Polskość

Piotr Błaszkowski: „Niech wystrzegają się laickiego nacjonalizmu”

Z Piotrem Błaszkowskim – rodowitym gdańszczaninem, działaczem narodowym, krytykiem życia społecznego, politologiem, redaktorem Katolika Tradycji rozmawia Marta Cywińska

 

MC: Czy uważa Pan, że prawdziwy narodowiec powinien bronić wartości bez względu na okoliczności – w jaki sposób, by nie było to gołosłowiem ?

PB: Tak ale roztropnie, by zacytować Ewangelię „bądźcie czyści jak gołębice i przebiegli jak węże”. Mam już dość martyrologii, tych tysięcy ofiar. Jak wróg ma czołgi, a my pistolety, to nie przyjmuję walki, tylko schodzimy z linii strzału by zachować, mówiąc górnolotnie „substancję narodową”. Reasumując roztropność przede wszystkim.

MC: Czy udział w marszach, pikietach, skandowanie haseł wystarczy?

PB: One być muszą, bo pokazują społeczeństwu, że „postęp” – mówiąc językiem marksizmu -nie jest ”jedyną słuszną drogą”, wiodącą nas „ku świetlanej przyszłości”. Na ulicach walczą skrajności, a centrum przychyli się ku temu, kto wykaże się większą determinacją ideową. Bardziej niebezpieczny jest lewacki, „marsz przez instytucje”, który tworzy prawo i postawy antychrześcijańskie i antynarodowe. Dlatego praca organizacji społecznych i udział w wyborach po władzę, bo ona ostatecznie kreuje rzeczywistość.

MC:W jaki sposób Pan kształtował młodych ludzi w duchu narodowym?

PB: Swoją postawą, ideowością, pisałem listy (bardzo dawne czasy), pożyczałem książki., zapraszałem do akcji politycznych. Nie wiele z tego przetrwało próbę czasu. Dziś krótkie notki na facebooku może jakiegoś „uwrażliwią narodowo”.

MC: Polska staje się krajem aborcyjnym…

PB: Powiem inaczej. Aborcja jest tam, gdzie jest cudzołóstwo. Nikt siłą do tego dziewcząt i kobiet nie przymusza. Staczając się do poziomu przedmiotu męskiego egoizmu ponoszą tego konsekwencje. Łamanie V przekazania „nie zabijaj” to konsekwencja tego pierwszego grzechu, choć „siódmego” wg prawa mojżeszowego. Dziś „pigułka po” uczyni rozpustę jeszcze bardziej pozbawioną konsekwencji. Sługa Boża Rozalia Celakówna jako powód zniszczenia Polski, przez Boża sprawiedliwość podawała również nieczystość. W 1944 roku pewne miasto rozpusty, aborcji i prostytutek zostało zniszczone go korzenia. A co będzie w niedługiej przyszłości, aż strach myśleć. Kara za grzechy będzie indywidualna jak i też wspólnotowa.

MC: Czy młodzi polscy narodowcy potrafią czerpać z doświadczeń naszego pokolenia?

PB:O ile twórczo odczytują Romana Dmowskiego to tak, jak są jego epigonami to raczej nie. Nasze pokolenie, w tej sztafecie pokoleń, odejdzie w niebyt raczej niespełnione, choć indywidualnie, coś tam zrobiliśmy dla Sprawy. Teraz kolejny rocznik szkolny różni się od wcześniejszego, stąd myślę, że młodzi narodowcy raczej sami będą sobie sterem i żeglarzem. Niech wystrzegają się laickiego nacjonalizmu, bo przyjęcie takiej niereligijnej postawy będzie zwycięstwem naszych oprawców.

MC: Dziękuję Panu za rozmowę.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. Piotr R

  16 maja 2018 at 18:34

  Co za bydlak moze powiedziec o naszej stolicy ze to miasto rozpusty, aborcji i prostytutek. Tak nalezy odczytywac te slowa o 1944 r. Moze jeszcze podziekujesz szkopom za oczyszczenie tego ziedliska rozpusty? Brak mi slow,jakim trzeba byc gn…m by cos takiego napisac!!! W kazdym miescie sa patologie ktore wzrastaja im wieksze miasto. Czym sobie zasluzyli mieszkancy wsi wolynskich i podolskich na straszna smierc z rak banderowcow w mniemaniu autora? Pewnie tez cos znajdzie, moze powie ze za rzadko sie modlili? Co to za brednie o odppwiedzialnosci kolektywnej, kazdy kto stosuje odpowiedzialnosc zbiorowa popelnia niesprawieliwosc.

  • obserwator

   16 maja 2018 at 20:52

   Faktem jest że w Warszawie jest obecnie najwięcej zła (w końcu to stolica więc tamtejsza ludność jest mocno demoralizowana). Choć Gdańsk nie jest też jakimś wzorem moralności i czystości pod rządami Budynia.

   Co do Wołynia, to fakt, banderowcy byli bestiami i sukinsynami, ale wina też leży po naszej stronie – chodzi o to że AK poświęcała czas, siły i środki na ratowanie żydów i ściganie szmalcowników/antysemitów, zamiast użyć tych środków do ochrony Polaków na Wołyniu.

   Tak jak pedagogika wstydu, równie niebezpieczny jest samozachwyt, propaganda sukcesu i naiwne przekonanie, że jesteśmy niezwyciężeni. To przekonanie promuje PIS, tak samo jak je propagowała sanacja. I zniszczenie Polski mogło być „karą” za pychę sanacji, która reprezentowała fałszywy obłudny patriotyzm i zgrywała katolików na pokaz.

   • Piotr R

    16 maja 2018 at 22:10

    A co ma piernik do wiatraka? Co z tego ze AK myslala ze przeciagnie Ukraincow na swoja strone? Co to ma do pomordowanych kresowian. Jak zaczna nas znowu ukraincy mordowac to powiesz ze jestesmy winni boPiS prowadzil taka polittke wobec nich? Owszem Pis jest winny ale nie ewentualne ofiary zbrodniarzy.

  • Senator

   18 maja 2018 at 22:22

   O zniszczeniu Warszawy powiedziała po raz pierwszy Matka Boża w Licheniu w 1854 r., poźniej w Siekierkach w 1943 r. Odsyłam do objawień Rozali Celakówny.

 2. Matwiej Płatow

  16 maja 2018 at 18:57

  Piotrze R. mam pytanie: czy Ty promujesz Nacjonalizm w takim ujęciu ,,Nacjonalizm to Dobro MEGO Narodu ,kosztem Mniejszości Etnicznych ,Narodowych.Bo Mój naród jest Narodem Wywyższonym,Wybranym ( ale przez Kogo).Tak pojęty Nacjonalizm to CZYSTY Nazizm. I każdy Myślący Narodowiec nie chce mieć z takim Nacjonalizmem NIC Wspólnego. Bo Narodowiec to Ktoś Kto dobro Narodu stawia na piedestale ,ponad dobro Jednostki.I nie jest ważna mniejszość Etniczna ,Narodowa ,Religia zamieszkująca obszar gdzie Naród zamieszkuję.Bo ważne jest Dobro Narodu.

  • Piotr R

   16 maja 2018 at 22:07

   Czy przeczytal Pan moj wpis ze zeozumieniem? Chyba nie albo nic Pan nie pojal. Zenada
   Co ma moj wpis z narodowym socjalizmem? Ja w ogole nie poruszalem kwestii narodu ani nacjonalizmu! Oburza mnie mowienie ze dziesiatki tysiecy polskich dzieci bestialsko zamordowanych przez niemieckich potworow i ich ukrainskich siepaczy w Warszawie byly czemus winne. To jest chore, jak mozna w ogole tak myslec? Jak mozna twierdzic ze sprawiedliwy Bog karze niewinne dzieci za grzechy ojcow albo innych ludzi. To nie ma nic wspolnego ze sprawiedliwoscia ani zdrowym rozsadkiem oraz pojeciem indywodualizmu i personalizmu cywilizacji lacinskiej.

 3. Marian

  16 maja 2018 at 18:59

  Kolejny koszerny autorytet się znalazł.

  • Marian

   16 maja 2018 at 19:03

   Jedź do Strefy Gazy i tam pouczaj o szkodliwości szowinizmu.
   Wprawdzie żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie, ale chociaż spróbuj.

 4. Trasz

  16 maja 2018 at 19:26

  Czym kończy się nacjonalizm katolicki dowiedzieliśmy się w 1939. A laicki?

 5. Chłop z Mazur

  16 maja 2018 at 19:43

  No „Marian” się zagalopował z tym 1944, generalnie duby smalone bredzi

  • Marian

   16 maja 2018 at 20:30

   Spasiba.

 6. Olaf

  16 maja 2018 at 20:04

  Pan P.Błaszkowski ma rację.PIS zwalcza patriotyzm i nacjonalizm Polaków.Nie przeszkadza mu faszyzm Ukraińców i Żydów.PIS miał być dobrą zmianą.Śmiechu warte.

 7. Sławek

  17 maja 2018 at 03:07

  Państwa komentarze wynikają przypuszczam z braku rzetelnej wiedzy, przeczytajcie „Wyznania” Rozali Celakównej główne grzechy Polaków to zawiść, mordowanie nienarodzonych dzieci i nieczystość a Bóg tylko dopuścił zniszczenie Warszawy. Co do polskiego nacjonalizmu to jest to cnota kachania najpierw swojego narodu choć co odróżnia polski katolicki nacjonalizm od innych nacjonalizmów to jest to zasada, że nie kosztem innych narodów.

  • Marian

   17 maja 2018 at 03:52

   Główny grzech Polaków to naiwność.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra