogie samochody na swoje firmy ? Właśnie po to, żeby mniej płacić ludowemu państwu.

 7. Lon

  6 maja 2018 at 22:49

  Polskich drobnych przedsiębiorców niepłacących podatków, chcą karać ale już zagraniczny kapitał z miliardowymi obrotami to listy zrobią i będą je publikować. I to ma być straszna kara dla nich. Kpiarze!!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra