Z kraju

W Płocku IPN wznowił poszukiwania szczątków Niezłomnych

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wznowiło prace poszukiwawcze w Płocku. Jest to kontynuacja badań jakie w 2015 i 2016 roku zostały przeprowadzone na terenie dawnej Komendy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. 1 Maja. W wyniku prowadzonych wówczas prac zostały ujawnione szczątki ludzkie.

Działania są prowadzone w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi. W styczniu 2015 r. prace na terenie dawnego aresztu NKWD i UB w Płocku rozpoczęli pracownicy Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN oraz Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, a także specjaliści z zakresu medycyny sądowej. W marcu 2015 r. IPN rozpoczął badania w piwnicach budynku, odkryto dawne cele oraz zamurowane lub zasypane gruzem pomieszczenia.

Na ścianach znaleziono rysunki i napisy pozostawione przez więźniów, m.in. nazwiska, jak „Zanecka” czy „Eugeniusz Nowak Kanigowo”. W czasie prac na terenie dawnego aresztu NKWD i UB w Płocku, prowadzonych pod koniec roku 2016, odnaleziono szczątki ludzkie. Należą do dwóch osób. Odkryto wtedy również: łyżkę, fragment butów i wojskowy guzik z wizerunkiem orła w koronie. Na terenie dziedzińca aresztu znaleziono łuski i pociski z broni automatycznej.

Budynek byłego aresztu NKWD i UB to kamienica w centrum Płocka wybudowana około 1905 r. W 1941 r. gmach zajęło gestapo. Od 1945 r. był on siedzibą NKWD i UB. W latach 1945–49 w płockim areszcie więzieni byli m.in. żołnierze podziemia niepodległościowego. Do końca PRL-u gmach zajmowała MO i SB. Od lat 90. XX wieku budynek należał do policji, która opuściła go w 2014 r.

W związku z pracami poszukiwawczymi prowadzonymi przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej w budynku przy ul. 1 Maja 3/5 w Płocku (w dawnej katowni gestapo, NKWD i UB) IPN, za pośrednictwem mediów, zwrócił się z prośbą do wszystkich osób posiadających wiedzę na temat tego miejsca, szczególnie z lat 1941–1950, tj. z okresu, kiedy w piwnicach znajdował się areszt, o kontakt i pomoc w odtworzeniu ukrytej historii tego obiektu. Jacek Pawłowicz (OBEP IPN w Warszawie) – tel. 22 860 70 46, jacek.pawlowicz@ipn.gov.pl

Źródło: ipn.gov.pl

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra