Kościół

Już blisko dziesięć lat Chrystus w niezwykłej Hostii objawiony uzdrawia w Sokółce

Arcybiskup metropolita białostocki Tadeusz Wojda specjalnym postanowieniem nakazał, aby w każdą pierwszą niedzielę miesiąca we wszystkich kościołach archidiecezji odprawiana była Nowenna Eucharystyczna. Ma to związek z przygotowaniami do centralnych, październikowych uroczystości dziesiątej rocznicy Cudu Eucharystycznego w Sokółce, gdzie Chrystus wciąż uzdrawia.

Niezwykłe zdarzenie eucharystyczne miało miejsce 12 października 2008 roku w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce (woj. podlaskie). Podczas udzielania komunii świętej jeden z księży upuścił konsekrowany Komunikant. Umieszczono Go, w naczyniu liturgicznym zwanym vasculum wypełnionym wodą. Po kilku dniach siostra zakonna (Eucharystka) zajrzała do vasculum i zobaczył, iż woda w nim jest barwy czerwonej, a Komunikant całkowicie się nie rozpuścił. Zachowała się jego centralna część, która wyglądała jakby czerwona plamka czy maleńki skrzep krwi. To zastanowiło księży, którzy o niezwykłym zdarzeniu powiadomili JE ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, ówczesnego Metropolitę Białostockiego.

Arcypasterz skierował do Sokółki swoich wysłanników, którzy po obejrzeniu niezwykłego zjawiska, stwierdzili że zachowany fragment Komunikantu należy poddać badaniom naukowym. Przeprowadziło je dwoje niezależnych specjalistów z dziedziny patomorfologii – lekarze profesorowie białostockiego Uniwersytetu Medycznego. Obaj stwierdzili, że substancja z zachowanego i w niezwykły sposób przemienionego fragmentu Hostii jest cząstką, będącego w agonii, mięśnia ludzkiego serca. Dlatego ksiądz arcybiskup Edward Ozorowski powołał specjalną komisję, która wiele miesięcy badała sprawę dotyczącą tego niezwykłego zdarzenia.

Komisja nie wykryła żadnej mistyfikacji, potwierdzając tym nadprzyrodzony charakter zjawiska. Akta sprawy zostały przekazane do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie. Od tej pory sprawie przygląda się Watykan – Ja osobiście jestem przekonany, że jest to cud, ale poczekajmy na decyzję Stolicy Apostolskiej, która jest kompetentna, aby takie stwierdzenie wypowiedzieć – powiedział ks. arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Pierwsi pielgrzymi zaczęli przybywać do Sokółki już pod koniec roku 2009, niedługo po podaniu do publicznej wiadomości, w formie komunikatu białostockiej Kurii, informacji nt. niezwykłego zdarzenia eucharystycznego w Sokółce. Od tamtej pory rozpoczął się duży ruch pielgrzymkowy. W rekordowym roku 2014 kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odwiedziło około 1000 pielgrzymek autokarowych. – Obecnie liczba pielgrzymów nie maleje, jednak przybywają oni raczej nie autokarami ale indywidualnie lub całymi rodzinami – mówi ks. dziekan Stanisław Gniedziejko, proboszcz parafii św. Antoniego.

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2017 roku w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, w którym miało miejsce niezwykłe wydarzenie eucharystyczne, został odczytany dekret ks. abp Edwarda Ozorowskiego, ówczesnego Metropolity Białostockiego, którym ustanowił on tę świątynię – Sanktuarium Eucharystycznym.

Nie maleje liczba łask eucharystycznych, które wierni modlący się w obliczu sokólskiej Hostii, otrzymują. Odnotowane do tej pory, a szczególnie od czasu wystawienia Hostii w kościele św. Antoniego w roku 2011, niezwykłe uzdrowienia fizyczne czy wybawienia od śmierci w wypadkach, wprawiają w zdumienie. W sokólskiej kolegiacie św. Antoniego oprócz udokumentowanych medycznie uzdrowień fizycznych ( głównie z nowotworów), w specjalnej księdze wierni modlący się przed Hostią wpisują również bardzo liczne podziękowania świadczące o wewnętrznej przemianie i nawróceniach. Niebawem ukarze się drukiem już trzecia część cyklicznego wydawnictwa „Świadectwa łask”. Parafia św. Antoniego w Sokółce publikuje w nim świadectwa uzdrowień. Trzecie cześć zawierać będzie najnowsze, niezwykłe, cudowne uzdrowienia.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Radeon

    18 maja 2018 at 08:01

    Tak się składa że jestemz Wawy ale od 20 lat jeżdżę na Suwalszczyzne . [ sweet home Suwalszczyzna ] .Ale w 2014 r pojechałem przez Białystok no i właśnie Sokólke.Chciałem zobaczyć ten [ cód ] i wiecie co? A no nic. Zamknęli to za kartą, zakaz wstępu i pozamiatane!

  2. Radeon

    18 maja 2018 at 09:52

    W historii świat byli ludzie którzy wskazywali nam kierunki. To był Jezus, Budda ale też różni humaniści, filozofowie, etycy! Weźmy taki dekalog, w swej prostocie idealny. Nie kłam, nie zdradzaj, nie zabijaj, nie posuwaj żony bliźniego swego ! To elementarne zasady. Gdyby ludzie tego przestrzegali to żyli byśmy w raju

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra