Kościół

Biskupi rozpoczynają rekolekcje

Episkopat Polski dziś rozpoczyna na Jasnej Górze rekolekcje. Biskupi wysłuchają ośmiu nauk, w czasie których przyjrzą się postaci św. Piotra – pasterza pierwszego Kościoła. Rozważania poprowadzi ks. dr Krzysztof Wons, salwatorianin.

„Będziemy podążali drogą pasterza, który z początku się pogubił, ale nie przestał tęsknić za Jezusem, został świętym. Będziemy chcieli pobyć na modlitwie z Piotrem z Dziejów Apostolskich, który przeżywa pierwszą wiosnę pasterskiego powołania, pierwszą wiosnę Kościoła. Będziemy z Piotrem, który uczył się wyznawać Jezusa wszędzie tam, gdzie go postawił Duch Pięćdziesiątnicy, który z mocą głosił Słowo w imię Jezusa, stał się skalistym oparciem dla młodej wspólnoty, nie cofnął się przed więzieniem, oddaniem życia Jezusowi w Kościele aż po męczeńską śmierć” – przedstawił plan rekolekcji ks. dr Wons.

Rekolekcje dla biskupów będą miały charakter rozważań na podstawie tekstów biblijnych. „Prowadzić nas będzie słowo Boże. To samo słowo, które formowało i prowadziło św. Piotra. Nie mamy mocniejszej mowy niż ta, którą kieruje do nas Duch Święty przez słowo Pisma Świętego. Kościół zawsze wierzył w sakramentalną moc słowa, rzeczywistą obecność Ducha Świętego w Piśmie Świętym. I dlatego będziemy zanurzali się przede wszystkim w tekstach Biblii. One będą dla nas nie tylko światłem, ale będą mocą naszych rozważań”- zaznaczył rekolekcjonista.

Drugiego dnia rekolekcji, we wtorek rano, biskupi będą uczestniczyć we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Z kolei w środę Msza św. zostanie odprawiona pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Natomiast modlitwie Apelu Jasnogórskiego, o godz. 21.00, w kolejnych dniach rekolekcji, przewodniczyć będą, biskupi pomocniczy, mianowani w ostatnim czasie: bp Grzegorz Ryś i bp Damian Muskus z Krakowa oraz bp Marek Solarczyk z Warszawy.

W środę biskupi przystąpią do sakramentu pokuty.

W ramach rekolekcji biskupi obejrzą również dokument "Prawdziwie spadła z nieba", w reż. Zdzisława Sowińskiego. Film opowiada o powstaniu i umieszczeniu, we wrześniu ubiegłego roku, na Obrazie Jasnogórskim Koron i Sukni Wdzięczności. Wykonał je słynny bursztynnik Mariusz Drapikowski.

Rekolekcje zakończy Eucharystia w czwartkowe przedpołudnie. Odprawi ją abp Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski.
 
Pierwsze rekolekcje biskupów na Jasnej Górze odbyły się w 1946 r. Zwyczaj corocznych rekolekcji dla Episkopatu Polski wprowadził kard. Stefan Wyszyński w roku 1950.

tekst i fot. Agata Bruchwald
Źródło: jasnagora.com

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra