Z kraju

Poseł Winnicki pyta MSWiA, dlaczego PiS rozbija manifestacje patriotów i chroni nielegalne blokady lewicowych ekstremistów

Poseł Robert Winnicki skierował do ministra spraw wewnętrznych i administracji pismo w sprawie „rozbijania legalnej manifestacji ku czci Powstańców Śląskich w Katowicach”. Zdaniem lidera Ruchu Narodowego „6 maja w Katowicach odbywał się legalny, zgłoszony w Urzędzie Miasta marsz ku czci Powstańców Śląskich organizowany przez śląskie struktury Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. Na trasie przemarszu KOD i organizacje skrajnej lewicy zorganizowały nielegalne blokady. Politycznego wsparcia lewicowym bojówkarzom udzielił urzędujący prezydent Katowic oraz kandydat PiS na tę funkcję w jesiennych wyborach samorządowych Marcin Krupa”.

Zdaniem posła polityk PiS „zapowiedział rozwiązanie legalnego Marszu Powstańców Śląskich, co krótko po jego rozpoczęciu zostało dokonane przez jednego z podległych mu urzędników, Cezarego Chowańca. Rozmawiałem z tym urzędnikiem telefonicznie niedługo po zdarzeniu. Nie był w stanie podać racjonalnych podstaw takiej decyzji odsyłając do prezydenta miasta i jego rzecznika”.

Jak informuje poseł „Cezary Chowaniec był wyznaczonym przez Urząd Miasta Katowice, wyposażonym w odpowiedni identyfikator przedstawicielem Urzędu na zgromadzeniu zwołanym przez pana Łukasza Koladę. Początkowo pan Chowaniec nie chciał rozwiązać Marszu i zapewniał, że każda blokada będzie usuwana, a zgromadzenie przejdzie zaplanowaną trasą”.

Według posła „przy trzeciej blokadzie, na którą policja nie zareagowała, pojawił się naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Miasta Katowice pan Mirosław Cygan, który polecił swojemu podwładnemu Cezaremu Chowańcowi rozwiązanie zgromadzenia. Jako podstawę prawną podał on art. 20 ust. 1 ustawy prawo o zgromadzeniach, w myśl którego przedstawiciel miasta może rozwiązać zgromadzenie, jeżeli jego przebieg zagraża życiu lub zdrowiu ludzi bądź mieniu w znacznych rozmiarach”.

Zdaniem posła „w momencie kiedy komunikowano decyzję przewodniczącemu zgromadzenia manifestujący od kilkunastu minut w spokoju oczekiwali na usunięcie przez policję nielegalnej blokady, aby móc w spokoju kontynuować Marsz”.

W opinii posła „skandaliczne zachowanie prezydenta Marcina Krupy będzie przedmiotem zawiadomienia o rażące przekroczenie uprawnień oraz o wykorzystywanie administracji samorządowej do prowadzenia walki politycznej”.

Według informacji posła „kolejnym elementem sytuacji jaka zaistniała 6 maja w Katowicach są brutalne działania policji wobec uczestników Marszu Powstańców Śląskich po jego formalnym rozwiązaniu. Były one niczym nieuprawnione, zakończone również zatrzymaniem szeregu osób, w tym nawet do dnia następnego i postawieniem zarzutów. Równolegle, zamiast skutecznie usunąć nielegalną blokadę policja traktowała jej uczestników zdecydowanie bardziej łagodnie oraz wykazała niczym nieusprawiedliwioną niemoc wobec łamania przez nich prawa”.

W związku z zaistniałą sytuacją poseł Robert Winnicki zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych z następującymi pytaniami:
„1. Dlaczego policja po dwukrotnym usunięciu bezprawnych blokad nie zatrzymała ich uczestników, co umożliwiłoby Marszowi Powstańców Śląskich swobodne przejście? Dlaczego mając ku temu wszystkie niezbędne siły i środki dwukrotnie nie zapobiegła łamaniu prawa odbywającemu się na oczach policjantów?
2. Dlaczego policja brutalnie obchodziła się z uczestnikami Marszu Powstańców Śląskich, co widać na nagraniach opublikowanych na portalach internetowych?
3. Dlaczego policja postawiła zarzuty uczestnikom legalnego a bezprawnie rozwiązanego zgromadzenia?
4. Dlaczego Pan Minister pisał nieprawdę w mediach społecznościowych sugerując, że powodem rozwiązania manifestacji był jeden z transparentów, jaki się na niej pojawił, podczas gdy tak naprawdę był to art. 20 ust. 1 ustawy prawo o zgromadzeniach?
5. Czy Pan Minister ma świadomość, że policja przed rozpoczęciem manifestacji nie zgłosiła zastrzeżeń do żadnego z transparentów?
6. Gdy środowiska KOD-u i skrajnej lewicy próbowały w ostatnich latach blokować inne patriotyczne manifestacje, m.in. miesięcznice smoleńskie, policja była w stanie poradzić sobie z takimi sytuacjami bez żadnego problemu, szybko i sprawnie usuwając blokujących. Czy dotychczasowa praktyka działań służb podległych MSW uległa radykalnej zmianie? Jeśli tak, to dlaczego i w jakim zakresie? Czy na egzekwowanie prawa w tym zakresie mogą liczyć jedynie środowiska związane z PiS?”

Komentując interpelację posła Winnickiego muszę stwierdzić, że zachowanie polityków PiS wobec manifestacji patriotycznej zorganizowanej przez narodowców podważa zaufanie polskich patriotów do PiS. PiS, by odzyskać to zaufanie powinien zerwać wszelkie kontakty z prezydentem Katowic i wystawić innego kandydata. Wspierając łamanie prawa przez lewicę, PiS nie zyskuje głosów lewicowców (zresztą niemających poparcia społecznego) a traci zaufanie elektoratu katolickiego i patriotycznego. Tolerowanie takiego sabotażu w wykonaniu polityka PiS świadczy albo o nieodpowiedzialności władz PiS albo o tym, że chcą one przegrać w najbliższych wyborach.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

35 komentarzy

35 Komentarzy

 1. Ateista

  10 maja 2018 at 15:02

  Lewackich bojówkarzy i terrorystów z tzw. KOD-u aresztować i osadzać w więzieniach, zablokować źródło finansowania z zagranicy.

  • zbyszek

   10 maja 2018 at 15:29

   PiS wygral w wyborach, ale dlatego, ze nie bylo 3 mozliwosci – sytuacja wymagala zjednoczenia.

   Teraz wyborcy staraja sie zjednoczyc w wyborze 3 mozliwosci, gdyz program wyborczy trzeba realizowac pomimo wszystko – jezeli nie ma takiej mozliwosci, to rezygnuje sie z wladzy – rozwiazuje parlament.

   Flagowy okret PiS zatonal jak pancernik Bismarck: 500+ bez ulgi w podatkach nie jest wartoscia – ci najskromniej zarabiajacy sami placa sobie.

   Reszta to sa zmiany kosmetyczne wlasciwie ochraniajace przestepcow z PO i wlasnych – to jest tylko walka na gorze z wykorzystaniem naszych nieszczesc.

   Atak na spokojna mlodziez, gromadzaca sie pod jakimis haslami – obojetnie jakimi jest zawsze rozpoczeciem okresu beznadziejnosci nowego rzadu.

   Po prostu, juz wszystko zostalo oprocz dyktatury jakis obcych sil.

   Pretekst do powrotu do faszyzmu zawsze sie znajdzie – najczesciej beznadziejnosc rzadzenia po przewrocie Dudaczewskich.

   Biciem mlodziezy zaczynaja nowy etap.

  • wolna-polska.pl

   10 maja 2018 at 15:47

   1-Brutalna pacyfikacja Marszu ku czci Powstańców Śląskich degraduje PiS do poziomu Platformy.

   • prawo

    10 maja 2018 at 17:22

    Odpowiedź panie Pośle tkwi w jednym słowie: ŻYDOKOMUNA.
    Wszyscy rządzący w PiS mają przetrącone przez komunizm i jego metody kręgosłupy. To są chodzące kompromisy z wszelakim złem. Dlatego nie nadają się do niczego. Trzeba nowych ludzi, najlepiej tych z Ruchu Narodowego, ONR i Wolność JKM.
    To wszystko to żydokomuna która w ’89 przeszła do konspiracji i się utajniła przejmując praktycznie 100% Polski. Stara taktyka dobrego i złego policjanta. Podzielili się na PO i PiS i dymają naród w cyklach 8 letnich. Dowodem na prawdziwość tej tezy jest, że nikt (poza tymi co czymś się narazili) nie wylądował w pierdlu przez 27 lat. Zmowa na 100% a naruszający ją idioci jak Lepper czy gen. Petelicki lądują w piachu.
    Ludzie, wymagajcie i żądajcie niech każdy cwaniaczek – chcący Wami rządzić – pokaże świadectwo chrztu ojców i dziadków (po czym sprawdzać je w parafiach) i zaświadczenie od proboszcza, że chodzi do Kościoła. To jedyny pewny sposób! Nie chroni on w pełni, ale jest wstępnym filtrem. Do tego czasu traktujcie go jako ciało obce z wszystkim tego konsekwencjami. Trzeba się bronić. Wszystko co nie jest jest zgodne z optyką katolicką można od razu wrzucić do kosza bez specjalnego przyglądania się temu. Jest wiele dróg które prowadzą na manowce i nie należy nimi podążać.

    • prawo

     12 maja 2018 at 13:56

     Obawiam się i to bardzo, że w tej sytuacji beznadziejności, w jakiej zostali postawieni pod ścianą Polacy, to tylko patrzeć, jak zacznie się szerzyć pogląd, że lepiej ich pozabijać, niż im cokolwiek płacić. Obym nie był prorokiem takiego rozwiązania.

 2. Soplica

  10 maja 2018 at 15:23

  Wiele wydarzeń ostatnich dni pokazuje że „patriotyzm” to tylko fasada za którą zręcznie chowa się PIS. Mętne wypowiedzi na temat przyjęcia tzw uchodźców, filosemityzm i polityka wewnętrzna pokazują że PIS ma tyle wspólnego z patriotyzmem co ja z kulturą Majów.

 3. zbyszek

  10 maja 2018 at 15:33

  Jest z bredzinskimi juz tak zle, iz mysla, ze przykryja to wszystko swoja propaganda.

 4. MacGregor

  10 maja 2018 at 15:36

  naiwni jesteście? No przeciez narodowcy to jedyna zapora wobec utworzenia POLIN – Brudzińsk juz dawno wybrał, po której jest stronie

 5. michu

  10 maja 2018 at 15:41

  Ciekawe jaka będzie odpowiedź. Bardziej śmieszna czy tragiczna 😉

 6. Jacek Wójcikiewicz

  10 maja 2018 at 17:04

  Cześć i chwała Powstańcom Śląskim!!!Brawa dla młodych Polaków,ze Śląska,perły w koronie narodu i państwa Polskiego!!!Ukarać łotrów antypolaków łamiących prawo!!!Wiwat Robert Winnicki!!!

 7. prawo

  10 maja 2018 at 17:24

  Teraz już wiecie wszelkie matoły zwane Suwerenem – głosujące na PO/PiS/PSL/SLD/ – jak działa UB-państwo?
  Myśleliście matoły, że państwo to prezydent, premier, organy, konstytucja? Państwo to struktura przestępcza utworzona przez sowieckich żydów w 1944 za czasów IW/UB/NKWD. A wam matołom tylko nazwy podmieniono, bo skądś wiedziano, że się nie skapniecie (bo jesteście matoły o wielkim mniemaniu o sobie). Dziś w TVP usłyszycie, że 447 to nie dotyczy was matoły. Będą kpić z Was do końca. Do zgaszenia światła.
  Uczcie się matoły. Na naukę nigdy nie jest za późno.

  • prawyobywatel

   10 maja 2018 at 19:51

   Nie wszyscy głosujący na te partie to matoły. Nawet taki matoł, który wg Ciebie źle zagłosował też widzi, co się dzieje. Takich „matołów” jest naprawdę dużo, wierz mi. Poza tym to masz rację.

   • prawo

    10 maja 2018 at 22:27

    Kiedyś też głosowałem za pierwszym razem na Wałęsę, ale już po miesiącu z tego wyszedłem i przeszedłem do UPR.
    Jeśli wszyscy, dosłownie wszyscy nie wyciągniemy wniosków z ostatnich 30 lat to nas zniszczą.
    Nie chodzi o obrażanie kogoś tylko nazywanie rzeczy i zjawiska „po imieniu” w celu pobudzenia wnioskowania.
    Dalej nie ma się gdzie cofać.

  • Soplica

   10 maja 2018 at 22:48

   Czy tylko Ty wyciągasz wnioski? Czy tylko Ty masz rozum? Dziel się swoimi myślami ale nie obrażaj, pisz co masz do powiedzenia. Niematole.

   • prawo

    12 maja 2018 at 13:09

    Jak tak posiadłeś regułę wnioskowania, to mnie oświeć, kto doprowadził do sytuacji w Polsce na dzień 12 maja A.D. 2018? Nie jest to Suwerenen/wyborcy głosujący od 29 lat na PO/PiS/PSL/SLD i pozostałe (poza partiami JKM)?
    Słucham?

 8. Tomasz

  10 maja 2018 at 17:53

  JUST ACT 477[1266]To skutek pełzania rządu warszawskiego i prezydenta belwederskiego przed U S A I Izraelem .Władze boją się Ruchu Narodowego Młodzieży Wszechpolskiej Obozu Narodowo-Radykalnego Narodowego Odrodzenia Polski Falangi -ruchu narodowo-radykalnego dlatego wysyłają poddziały zwarte Policji podobnie jak władze sanacyjne okresu międzywojennego ,

  • Aguirre

   15 maja 2018 at 09:50

   Oraz Grzegorza Brauna. Ja widziałbym to tak Braun na prezydenta a Winnicki na premiera. Gorzej z obsadzeniem innych stanowisk

 9. fdsfdsgfdsg

  10 maja 2018 at 20:34

  mała prośba, sugestia czy
  RN, ONR, MW ewentualnie Brauna partia
  nie mógłby kierować ktoś inteligentny z jajem z tylnej ławki

  • Art

   14 maja 2018 at 23:05

   Też jestem gotów przejść z PiS,ale gdzie?Organizujmy się.Duda nie może być dłużej preziem,a Kaczyński też kiedyś musi odejść na emeryturę,ale po nim spalona ziemia.

 10. Michał

  10 maja 2018 at 21:13

  Polacy jak zwykle dają się nabrać na żałosną fasadę,w przypadku PISu są to bogoojczyźniane frazesy dla naiwnych idiotów,jeśli zaś chodzi o resztę tej bandy pod różnymi śmiesznymi nazwami,na rzekomą postępowość i inne lewackie wymysły. Parawda jest natomiast taka że „polski” sejm został zawłaszczony przez bandę bezideowych karierowiczów i zdrajców którzy mają w dupie naród i ojczyznę.Nacjonalizm jedyną drogą by Polska powstała z kolan. Polacy obudzą w sobie ducha lub skończą jako polskojęzyczne bydło przeznaczone do anihilacji.

  • zbyszek

   11 maja 2018 at 05:38

   Chyba za duzo nie potrzeba – wystarczy troche rozumu i polskosci.

   Z zewnatrz jest problem, gdyz kraje Wschodu wrecz kupcza polskim interesem – sprzedawanie Polski, to dla nich biznes. 27 -1.

   Mam nadzieje, ze Czesi wezma sie za nich we wlasnym dobrze pojetym interesie.
   Rumunia w kazdej chwili gotowa wystawic wojsko tak jak w 39 – ciemnota okrutna.
   Slowacy dla montowni samochodow oferowali wszystko co mozliwe a teraz jecza, gdyz nie maja na emertyury – sprzedali je.
   Za daleko od nich sie nie oderwiemy.

   Jezeli rzeczywiscie Czechy rozwazaja opuszczenie UE a pozostanie w strefie Schongen i Europejskiej strefie gospodarczej tak jak Szwajcaria, to mamy wzor.

   Tym sie trzeba zainteresowac a nie dotacjami z UE dla naszych „elit”

 11. jaro7

  10 maja 2018 at 21:23

  Bo tego życzy sobie namiestnik „narodu wybranego” na Polske czyli sierżant J .Daniels,jemu Narodowcy sa solą w oku.

 12. finka

  10 maja 2018 at 22:00

  PiS to rząd zdrajców narodu, chyba teraz już nikt nie ma wątpliowości.

 13. TZ.

  10 maja 2018 at 23:14

  Niewykluczone, że PiS rzeczywiście otrzymuje jakieś instrukcje z Waszyngtonu albo z Tel Avivu w sprawie traktowania ugrupowań narodowych. Ale Kaczyński zawsze czuł nienawiść do tych ugrupowań i do wszystkiego co jest na prawo. PiS uważa się za patriotyczną prawicę i nie chce mieć żadnej konkurencji w swoim sektorze.

 14. ViWaldi

  11 maja 2018 at 05:03

  Najwyższy czas na polską, narodową koalicję tych którzy nie godzą się na nową wersję judeopolonii – polin.

 15. zbyszek

  11 maja 2018 at 05:40

  Czy mozliwe jest, aby Polska opuscila UE?

 16. George

  11 maja 2018 at 08:12

  PiS to zwykłe lewackie totalniaki, a nie prawica i dlatego atakuje wszystko co jest narodowe, prawicowe i nie jest niepodporządkowane PiS-owi.

 17. marek

  11 maja 2018 at 09:47

  pośle Winnicki,weź się Pan do ciężkiej roboty budowania silnego ugrupowania narodowo-patriotyczno-chrześcijańskiego, bo rząd o takiej proweniencji jest Polsce natychmiast potrzebny,by mogła zachować swoje istnienie. Już widzimy,że PiS skrewił,ale oczywiście nie wolno dopuścić,by do władzy doszły męty paltformerskie,postkomunistyczne,lewackie.

 18. Przebudzcie sie!!!

  12 maja 2018 at 07:37

  Gdyz dziala w interesie lobby zydowskiego a nie Polski.

 19. Paweł

  12 maja 2018 at 15:17

  PIS nie jest partią prawicową o przekonaniach narodowych.PIS to lewica.

 20. Dominika

  12 maja 2018 at 15:17

  PIS kompletnie zawodzi.

 21. zbyszek

  12 maja 2018 at 17:12

  My nie musimy zgadzac sie z jakimkolwiek sejmem, partia, rzadem a tym bardziej z jakims prezydentem w sprawie opuszczenia UE.

  Zach UE ma same i to wielkie korzysci z naszego pozostania w strefie Schongen i gospodarczej.

  My usamodzielniajac sie bedziemy takze mieli korzysci ze wspolnego partnerskiego handlu.

  Pozostajac mamy tylko rozwoj polskiej oligarchii urzedniczej i zadnych perspektyw – przez 14 lat podstawowe zarobki wzrosly tylko liczac srednia z warstwa 7 % oligarchi a wraz ze srednia wzrosly ceny i emigracja do tego stopnia, ze miasta sa juz opanowane przez imigrantow.

  Moze tak nie jest?

 22. Andrzej

  12 maja 2018 at 21:20

  PIS – Partia Interesów Syjonistycznych – czy jest potrzeba dalszego komentarza??
  Robert Winnicki -OSTATNI ( A MOŻE PIERWSZY ) MOHIKANIN w Parlamencie Knessetu Rzeczpospolitej .
  Głównym celem jest promowanie Ruchu Narodowego i jedność wszystkich nacjonalistycznych organizacji po juz jest 5 po dwunastej .

 23. Art

  15 maja 2018 at 18:32

  Panie Winnicki, z Międlarem pan prawicy nie zbudujesz!Ten młody człowiek jest prowadzony.Przez kogo?Oto jest pytanie.

 24. Art

  15 maja 2018 at 18:59

  Zapomniałem wkleić-oto Międlar-„ksiądz” w całej swojej krasie.Przypomnę tylko,że niejaki Turowski też udawał księdza.Niebezpiecznie udawał. https://www.youtube.com/watch?v=KAIQhp3H5oI&feature=youtu.be

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra