Z kraju

PiS chce by cała Polska była specjalną strefą ekonomiczną, zdaniem ekspert są pewne ”ale”

Na portalu „Nowa Konfederacja” ukazał się artykuł Jakuba Głowackiego (pracownika Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz członka zarządu Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej) w którym autor poinformował, że „w ubiegłym tygodniu Senat przyjął bez poprawek ustawę o zasadach wspierania nowych inwestycji. Ustawa wprowadza mechanizm udzielania wsparcia inwestującym przedsiębiorcom. Pomoc ta ma zastąpić dotychczas funkcjonujące instrumenty funkcjonujące w ramach ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Potrzebne było przygotowanie prawa, które uporządkuje kwestię instrumentów wsparcia dla nowych inwestycji. Wydaje się, że podjęty kierunek działań jest dobry, jednak warto się zastanowić nad kilkoma szczegółami, które mogą mieć znaczący wpływ na ocenę ustawy”.

Według eksperta „istniejący mechanizm udzielania wsparcia w formie zwolnienia od podatku dochodowego powiązany jest z podejmowaniem przez przedsiębiorców działalności na wyodrębnionych terenach – w specjalnych strefach ekonomicznych. Jeśli chodzi o dotychczasowe przepisy – często krytykowano skomplikowaną i długotrwałą procedurę włączania nowych terenów w granice stref czy ograniczenia czasowe ich funkcjonowania. Według nowej ustawy, planowane jest całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych dotyczących możliwości uzyskania wsparcia w formie zwolnienia od podatku dochodowego”.

Jak informuje ekspert „zgodnie z obecnymi przepisami, SSE będą funkcjonować do końca 2026 r., a zatem przedsiębiorstwa zlokalizowane na ich terenie będą objęte pomocą publiczną jeszcze przez nieco ponad 8 lat. Obecny projekt ustawy przewiduje, że wsparcie na rzecz przedsiębiorcy będzie uzależnione od wydanej decyzji o wsparciu. Decyzja taka ma być wydawana na czas oznaczony: 10, 12 lub 15 lat. Można zastanawiać się,czy ustawodawca nie powinien wprowadzić krótszego okresu (np. 7-letniego), szczególnie w kontekście wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, których inwestycje mają mniejszy wolumen i ich analizy inwestycyjne planowane są często na krótszy okres”.

Zdaniem eksperta „zgodnie z założeniami, nowa procedura wydania decyzji o wsparciu będzie trwała około jednego miesiąca, co jednak nie znajduje odzwierciedlenia w konkretnych przepisach. Jednostką terytorialną, do której odnoszone będą warunki udzielania pomocy publicznej, ma być powiat. Być może warto przy okazji nowej ustawy nieco upodmiotowić ten szczebel samorządu terytorialnego, który jest zdecydowanie najsłabszym ogniwem samorządu w Polsce”.

W opinii eksperta „jednym z ważniejszych elementów projektu ustawy jest to, że likwiduje długotrwałą i obciążającą przedsiębiorcę i administrację publiczną procedurę zmiany granic SSE. Dotychczas funkcjonująca idea specjalnych stref ekonomicznych zakładała, że władza publiczna (na szczeblu rządowym i samorządowym) będzie miała w ręku mechanizm stymulowania napływu inwestycji np. na tereny poprzemysłowe, częściowo zdegradowane środowiskowo, czy znajdujące się na obszarze o wysokim bezrobociu. W praktyce to jednak inwestorzy zwykle dyktowali warunki, gdzie nastąpi lokalizacja przedsiębiorstwa i na wybranym przez nich obszarze ustanawiano obszar specjalnej strefy ekonomicznej”.

Ekspert uważa, że „zgodnie z projektem ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji podstawą udzielania pomocy przedsiębiorcy zamierzającemu realizować nową inwestycję będzie decyzja o wsparciu, ona uzależniona od spełnienia określonych kryteriów. Diabeł jednak tkwi w szczegółach: kryteria te będzie zawierał akt wykonawczy do ustawy i to on będzie de facto kluczowym elementem całej układanki. Dobrze przygotowane kryteria wydawania decyzji o wsparciu zapisane w akcie wykonawczym powinny zwiększyć możliwości tworzenia zachęt do nowych inwestycji, szczególnie na obszarach, gdzie ich napływ jest obecnie słaby. Jednak nietrafiony dobór kryteriów może się okazać większym problemem dla inwestorów niż znane już wszystkim trudności związane z funkcjonowaniem SSE”.

źródło: https://nowakonfederacja.pl/nowe-inwestycje-bez-ograniczen/?smclient=64ddd200-917d-11e7-8ab0-0cc47a1254ce&smconv=3d6a7e88-8618-4598-9447-1ca9cc5208c1&smlid=3&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. Marian

  25 maja 2018 at 18:29

  „Byzneszmeni” będą jeździć po Polsce i wybierać najlepsze kąski, bo dla nich Polska to ziemi niczyja „nowy Wschód”.

 2. zbyszek

  25 maja 2018 at 18:36

  Tak jak w Zaganiu – oszusci „odzyskaja” dawne zrabowane Polakom ziemie (znowu) i to bedzie inwestycja ze Ho Ho.

  Te „inwestycje” beda mialy pierwszenstwo jak w prywatyzowaniu nieruchomosci.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra