Kościół

Dobrze przeżywany smutek ma wielką wartość

Medytacje ewangeliczne z dnia 11 maja 2018, J 16, 20-23a.

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość.

Kobieta, gdy rodzi, doznaje smutku, bo przyszła jej godzina. Gdy jednak urodzi dziecię, już nie pamięta o bólu – z powodu radości, że się człowiek na świat narodził.

Także i wy teraz doznajecie smutku. Znowu jednak was zobaczę, i rozraduje się serce wasze, a radości waszej nikt wam nie zdoła odebrać. W owym zaś dniu o nic nie będziecie Mnie pytać».

Smutek jest nieodłączną częścią naszego życia i podobnie jak cierpienie ma wielką wartość, ponieważ można go ofiarować w konkretnej intencji. Dobrze przeżywany smutek ubogaca duchowo, źle przeżywany – może prowadzić do rozpaczy i odejścia od Pana Boga.

Dziwne to uczucie, kiedy wszyscy wokół odczuwają radość, a Ty głęboki smutek – uczucie wyobcowania, wyalienowania. Jakbyś należał do zupełnie innego świata. Jednakże Pan Jezus zapowiada swoim uczniom ból zdecydowanie większy, a po nim największą z możliwych radość. Czy uczestnicząc w liturgii Świąt Wielkanocnych potrafiłem odczuć go przynajmniej częściowo? A później, czy odczuwałem radość ze Zmartwychwstania? Czy słowa Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii dokładnie pasują do mojego stanu ducha, kiedy wspominałem śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa?

Odpowiedź na te pytania daje nam obraz naszej relacji z Chrystusem i pretekst do zastanowienia się nad stanem naszej duchowości. Jaka jest nasza duchowa kondycja? Czy przypadkiem w tym pędzie dnia powszedniego czegoś nie zatraciliśmy?

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Soroka

    11 maja 2018 at 09:06

    Smutek jest uczuciem spowodowanym dotknięciem rzeczywistego, lub urojonego zła.
    Gdy człowiek sprawiedliwy widzi dziejącą się niesprawiedliwość, odczuwa smutek, a nawet ból. Jednak gdy widzi dziejącą się sprawiedliwość, doznaje uczucia ulgi w smutku i radości.
    W dzisiejszym fragmencie Ewangelii, Jezus mówi nam o takim najważniejszym przypadku, bo definitywnym, kiedy odejdziemy z tego świata. Wtedy sprawiedliwi doznają radości, a sprawiedliwość zapanuje.

  2. Pingback: c3j8vb5w4dxctv36cxct5x4wd

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra