Z kraju

Kolejna wygrana Ordo Iuris w sprawie banerów antyaborcyjnych

W Sądzie Rejonowym w Garwolinie zapadł dziś wyrok uniewinniający w sprawie działacza Fundacji Życie i Rodzina obwinionego o wystawienie na widok publiczny baneru antyaborcyjnego, pokazującego dziecko zabite w wyniku aborcji

 

 

Baner, wywieszony na ogrodzeniu należącym do garwolińskiej parafii, zgłosił jeden z mieszkańców miasta, któremu nie podobała się upubliczniona na nim treść. Sprawa została skierowana na rozprawę do Sądu Rejonowego w Garwolinie.

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris, broniący działacza Fundacji Życie i Rodzina, przedstawili przed sądem wyczerpującą argumentację, świadczącą o legalności umieszczania banerów antyaborcyjnych w przestrzeni publicznej. Odnieśli się w niej do norm konstytucyjnych i konwencyjnych. Wskazali także na fakt, że tego rodzaju działalność wpisała się już w polską debatę publiczną na temat aborcji, a dosłowność obrazów jest uzasadniona powagą tematu. Ponadto obwiniony podkreślił, że jego działanie miało swoją głęboką, moralną motywację i nie przyświecała mu ani chęć zaszkodzenia, ani urażenia kogokolwiek.

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że treści, które u części społeczeństwa mogą budzić sprzeciw są elementem kampanii społecznej pro-life. Współcześni artyści, działacze społeczni czy fotoreporterzy nierzadko posługują się mocnymi obrazami. Zachowanie obwinionego należy uznać za mieszczące się w granicach swobody wypowiedzi.

Jak podkreślają prawnicy Ordo Iuris, niezależnie od gorącej dyskusji toczącej się wokół prezentowania tego typu plakatów i banerów, ich wywieszanie nie może być uznane ani za wybryk wywołujący zgorszenie, ani za eksponowanie w miejscu publicznym treści nieprzyzwoitych, czyli sądzone z art. 51 i 141 Kodeksu wykroczeń.

Obwinionego w postępowaniu reprezentowali: mec. Jerzy Kwaśniewski oraz mec. Kacper Chołody.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  23 maja 2018 at 12:09

  Kukiełki żydowskie

  Sąd nie dopatrzył się nienawiści:
  „Podsądny do niej nie nawoływał!”
  Spłonęła kukła księdza. Aliści
  „Dla żartu”… W czasie tym już przebywał
  Za to w więzieniu żartowniś inny.
  Spalił Sorosa kukłę – „jest winny!”

  Skąd ta różnica? Oto odpowiedź:
  Bo kukła Żyda płonie inaczej,
  „Metafizycznie”! A Polak…? Dowiedź,
  Że ma on duszę! Ksiądz-Polak raczej
  Zaledwie tli się; śmierć dla nas „sprawą
  Jest naturalną” (Engelking – brawo!)

  Inna kukiełka właśnie w tym czasie,
  Działanie Muzeum Polin zachwala.
  I milionami dalej je pasie!
  Minister Selin – rzec można – spala
  Bezkarnie kukłę swojej ojczyzny.
  Bo sam kukiełką jest żydowszczyzny.

  Bo kukiełkami są politycy
  I „dziennikarze” oraz „artyści”;
  „Filozofowie” alias „etycy”;
  „Prawa” obrońcy, LGBTyści…
  Wszyscy ci, których codziennie trudzi
  Wynosić ludzi nad innych ludzi!

 2. Sandra

  23 maja 2018 at 20:40

  Dzięki Panu Bogu. PISowi nie przeszkadza zgnilizna moralna.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra