Kultura i historia

Duch latyński i klasyczny w zwierciadle hiszpańskim

Mam Waćpaństwu coś ważnego do zakomunikowania. Przeczytałem książkę – jeszcze nieopublikowaną, w komputeropisie – która powinna być wielkim wydarzeniem literackim, kiedy się ukaże, bo wskrzesza najlepsze tradycje polskiego eseju literacko-filozoficznego (naszej, bądź co bądź, specjalności w literaturze).

Książka nosi tytuł „Żuawi nicości”, a jej autorem jest p. Krzysztof Tyszka-Drozdowski, związany ze środowiskiem „Teologii Politycznej”. Jej głównymi bohaterami są „reakcyjni nihiliści” (autor rozwija w eseju teorię „nihilizmu śródziemnomorskiego”, jakże innego, niż nihilizm germański czy rosyjski, bo trzymającego się kurczowo katolicyzmu i cywilizacji przezeń stworzonej, jako opoki człowieczeństwa i zapory przed zbydlęceniem, mimo braku łaski wiary; udowadnia więc, że rzymski katolicyzm i sceptycyzm znakomicie się uzupełniają): de Montherlant, Barrès i Maurras, acz pojawia się tu mnóstwo odniesień również do innych pisarzy (również polskich).

Pierwszoplanowym bohaterem zbiorowym jest tu więc literatura francuska, jako esencja ducha latyńskiego i klasycznego, ale zarazem odbita w zwierciadle hiszpańskim, bo zwłaszcza dla dwóch pierwszy pisarzy Hiszpania była źródłem wielu doznań i fascynacji (zaczyna się zresztą esejem o El Greco i Toledo, a kończy „lekcją tauromachii”); można by rzec, że autor unaocznia jak l’âme française przegląda się w la alma española i czerpie z niej nowe podniety.

Literatura śródziemnomorska, jak wyznaje autor, dały mu do ręki sztylet w walce ze współczesnością, która deformuje wszystko, a wspomniani pisarze wprowadzili go na drogę życia szlachetnego. Reakcyjny, śródziemnomorski nihilizm, który opisuje, pilnuje tradycji, której chwilowo Bóg przestał pilnować, przemienia więc świątynie w fortece po to, aby w przyszłości z tych fortec na powrót wyrosły świątynie.

Naprawdę głęboko poruszyła mnie ta książka, zwłaszcza dlatego, że i dla mnie ci sami pisarze, zwłaszcza Maurras, byli dla mnie inspirujący. Dlatego będę tu wielokrotnie powracał do jej tematów i wątków.

Źródło: FB

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Marian

    18 maja 2018 at 06:51

    Narcyzy kwitną na wiosnę.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra