Z kraju

W miejscu rozebranego pomnika UPA w Hruszowicach IPN będzie szukał szczątek

Jak IPN podał dziś w komunikacie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji w dniach 24-25 maj br. przeprowadzi prace archeologiczne na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach (woj.podkarpackie). Celem zaplanowanych badań jest ustalenie, czy w miejscu rozebranego 26 kwietnia 2017 r. pomnika upamiętniającego działalność UPA znajdują się pochówki członków tej ukraińskiej ludobójczej formacji.

„O zamiarze przeprowadzenia badań archeologicznych w Hruszowicach (pow. przemyski, woj. podkarpackie) IPN powiadomił Ambasadora Ukrainy w Polsce oraz Związek Ukraińców w Polsce, zapraszając ich przedstawicieli do udziału w pracach w charakterze obserwatora.” – czytamy dalej w komunikacie IPN

Przypomnijmy iż w kwietniu br. ukraiński portal Hromadske.ua po wypowiedzi ambasadora Rzeczypospolitej w Kijowie, Jana Piekło, podał iż „Pomnik żołnierzy UPA w polskich Hruszowicach zostanie przywrócony, jeśli okaże się, że jest to miejsce pochówku”. Jan Piekło na konferencji prasowej stwierdził wówczas, że Polska proponuje Ukrainie wspólne prace ekshumacyjne w Hruszowicach.

Sprawa dotyczy konfliktu wokół zakazu nałożonego wiosną 2017 roku przez Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej na prowadzenie ekshumacji w miejscach pochówku Polaków, którzy zginęli w czasie I i II wojny światowej na terenie obecnej Ukrainy i tam, spoczywają. Oficjalnym powodem, podanym wówczas przez szefa UIPN Wołodymyra Wjatrowycza, było zdemontowanie pomnika UPA postawionego w miejscowości Hruszowice w powiecie przemyskim na Podkarpaciu. Ukraina twierdzi, że są tam szczątki 14 członków UPA, Polska że to raczej nieprawdopodobne. Jednak kopiąc na cmentarzu nie trudno jest znaleźć jakieś szczątki ludzkie.

24 kwietnia 2017 roku po 23 latach urzędniczej niemocy i braku reakcji na samowolę budowlaną, w Hruszowicach rozebrany zostały pomnik gloryfikujący oddziały UPA. W 1994 r. został nielegalnie, pod osłoną nocy, postawiony na cmentarzu komunalnym. Akcja rozbiórki odbyła się legalnie, co potwierdziło ministerstwo kultury. Obecny był przy niej m.in. wójt gm. Stubno Janusz Słabicki. – Ta rozbiórka to konsekwencja wieloletnich działań. Dojrzewaliśmy do tego, aby to nielegalne upamiętnienie uprzątnąć i wreszcie to się stało – mówił Janusz Słabicki, wójt gm. Stubno. Rozbiórka pomnika UPA wywołała protesty i działania odwetowe przedstawicieli władz Ukrainy.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. wolna-polska.pl

  14 maja 2018 at 19:30

  1-Dr Kulińska: Kresy Wschodnie we krwi polskiej tonące. 2-Powstał pomnik upamiętniający największą masakrę ludności cywilnej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

 2. msn wiadomosci

  14 maja 2018 at 19:34

  Ponad 40 Palestyńczyków zginęło w starciach z siłami Izraela w Strefie Gazy.

  • msn wiadomosci

   15 maja 2018 at 18:59

   Antysemityzm i wezwanie do „odebrania ziemi Polsce”. Konsul Ukrainy w Hamburgu szokuje.

 3. The Big E

  14 maja 2018 at 19:37

  Szczątków. Nie „szczątek”. Dbałość o polskość wyraża się w języku, częściej niż na cmentarzu.

  • lendzian

   14 maja 2018 at 20:20

   Jak również maja a nie „24-25 maj”.

 4. stan

  14 maja 2018 at 20:39

  Czy ukraiński IPN prowadzi u siebie analogiczne prace archeologiczne w poszukiwaniu Polaków? Co z finansowaniem? Może polscy podatnicy, a w tym rodziny pomordowanych przez banderowców?

  • lendzian

   15 maja 2018 at 08:53

   Stanie, naiwniaku czy tylko propagandzisto, chcesz aby to nadal Szeremeta robił i szczątki polskich ofiar NKWD, SS, Gestapo a często i UPA, „przerabiał” tak jak dotychczas, na szczątki hirojiv-ukronazistów ?

  • szczygieł

   15 maja 2018 at 22:20

   A dlaczego nie rozkopią Pawłokomy? Polskie źródła twierdza, że tam zginęli upowcy a ukraińskie, że także kobiety i dzieci. Sprawa jest ważna, bo zarzuca się Polakom mordy takie same jak upowskie.

 5. Jan

  14 maja 2018 at 22:38

  PiS kurwa, IPN tyż.

 6. Hania

  14 maja 2018 at 23:47

  Jak znam życie i PIS
  – to znajdą szczątki choćby mieliby je dowieźć ciężarówkami!
  Akcja pod tytułem
  ” Polaki nacjonalisty i mordercy” trwa dalej.

 7. jacek

  15 maja 2018 at 09:17

  to tylko przykrywka, chodzi o to by „na siłę” odbudować pomnik poświęcony UPA…

 8. lendzian

  15 maja 2018 at 09:23

  Polski MSZ też wiedzę kompletną posiadał gdyż to właśnie jeszcze ich umiłowany Tarasiuk, ukronazistami placówki dyplomatyczne UA, zaczął obsadzać.
  Kto ukronazistę w Lublinie z zachwytem „łyknął” ?
  Nie mianowańcy PIS-u przypadkiem ?
  Tak se z tragarzami chodzili i przypadkiem…

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/szarij-w-msz-ukrainy-znano-skandaliczne-poglady-konsula-z-hamburga-video/

 9. Piotrx

  15 maja 2018 at 21:33

  …. po wypowiedzi ambasadora Rzeczypospolitej w Kijowie, Jana Piekło, podał iż „Pomnik żołnierzy UPA w polskich Hruszowicach zostanie przywrócony, jeśli okaże się, że jest to miejsce pochówku”….

  Już sama wypowiedź tego „ambasadora” jest skandaliczna.
  Niezależnie od tego czy są tam jakieś banderowskie pochówki czy nie (o ile w ogóle są) to w Polsce pomniki stawia się wyłącznie naszym bohaterom a nie zbrodniarzom i wrogom Polski. Owszem nawet zbrodniarzowi należy się godny pochówek i mogiła z krzyżem ale nie pomnik !!!

  Po drugie członkowie OUN-UPA nawet w świetle prawa międzynarodowego nie byli żadnymi „żołnierzami”

  • MAREK

   15 maja 2018 at 21:46

   Idąc tokiem „rozumowania” p.Piekło – można by na Woli w Warszawie postawić pomnik Oskara Dirlewangera – bo przecież był żołnierzem i walczył… kryteria doboru ambasadorów są zupełnie niezrozumiałe…

 10. bardo

  15 maja 2018 at 21:57

  PiS sypie sobie gorące węgle na swe głowy… Takiej obłudnej władzy jeszcze Polska nie miała. Nawet komuniści grali w bardziej otwarte karty, nawet te żuliki i złodziejaszki z PO – niż pisowskie tchórze zgrywające ‚wiernych katolików” i „patriotów”. Zalęknione chwiejne serce jest źródłem wszelkiej dalszej nieprawości. Nie ma czegoś bardziej wstrętnego niż tchórz i kłamca. A tego w PiSie jest rekordowa ilość i ujawnia się coraz częściej – od spraw ukraińskich, poprzez żydowskie, aż po aborcję, której nie potrafią czy nie chcą zatrzymać, bojąc się wrzasku paru histerycznych bab pod Radą Ministrów. Głosowałem nie raz na tę partię i jej przedstawicieli, ale na tym koniec. Z całego serca wspieram Narodowców i modlę się, żeby wzrośli w siłę do następnych wyborów i wystawili kandydatów w rodzaju Grzegorza Brauna, Roberta Winnickiego, Krzysztofa Bosaka czy p. Bąkiewicza.

 11. Pingback: cccmgev6tge56bye5c6vge6

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra