Z kraju

Co zrobił PiS dla osób niepełnosprawnych? – wyliczył Arkadiusz Czartoryski, ale zapomniał o jednym

W kontekście protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie Arkadiusz Czartoryski opublikował na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych listę wszystkich zmian na korzyść niepełnosprawnych, które PiS uchwalił w ostatnich dniach.

A są to:

▪ Renta socjalna od 1 marca wynosi 865,3 zł. W 2017 r. renta wzrosła z 741 zł do 840 zł. Po tegorocznej waloryzacji wynosi 865,3 zł. Od 1 czerwca renta wyniesie 1029,80 zł. Renta nigdy nie rosła tak szybko.
▪ Świadczenie pielęgnacyjne od stycznia 2018 r. wynosi 1477 zł. Od 2015 r. wzrosło o blisko 300 zł.
▪ W programie „Rodzina 500+” kryterium dochodowe dla rodzin o 50 proc. wyższe niż kryterium podstawowe. Na świadczenie dla dzieci niepełnosprawnych przeznaczono ponad 1,3 mld zł i objęto nim 90% dzieci niepełnosprawnych. Obecnie około 220 tys. rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi pobiera 500+, a 130 tys. z nich pobiera świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko.
▪ Świadczenie wychowawcze na drugie dziecko niepełnosprawne od 1 stycznia 2017 roku przysługuje także drugiemu z rodziców.
▪ Wsparcie w ramach programu „Za życiem”. (3,1 mld zł) Program obejmuje m.in.: zapewnienie wszechstronnej opieki nad kobietą i dzieckiem w czasie ciąży i po porodzie, pomoc w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dostęp do usług koordynacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnych, a także specjalistyczne poradnictwo i pomoc asystentów rodziny. Program to m.in. 4000 zł z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem.
▪ Prace nad poszerzeniem programu „Za życiem”. Propozycje ułatwiające łączenie życia zawodowego z opieką nad osobą niepełnosprawną. Chodzi m.in. o: zwiększenie efektywności opieki wytchnieniowej, zatrudnienie wspomagane dla osób niepełnosprawnych, uelastycznianie form organizacji czasu pracy dla małżonka osoby niepełnosprawnej, a także ustanowienie dodatkowego zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
▪ Zwiększenie dofinansowania kosztów pobytu osoby niepełnosprawnej w warsztatach terapii zajęciowej. (od stycznia 2016 r. 16 tys. zł).
▪ Lepsza dostępność do środowiskowych domów samopomocy (zwiększenie dofinansowania).
▪ Umożliwienie opiekunom otrzymania zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego po śmierci osoby niepełnosprawnej.
▪ Zwiększenie wsparcia z PFRON. Dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego do 1800 zł (skorzystało 61,5 tys. osób). Dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego i wyrobów medycznych do 22 tys. zł (skorzystało zaś 178,6 tys. osób). Likwidacja barier architektonicznych do 67 tys. zł (skorzystało 16,8 tys. osób).
▪ Pieniądze na uczące się dzieci niepełnosprawne są przekazywane samorządom w ramach subwencji, a nie – jak wcześniej – w ramach ustawy okołobudżetowej.

O czym Arkadiusz Czartoryski nie wspomniał, to podstawowa rzecz, której PiS nie zrobił, a mianowicie wprowadzenie zakazu aborcji eugenicznej, w której rocznie giną setki dzieci podejrzewanych o niepełnosprawność. I co ciekawe nic nie wskazuje na to, aby PiS mordowania tych dzieci zamierzał zakazać.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. wolna-polska.pl

  14 maja 2018 at 11:31

  Eurosodoma – Braun o sprawie mordu chłopca Alfiego Evansa.

 2. prawo

  14 maja 2018 at 13:01

  Nie wprowadził zakazu aborcji eugenicznej bo ma sprawy ważniejsze.
  Spójrzcie Państwo proszę na „sprawę wielkiego dygnitarza Gawłowskiego” i jego kloaki pod kątem walki służb tych dawnych spod znaku IW/WSI/UB i tych nowych podległych PiS czyli ABW … Suweren tu nie ma żadnego znaczenia i nie jest brany pod uwagę.
  To jest walka służb.
  Wszystkie te „SŁUŻBY” tak upadły, że kłócą się o jeden zakonspirowany burdelik.
  To jest takie znamię tych czasów i upadku człowieczeństwa.

  Teraz już wiecie wszelkie matoły zwane Suwerenem – głosujące na PO/PiS/PSL/SLD/ – jak działa UB-państwo?
  Myśleliście matoły, że państwo to prezydent, premier, organy, konstytucja? Państwo to struktura przestępcza utworzona przez sowieckich żydów w 1944 za czasów IW/UB/NKWD. A wam matołom tylko nazwy podmieniono, bo skądś wiedziano, że się nie skapniecie (bo jesteście matoły o wielkim mniemaniu o sobie). Dziś w TVP usłyszycie, że 447 to nie dotyczy was matoły. Będą kpić z Was do końca. Do zgaszenia światła.
  Uczcie się matoły. Na naukę nigdy nie jest za późno.

  • Aga78

   14 maja 2018 at 13:12

   Chory jesteś człowieku

 3. novin

  14 maja 2018 at 13:16

  where my last comment ?

 4. fdsfdsgfdsg

  14 maja 2018 at 23:08

  Wszyscy mamy w pamięci obraz skazanego na medyczną śmierć, umierającego na oczach świata brytyjskiego 2 latka, Alfiego Evansa. Z doniesień rodziny wiemy, że dziecko urodziło się i było zdrowe do 2 mies. życia. Padaczka, ostre zapalenie mózgu i inne neurologiczne objawy ciężkiego NOPu pojawiły się u Alfiego wkrótce po pierwszym szczepieniu w 2 mies. życia poliwalentną szczepionką. Mimo tych objawów, dziecko było szczepione kolejnymi szczepionkami, aż jego mózg uległ całkowitej degeneracji i – wg. raportów lekarzy – zmienił się w „amorficzną, niefunkcjonującą masę”.

  a ileśmy kalectw wywołali
  lechaim! na zdrowie!

 5. stevan

  15 maja 2018 at 14:23

  Protestujący w Sejmie wrzeszczą: fałsz i obłuda. Bez wątpienia są to i niepełnosprawni intelektualnie, skoro wzywają bogatych do niepłacenia większych podatków, z czego by skorzystali. Widocznie z darowizn i 1% żyje im się dobrze. No to po co przyszli demonstrować do Sejmu, i wzywać do niegłosowania na PIS? PO nic im nie dało, a PIS coś dał, dlatego gryzą mu rękę. Taka jest ich wdzięczność. Co za ludzie!
  Sprawa jest jasna. Dostali duże pieniądze od Sorosa za tę demonstrację, po to, aby zniechęcać ludzi do PISu i go osłabić. Jakaż jest ich naiwność!!! Chcą wygranej PO, która szybko im odbierze to co dał PIS. To jest prawdziwa niepełnosprawność intelektualna- chcieć gorzej dla siebie! Proszę ich przesłuchiwać na policji na tę okoliczność i w Urzędzie Skarbowym, za nieujawnienie lewych dochodów. Każda rodzina, najprawdopodobniej, dostała po cichu, za tę demonstrację po 10 tys. dolarów. Pogonić to towarzystwo!
  Niektórzy narzekają, że PIS nie zakazuje aborcji eugenicznej. Pytam, czy taki wadliwy płód jest dzieckiem Boga? Bóg nie tworzy takich niedoskonałych produktów!! Dziś te produkty chcą powrotu starej ekipy. Chcą żeby złodziejstwo było po staremu!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra