Polskość

II Rzeczpospolita: ani nie gloryfikujemy, ani nie potępiamy

Polska międzywojenna, jest nadal obiektem emocji skrajnych I sprzecznych. Dla jednych obiekt westchnień I zachwytów, do potępień nihilizmu.Ustalmy po arystotelesowsku fakty:

Dyktatura wojskowa jednej formacji politycznej, brutalne represje jeśli faktycznie opozycja zagrażała obozowi rządzącemu, obóz odosobnienia dla przeciwników;  ostatnią zdobyczą obozu majowego były likwidowane samorządy miejskie.

Wtedy Polska miała ok. 30% udział mniejszości narodowych wykluczał rządy demokratyczne, a każdy rząd był zakładnikiem mniejszości; również dyktatura wojskowa też nie mogła rozwiązać problemów, co najwyżej swoja brutalną siłą zamrażała konflikt. Kiedy siły administracyjnej zabrakło, we wrześniu 1939 rozpadło się polskie panowanie na Kresach wschodnich i zachodnich

Nacisk dwóch agresywnych, rewizjonistycznych sąsiadów nie dawał nadziei na pokój w dłuższej perspektywie.

II RP nie była formalnie państwem katolickim, lecz hybrydą idiologiczną czego dowodem prawo rozwodowe po zaborcach, a od 1932 prawo do aborcji w trzech wypadkach, które wprowadzono pod presją modnej eugeniki.

Społeczeństwo – w swej masie – było biedne, z wyjątkiem zaboru pruskiego wieś kryta strzechą, dzielnice biedy w miastach, mieszkania wynajmowane u żydowskich kamieniczników. Nadal trwała emigracja etnicznych Polaków, możliwości kolonizacji wewnętrznej, z powodu braku kapitału były ograniczone; bieda rodzi patologie czyli prostytucję, aborcję czy złodziejstwo.

Małą pamiętaną kwestią jest ucisk fiskalny, połączony z utrzymaniem (po przez system rozdawnictwa) dyktatury jak i marnotrawstwem w sumie skromnych środków państwa, bądź co bądź rolniczego. Eksport opierał się na węglu i żywności.

Mimo swego programowego państwowego antykomunizmu, II RP była toczona przez rak komunizujących żydów, jak i silne przyczółki socjalizmu.

II RP powstała w walce i w walce padła, w straszliwej traumie tym większej dla wierzących w rządową mocarstwową propagandę. Zaatakowana przez 3 sąsiadów, porzucona przez sojuszników na zniszczenie.

ALE BYŁO TO NASZE PAŃSTWO, NAS POLAKÓW.
Z wolna modernizujące się, nawet jeśli była to modernizacja wyspowa. Rozwijająca się, mimo częstych błędów gospodarczych rządzących. Wiele wspaniałych dziedzin życia duchowego, gospodarczego i społecznego zostało podniesionych zainicjowanych w tym okresie. I o ile naród się nie zmienia, to społeczeństwo i owszem. Pokolenia urodzone lub wychowane w II RP przeniosło ideę wolnej Polski przez lata kolejnego zniewolenia, nie tylko politycznego ale I ideologicznego w okresie powojennym. I to chyba największy dorobek II RP.

II RP dała nam świętych, błogosławionych, wyznawców jak Maksymilian, Faustyna, Rozalia i wielu wielu innych. Tysiące społeczników i zwykłych obywateli wypełniających należycie swe obowiązki. Nasi dziadkowie, pradziadkowie i pra-pradziadkowie są największa chlubą międzywojnia.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

20 komentarzy

20 Komentarzy

 1. obserwator

  17 maja 2018 at 17:51

  Wielkie wyrazy uznania dla Autora za rzeczową analizę II RP!

 2. wolna-polska.pl

  17 maja 2018 at 18:54

  1-Igor Striełkow: Sytuacja Militarna w Donbasie… 2-Eduard Hodos: „Wszyscy mają przechlapane. Panie Boże. powściągnij Izrael !”

  • fdsfdsgfdsg

   17 maja 2018 at 20:01

   właśnie czemu rząd nie wycofuje lokat, nie wyprzedaje amerykańskich papierów skarbowych w USA i nie sprowadza złota do Polski,
   rezerwa walutowa nie dla nas?
   a prawda ustawa 447 Polski nie dotyczy

   • zbyszek

    18 maja 2018 at 05:28

    Nastepna sprawa topiaca ten centryczny rzad.

    Nie ma prawidowej partii a PiS zawlaszczyl propaganda porzadnych ludzi.

 3. Obserwator

  17 maja 2018 at 18:55

  Przyłączam się do wyrazów uznania. W rzeczy samej – skrótowy lecz klarowny, prawdziwy, obraz II Rzeczpospolitej (1918-39).

  • Obserwator

   17 maja 2018 at 19:55

   Już wyłącznie na marginesie. Denerwuje mnie, że obok nicku „Obserwator” wyświetla się mój portret. Dlaczego? Ponieważ jako były konspirator, działacz opozycji antykomunistycznej lat 1976-1989, wolałbym zachować anonimowość. Tak z zasady profesji konspiratora. A ponieważ od końca lat 90-tych XX w. posługuję się komputerem, wymogi mojej pracy grafika i niezależnego publicysty, obecność na internecie, no cóż system wyciąga mój portret fot.

   Libera conspira – piszę tu prawdę, ale jednocześnie czynię tak specjalnie (te ostatnie słowa są dla myślących, będą wiedzieć dlaczego). Nasza Polska i tak odrodzi się – nie ma przeproś.

 4. gazetawarszawska.com

  17 maja 2018 at 19:09

  Polonia ma dość PiSu! Rządzący dbają bardziej o interesy Żydów i Ukraińców niż Polaków. Mocny list do prezydenta Dudy.

 5. gość

  17 maja 2018 at 19:29

  Konferencja partii II Rzeczpospolita Polska, 12.05.2018, część 1

  https://youtu.be/ecYeqpY9gE8

 6. Marian

  17 maja 2018 at 19:41

  Ja tylko zastanawiam się nad jednym: czy gdyby ci wszyscy oficerowie zamordowani w Katyniu, Ostaszkowie, Charkowie i wielu innych miejsca wiedzieli 15 lat wcześniej, co ich czego, czy równie potulnie i pokornie przyjmowali by rządy piłsudczykowskiej ferajny. A może woleliby zginąć w walce, jak Hiszpanie?

 7. frate

  17 maja 2018 at 19:49

  Nie II RP dała nam świętych, ale Pan Bóg!!! Ci święci którzy są wymienieni w 2RP byli nędzarzami i umierali przedwcześni!!! Dzięki ci sanacjo za tak potworną nędze materialną i moralną w 2RP!!!

 8. JoseL

  17 maja 2018 at 20:50

  Tak było. Mój dziadek urodzony przed wojną nie potrafi nic innego powiedzieć jak o tamtej Polsce- bieda. Trzeba skończyć z mitami trzeba żyć dalej

 9. Tomasz

  17 maja 2018 at 21:28

  Józef Piłsudzki „JAK JA WAS KLECHY NIENAWIDZĘ”W okresie rządów sanacji 200tyś zabijano dzieci poczętych walczono z Kościołem Katolickim Ruchem Narodowym ruchem ludowym była Instrukcja Józefa Piłsudzkiego dotycząca walki z kościołem był okultystą w belwederze było pokój gdzie odbywały się obrzędy okultystyczne.Józef Piłsudzki był chory na kiłę trzeciorzędową nacyniowo-sercową jest to choroba każdego socjalisty rewolucjonisty.Piłsudzki był agentem niemieckim,austriackim ,brytyjskim.Polityka sanacji i niemoralne prowadzenie wielu polityków sanacyjnych doprowadziło II Rp po dwudziestu latach dostała się w szpony dwóch zaborców III Rzeszy niemieckiej brunatnej i Rosji Bolszewickiej czerwonej.

 10. Czesław

  18 maja 2018 at 00:13

  Do krytyków II-ej RP. Proszę porównać osiągnięcia gospodarcze II-ej RP w ciągu 20 lat po 140-letnich rozbiorach i I-ej w.ś. z obecnymi „osiągnięciami gospodarczymi” III-ej RP w latach 1990-2010.

 11. Tomasz

  18 maja 2018 at 06:40

  Sanacja to etatyści walczący z Kościołem Katolickim Józef Piłsudzki „Klechy jak ja was nienawidzę „był okultystą w Belwederze był pokój do obrzędów okultystycznych ,C O P to był projekt socjalistyczny Od 1989 rządzi lewica laicka tj układ z Magdalenki,.Wlk Brytania odwieczny program dla Polski wolna ale Socjalistyczna.P I S to sanacja bis prowadzi Polskę do katastrofy.Skąd wezmą pieniądze na program socjalny Europejski Związek Republik Socjalistycznych Rada Związkowa zapowiedziała że Polska nie otrzyma dotacji ??//Tylko POLEXIT może nas uratować Państwo Polskie Polaków Polki .Podpisany JUST ACT 477 przez D TEUMPA kolejny raz Polska została sprzedana jak bydło rzeźne przez U S A tym razem Izraelowi i organizacjom żydowskim,1989-2018 wyprzedaż majątku narodowego obcemu kapitałowi Polski i Narodu Polskiego ma nie być

 12. Tomasz

  18 maja 2018 at 08:39

  Członkowie Ruchu Narodowego Ruchu ludowego wylądowali po zamachu majowym 1926 w Brześciu i Obozie dla przeciwników politycznych sanacji w Berezie Kartuskiej komendant Płk Kostka Bernacki .

 13. Tomasz

  18 maja 2018 at 10:55

  Napisałem wyprzedaż majątku narodowego do 2018 Kto sprzedał Wlk Brytanii Kopalnię Krupiński??Polonia już nie chce głosować na P I S ???Czy rządzący zdają sobie sprawę ze podobnie jak sanacja II Rp prowadzą Polskę i Naród Polski do upadku w kleszcze Niemiec Rosji i Izraela i organizacji żydowskich ???

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra