Z zagranicy

Wszyscy biskupi z Chile podali się do dymisji

Przez trzy dni trwały spotkania 32 biskupów z papieżem Franciszkiem w Watykanie poświęcone sytuacji w Kościele w Chile. Po ich zakończeniu podano informację, że wszyscy 32 hierarchowie podali się do dymisji w związku ze skandalem pedofilii w tamtejszym Kościele. Poza deklaracją biskupów brak jest na razie bardziej szczegółowych informacji, ale te które mamy, budzą wiele pytań.

Biskupi napisali w oświadczeniu: „Przede wszystkim dziękujemy Papieżowi Franciszkowi za jego ojcowskie wysłuchanie i braterskie napomnienie. Ale szczególnie, chcemy przeprosić za cierpienie wyrządzone ofiarom, papieżowi, Ludowi Bożemu i naszej ojczyźnie z powodu naszych poważnych błędów i zaniedbań. Dziękujemy także abp. Sciclunie i ks. Jordiemu Bertomeu (którzy z polecenia papieża przeprowadzili dochodzenie w sprawie zarzutów o molestowanie seksualne nieletnich w Chile), za ich zaangażowanie duszpasterskie i osobiste, a także za wysiłek włożony w minionych tygodniach w dążeniu do uleczenia ran społeczeństwa i Kościoła w naszym kraju”.

Jest to o tyle zadziwiające, że biskupi z Chile przybyli do Watykanu, żeby wyjaśnić sprawę bpa Juana Barrosa. Ten biskup diecezji Osorno w Chile jest oskarżany o to, że przed laty tuszował czyny ukaranego przez Kościół i żyjącego w odosobnieniu księdza Fernando Karadimy, którego wielu oskarża o pedofilię. Wierni tamtejszej diecezji domagali się dymisji bpa Barrosa. Wspierać miały ich lokalne środowiska katolickie i księża. Papież Franciszek, który sam go mianował na to stanowisko w 2015 r., po przybyciu do Chile opowiedział się jednak za pozostaniem biskupa na stanowisku, nie spotkał się z domniemanymi ofiarami a oskarżenia nazwał oszczerstwami. Natomiast w czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu, którym wracał do Rzymu z podroży do Chile i Peru, oświadczył, że musi potwierdzić oskarżenia wobec biskupa, by móc go skazać.

Potem przepraszał za to, zaprosił ofiary księdza do Rzymu i wysłał swoich przedstawicieli do zbadania sprawy na miejscu.

Po ostatnich doniesieniach, w mediach popularyzuje się tezę, że papież oskarżył biskupów z Chile o to, że ukrywali przestępstwa pedofilii w swoim kraju i oszukali go co do bpa Barrosa. W efekcie uznali oni swoją winę i zdecydowali się na bezprecedensowy krok w historii Kościoła, jakim jest złożenie zbiorowej rezygnacji i oddanie się do dyspozycji Papieża.

Prawda może być jednak zupełnie inna niż się wydaje. Po pierwsze Papież sam nominował Barrosa w atmosferze skandalu. Przed dwoma laty informował o tym KAI:

„58-letni dotychczasowy biskup polowy Juan de la Cruz Barros Madrid został 10 stycznia mianowany przez papieża ordynariuszem diecezji Osorno. Mimo licznych protestów w Chile objął 21 marca rządy w diecezji. Tamtejsze ofiary pedofilii zarzuciły mu nie tylko ukrywanie faktu molestowania przez ks. Fernando Karadimę, ale także to, że był tego ich naocznym świadkiem. W 2011 r. ks. Karadima został przez Stolicę Apostolską uznany winnym molestowania małoletnich i otrzymał karę suspensy (zawieszenia w czynnościach kapłańskich).

Wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego o. Ciro Benedettini wydał 31 marca oświadczenie, w którym napisał, że Kongregacja ds. Biskupów starannie przebadała kandydaturę biskupa i nie znalazła obiektywnych powodów wykluczających nominację.

Jednak 12 kwietnia sprawą zajęła się na niezaplanowanym wcześniej spotkaniu grupa robocza Papieskiej ds. Ochrony Małoletnich z jej przewodniczącym kard. Seán O’Malley. Wzięli w nim udział członkowie komisji: Marie Collins z Irlandii i Peter Saunders z Wielkiej Brytanii, którzy sami doświadczyli w dzieciństwie molestowania ze strony duchownego, brytyjska psychoanalityk Sheila Hollins i francuska psycholożka dziecięca Catherine Bonnet”.

Dalej KAI wspominał o tym, że członkowie tej komisji ostrzegali przed Barroso, twierdząc, że jego podejście do pedofilii jest zagrożeniem dla diecezji. Kard. O’Malley zobowiązał się przekazać te informacje Papieżowi. Pomimo tych informacji i dalszych, które napływały do Franciszka, nie chciał on przyjąć do wiadomości, że Barroso może być winien. Od początku ignorował sygnały, które znane były nawet opinii publicznej.

Po podróży do Chile fala krytyki spadła na Franciszka za to, że bronił Barroso i że wiele mówiąc o walce z pedofilią, sam daje zły przykład w tej sprawie. Możliwe, że w tej sytuacji Papież uznał, że obciąży odpowiedzialnością chilijski Episkopat. Ten jednak zrobił coś niespodziewanego: ogłosił publicznie samokrytykę i w całości podał się do dymisji.

Akt ten pod wieloma względami wydaje się absurdalny, chyba, że stoi za nim prawda o czymś znacznie większym niż sprawa Barroso. Wydaje się być rodzajem specyficznego kontrataku. Papież mówi do biskupów: „to wyście źle uczynili. Weźcie teraz odpowiedzialność”, na co biskupi: „Owszem. Oddajemy się ci do dyspozycji. Ty decyduj”. W ten sposób inicjatywa znowu jest po stronie Papieża. Może on odwołać wszystkich biskupów (czego prawie na pewno nie zrobi. Musiałby przyznać, że wszyscy są winni, a to raczej bardzo mało prawdopodobne) albo zostawi wszystkich (co pewnie zrobi, ale znowu ściągnie to na niego falę krytyki), albo odwoła wybranych (ale byłoby to jawne przyznanie, że ma dowody ich winy, a pytanie czy naprawdę je ma). Każde rozwiązanie wydaje się złe, a gest biskupów z Chile wydaje się być rodzajem buntu przeciwko oskarżeniom, które można odnieść równie dobrze, a może przede wszystkim do samego Papieża.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. trasz

  19 maja 2018 at 11:01

  Kiedy to samo zrobią polscy biskupi?

  • Marian

   19 maja 2018 at 13:57

   Gdy taki rozkaz wyda im Netanjahu.

 2. stan

  19 maja 2018 at 12:56

  Nie znalazł się tam nawet jeden sprawiedliwy? Trudno w to uwierzyć. Czyżby zadziałała odpowiedzialność zbiorowa, tak obca chrześcijaństwu?

  • Marian

   19 maja 2018 at 13:58

   Jeden sprawiedliwy się znalazł, ale ukrzyżowali go 2000 lat temu.

 3. Marian

  19 maja 2018 at 13:56

  Zemsta marksisty Bergoglio za poparcie Pinocheta?

  • GG.

   19 maja 2018 at 15:16

   Papież Franciszek I nie jest żadnym marksistą, lecz personalistą.
   .
   Chilijska proamerykańska junta zabiła prezydenta tego kraju i pogwałciła prawa człowieka (2095 osób zabitych, 1102 zaginionych), a według raportu biskupa Sergio Valecha 23.856 mężczyzn oraz 3.399 kobiet zostało poddanych nielegalnym represjom: uwięzienia, akty skrajnej przemocy, gwałty, zmuszanie do uczestniczenia w egzekucjach członków własnej rodziny, bicie pałkami elektrycznymi (Wikipedia).
   .
   Papież Franciszek jest przeciwko rozpętanej przez USA i ich sojuszników wojnie w Syrii i przeciwko wojnie USA z Rosją.
   .
   A rząd Chile i episkopat chilijski?
   .
   Być może przepychanki Watykanu z biskupami Chile dotyczą bardziej polityki zagranicznej tego kraju, aniżeli spraw obyczajowo-kościelnych.
   .

   • Next

    19 maja 2018 at 23:48

    3000 trupów to bardzo niska cena za uratowanie Chile przed losem Kuby.
    niestety ta posta prawda jest dla wielu zbyt trudna…

    • GG.

     20 maja 2018 at 14:37

     Opowiada Pan proamerykańskie, prosocjalistyczne głupoty (USA – kraj socjalizmu liberalnego, który wspomógł Pinocheta).
     .
     Chile: „Całkowita granica lądowa: 6339 km, długość granicy morskiej: 6435 km.”
     .
     Już tylko ta okoliczność sprawiała, że Chile w żadnym razie nie mogło podzielić „losu Kuby”.
     .
     Masoneria brytyjska przejęła Polskę od masonerii francuskiej i poleciła obalenie rządu Witosa. Socjaliści liberalni Piłsudskiego wykonali ten zamach i obalili suwerenny rząd RP i demokratycznie wybranego prezydenta Wojciechowskiego. Bardzo podobnie było w Chile.
     .
     Socjaliści liberalni uzasadnili 1.300 ofiar zamachu majowego koniecznością opanowania rzekomego „nierządu” w Polsce – co było ordynarnym kłamstwem. Podobnie było w Chile.
     .
     Nikt nie dał Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii prawa do dokonywania przewrotów antypaństwowych w obcych krajach.
     .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra