Z kraju

Kieleccy Patrioci domagają się odebrania tytułów Honorowych Obywateli Kielc sowieckim okupantom

Środowisko Kieleckich Patriotów w piśmie skierowanym do Rady Miasta, prezydenta Wojciecha Lubawskiego oraz IPN domaga się odebrania tytułów Honorowych Obywateli Kielc sowieckim okupantom.

Zdaniem Kieleckich Patriotów „mimo, iż w obecnym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, walka o niezawisłość ciągle trwa. We współczesnej Polsce nie powinno mieć miejsca promowanie lub nobilitowanie osób związanych z działaniami wojennymi państw, które przyczyniły się do napaści na Polskę w 1939 roku. Miejscowa ludność przez lata odczuwała skutki agresji III Rzeszy Niemieckiej oraz ZSRR”.

Jak informują Kieleccy Patrioci: „w ciągu ostatnich kilku lat Kielce oczyściły się z wielu reliktów komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu. Zmieniono nazwy ulic, patronów szkół oraz pomników poświęconych „zasłużonym” reprezentantom też zbrodniczej ideologii”.

Niestety, zdaniem Kieleckich Patriotów „pozostała jednak jeszcze jedna paląca kwestia. Jest nią uhonorowanie przez władze PRL 31 sowieckich żołnierzy tytułem Honorowych Obywateli Kielc. Stowarzyszenie „Kieleccy Patrioci” uzyskało informację, iż nie istnieją żadne biogramy, które mogłyby w jakikolwiek sposób dowieść słuszności uhonorowania w/w żołnierzy. Ich obecność wśród takich postaci jak minister Beck, czy święty Jan Paweł II, budzi nasz sprzeciw”.

Zdaniem Kieleckich Patriotów tak, jak „po czasach okupacji niemieckiej, nikt nie wyobrażał sobie utrzymania nazwy „Adolf Hitler Platz” dla dzisiejszego Rynku. Dziś my, mieszkańcy Kielc, nie możemy pojąć, z jakiego powodu nazwiska sowieckich żołnierzy ze zbrodniczej i okupacyjnej armii, nadal widnieją w dokumentach osób zasłużonych dla miasta(…).

„Z powyższych powodów, Stowarzyszenie „Kieleccy Patrioci” składa na ręce Rady Miasta Kielce i Prezydenta Miasta Kielce – Wojciecha Lubawskiego oficjalną prośbę o wykreślenie sowieckich żołnierzy:
– MICHAIŁA ROMANOWICZA BURŁAKA,
– WIKTORA IWANOWICZA WORONINA,
– DYMITRA DANIŁOWICZA LELUSZENKO,
– GEORGIJA WASILEWICZA IWANOWA,
– IWANA FOMICZA POMAZKOWA,
– DYMITRIJA JOSIFOWICZA AWRUTOWA,
– ZINAJDY GRIGORJEWNEJ AWRUTOWEJ,
– DAWIDA WŁADIMIROWICZA ESKINA,
– ZOFII MOJSIEJEWNEJ ESKINY,
– WIKTORA FIODOROWICZA KONDRASZEWA,
– KON STANTIN A ALEKSANDROWICZA BORISA,
– MICHAIŁA WASILEWICZA BIEGŁARIANA,
– MIRZALIA MIN GB AJ EW A,
-MICHAIŁA TROFIMOWICZA MOŁOKOSTOWA,
– IWANA ALEKSIEJEWICZA HARITONOWA,
– WASILIJA NAUMOWICZA TOPOJEWA,
– IWANA SZAMILIEWICZA GURDŻINIANA,
– FIODORA MICHAJŁOWICZA AWIERIANOWA,
– PAWŁA JEMIELIANOWICZA NIECZIEPURIENKI,
– NIKOŁAJA GRIGORIEWICZA NIEWIEDOMSKIEGO,
– WŁADYMIRA PIETROWICZA TAŁANOWA,
– WASILIJA FEDOROWICZA ROMANOWA,
– GRIGORIJA GRIGORIEWICZA JAKIMIENKI,
– ILIODORA WASILIEWICZA NASWITOWA,
– WŁADIMIRA JAKOWLEWICZA GRIGULIEWICZA,
– WŁADIMIRA ABRAMOWICZA IWANOWA,
– ANDRIEJA TRIERENTIEWICZA KISZKI,
– NIKOŁAJA STIEPANOWICZA MICHAJŁOWA,
– RAFAŁA SIEMIONOWICZA PAWŁOWSKIEGO,
– OLEGA NIKOŁAJEWICZA WOSKRIESIENSKIEGO,
– WIKTORA MICHAJŁOWICZA SERGIJENKI
z listy Honorowych Obywateli Kielc”.

Komentując inicjatywę Kieleckich Patriotów należy przypomnieć, że wiele problemów dzisiejszej Polski wynika z dekad powojennej okupacji Polski przez podległych Rosji komunistów w powojennej Polsce oraz z decyzji tego środowiska w III RP. Nie można więc opisując sytuacji współczesnej Polski uciekać od pamięci o tym jakie są przyczyny naszych dzisiejszych problemów i tego kto za te problemy odpowiada.

W wyniku II wojny światowej (wywołanej przez komunistyczną Rosję i nazistowskie Niemcy) Polska straciła 39% majątku narodowego, głównie  będącego fundamentem rozwoju (infrastruktury i przemysłu elektromechanicznego). To, co nie zostało zniszczone podczas wojny po wojnie zostało zrabowane przez sowietów. Rosjanie do ZSRR wywozili „sprzęt i tabor kolejowy, środki łączności, urządzenia przemysłowe i inwentarz żywy”.

Skutkiem decyzji ZSRR terytorium ziem polskich zmniejszyło o 20%. Rosjanie pod swoją kontrole przejęli ziemie II RP bogate w surowce naturalne (w tym i 75% zasobów ropy naftowej, 100% zasobów soli potasowej, 33% zasobów „soli kamiennej, kaolinu, skalenia, kwarcu i skał budowlanych”). W zamian Polacy dostali ziemie zachodnie z złożami węgla [które już przed wojną były oceniane przez Niemców jako wyczerpujące się i nie zapewniające zysku z eksploatacji – dodatkowo okupowana przez podległych Rosji komunistów Polska eksportowała węgiel do ZSRR za ułamek jego wartości – zysk z wywozu węgla do Rosji sowieckiej nie starczał na pokrycie kosztów transportu].

II wojna światowa doprowadziła do zapaści demograficznej Polski. W wyniku wojny w 1945 Polska liczyła 24 mln mieszkańców, choć według prognoz demograficznych sprzed wojny powinna liczyć 40 mil. Nie dosyć, że w czasie wojny Rosjanie i Niemcy wymordowano miliony Polaków, to dodatkowo wojna drastycznie ograniczyła liczbę urodzeń.

Straty ludnościowe Polski szczególnie dotyczyły elity narodowej, np. w czasie wojny zabito 29% wykładowców akademickich. Po wojnie komuniści doprowadzili do zmian struktury społecznej, niszcząc jako klasę społeczną drobnomieszczaństwo i ziemiaństwo.

Po wojnie większość Polaków miała wykształcenie tylko podstawowe, śmiertelność noworodków była wysoka, średnia życia niska (dla mężczyzn 56 lat, dla kobiet 62 lata). Powojenny boom demograficzny władze komunistyczne, nie mogące zapewnić ani towarów ani usług dla dzieci, starały się ograniczać poprzez promocję antykoncepcji i stygmatyzowanie rodzin wielodzietnych.

Podlegli Rosji komunistyczni okupanci Polski zdecydowali o rozwoju na ziemiach polskich przemysłu ciężkiego, celem było stworzenie przemysłu zbrojeniowego [na potrzeby planowanej przez sowietów agresji na Zachód]. Władze komunistyczne zrabowały Polakom ich fabryki, zakłady i sklepy. Wszystko zostało upaństwowione. Jak zwykle komunistom nie udawała się realizacja ich planów. Podobnie działo się za Gierka, w latach 70., kiedy to władze zakupiły przestarzałe licencje z Zachodu i zainwestowały w przemysł spożywczy. Inwestycje okazały się nieefektywne.

Niektórzy mogli by podkreślać pozytywne zmiany w PRL takie jak elektryfikacja, wyższy standard życia na wsiach czy alfabetyzacja. Warto przy tym pamiętać, że gdyby Polaka po drugiej wojnie światowej była państwem niepodległym, suwerennym, demokratycznym z gospodarką rynkową tak, jak tego chcieli narodowcy i żołnierze wyklęci, dekady po II wojnie światowej byłby dynamicznego rozwoju, a nie socjalistycznej stagnacji i powszechnej biedy.

PRL odebrał Polakom szansę na zbudowanie dobrobytu na miarę krajów Europy Zachodniej. To, że dziś Polska jest krajem biedniejszym niż zachód to winna tylko podległych Rosji komunistów. Gdyby nie podlegli Rosji komuniści i ich chore pomysły gospodarcze Polacy wykorzystali dekady powojenne do zbudowania dobrobytu.

Warto też pamiętać o tym, że tak zwany awans społeczny w PRL zazwyczaj nie oznaczał awansu dla zdolnych i pracowitych, tylko awans dla lojalnych wobec państwa. Realia realnego socjalizmu u uniemożliwiły rozwój polskiej nauki, techniki i przemysłu (pomimo, że w Polsce byli wybitni naukowcy i inżynierowie).

Skutki sowieckiej agresji na Polskę i powojennej komunistycznej okupacji Polski –  nawet dziś jest ona z dumą oceniania przez współczesną Rosję – sprawiają, że nie można w Polsce otaczać żołnierzy którzy przynieśli Polakom cierpienia, nędzę i śmierć.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. Jan

  2 czerwca 2018 at 13:17

  Dziękuję Kieleckim Patriotom za inicjatywę odebrania honorowego obywatelstwa Kielc sowieckim okupantom.

  • GG.

   2 czerwca 2018 at 15:43

   Owszem, tą inicjatywę można poprzeć. Natomiast nie można popierać działań pseudo-patriotów:
   .
   Dewastacja na cmentarzu żołnierzy radzieckich k. Nowego Tomyśla https://poznan.onet.pl/dewastacja-na-cmentarzu-zolnierzy-radzieckich-k-nowego-tomysla/20bj4mc (31.03.2018).
   .
   „Biuro prasowe wojewody wielkopolskiego poinformowało dziś, że wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann jest „zaniepokojony informacjami na temat dewastacji płyt nagrobkowych na terenie cmentarza”.
   .
   Zbigniew Hoffmann rozmawiał już o sprawie dewastacji z szefem wielkopolskiej policji. – Jest to sprawa o szczególnej wrażliwości, dlatego zwróciłem się do komendanta o objęcie jej bezpośrednim, specjalnym nadzorem. Nie może być zgody na takie skandaliczne i szkodliwe społecznie zachowania, dlatego liczę na szybkie działanie policji i ujęcie sprawców – powiedział wojewoda.
   .
   Jak zaznaczył, w naszej kulturze cmentarz jest miejscem szczególnym, „niezależnie od tego, kto na nim leży”. – Tylko szybka reakcja pozwoli na ograniczenie tego typu bulwersujących aktów wandalizmu w przyszłości – podkreślił wojewoda.”
   .
   .

  • piotr p

   2 czerwca 2018 at 15:53

   Może trochę szkoły (wiki to nie wiedza):
   Patria oznacza ojca, głowę rodziny, patriarchalny znaczy hierarchiczny odnoszący się do zwierzchnictwa, władzy ( patria potestas-władza ojcowska przysługująca głowie rodziny rzymskiej; obejmowała dzieci własne, przysposobione oraz żonę i niewolników). Tak jak ojciec jest głową rodziny, jej zwierzchnikem tak patriarcha jest zwierzchnikiem np. części Kościoła. Pariotyzm odnosi się do umiłowania zwierzchictwa, władzy.
   Ojczyzna to kraj ojców, przodków i odnosi się do miejsca (np. faterland, ojczyzną szampana jest Francja a więc miejscem gdzie on powstał).
   Naród jest zbiorem ludzi posługujących się współnym językiem narodowym i mających to samo imię (Polak, Niemiec, Francuz….) a jego cechą jest współsłużebność czyli narodowi się służy. Nacjonalizm jest umiłowaniem swego narodu i chęcią służenia mu.
   Cały ten zamęt pojęciowy nie jest przypadkowy. Stoją za nim ludzie, którzy nie przynależą do żadnego narodu, czują się kimś, kto stoi ponad narodem czy wręcz narodami a więc rządzący. To im zależy aby ludzie nie służyli narodowi lecz im, dlatego za wszelką cenę starają się obrzydzić ludziom nacjonalizm.
   Cyt. Z wiki:
   Patriotyzm (z łaciny patria = ojczyzna) – postawa charakteryzująca się poczuciem szacunku, umiłowania i oddania względem własnej ojczyzny. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobistymi, a w skrajnych przypadkach gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Od nacjonalizmu i szowinizmu odróżnia go otwartość na inne narody i tolerancja wobec nich.
   Patriotyzm w Polsce był często łączony z religią (vide: Kult Maryji Królowej Polski), przybierał niekiedy skrajnie nietolerancyjny chuj, szczególnie w okresach po odzyskaniu niepodległości. Wówczas stawał się nacjonalizmem lub nawet ostatnio, neonazizmem.
   Ten cytat z wikipedii pokazuje nam jacy zdegenerowani sataniści za tym zamętem stoją. Dla nich Kult Maryji Królowej Polski jest nie do przyjęcia a różaniec to pewnie przejaw faszyzmu czy szowinizmu.

 2. Przebudzcie sie!!!

  2 czerwca 2018 at 13:32

  Z jednej okupacji wchodzicie w druga okupacje, jeszcze bardziej wyrachowana od poprzedniej.

 3. stan

  2 czerwca 2018 at 13:44

  Pomimo, że PRL przeszkadzał, zbudowali nasi ojcowie gospodarkę na miarę ówczesnych możliwości. Prawdziwe zniszczenie dokonało się po tzw. transformacji, i trwa do dziś. Nie zapominajmy, że Rosja nie napadła na Polskę, a CCCP, tzn. Sowiety. Rosja była w owym czasie pod jewrejską okupacją.

  • Miszcz Yoda

   2 czerwca 2018 at 14:04

   Polskojęzyczny Sowiet, jak zwykle na posterunku…A moze raczej na postronku? Neosowieckim!

  • Jan Bodakowski

   2 czerwca 2018 at 14:05

   Współczesna Rosja dumna jest ze swojego sowieckiego dziedzictwa

   • stan

    2 czerwca 2018 at 15:03

    Co lub kto jest tą współczesną Rosją? Byłbym ostrożny z uogólnieniami, że zapytam: współczesna Polska jest dumna z Powstania Warszawskiego? Dumna z Dmowskiego i Piłsudskiego? Czy też może niektóre środowiska, tylko? Itp., itd. Współczesna Polska jest dumna z przynależności do UE, dumna ze stacjonowania jankesów – he, he, he … . Czy aby na pewno?

    • GG.

     2 czerwca 2018 at 15:56

     Niestety, p. Bodakowski ma tu rację.
     .
     Rosjanie, w tym także wielu Ruskich, są cały czas pompowani ordynarną prosowiecką propagandą wypaczającą sens udziału mieszkańców ZSRR w II wojnie światowej od 01.09.1939 roku i zakłamującej jej przebieg, w tym moment i cel przyłączenia się ZSRR do II wojny.
     .
     Można powiedzieć, że propaganda nie-słowiańskich władz dzisiejszej Rosji i ich specyficznie kłamliwa, antysłowiańska i antypolska „polityka historyczna” w niczym nie ustępują propagandzie i „polityce historycznej” władz warszawskich, obserwowanej przez Polaków w całym okresie po II wojnie światowej (z odchyleniami: prosowieckim/prorosyjskim i antysowieckim/antyrosyjskim).
     .
     Stalinizacja/maoizacja świadomości historycznej mas TRWA !
     .
     .

  • Tomek

   2 czerwca 2018 at 14:36

   Tak, „na miarę naszych możliwości” to słowo klucz. Kiedy Zachód się bogacił i rozwijał, przeganiając nas kilkakrotnie, to my pod butem komuny budowaliśmy gospodarkę „na miarę naszych możliwości”. A że możliwości komuna miała nikłe, to i gospodarkę żeśmy taką zbudowali.

   A co do bzdurzenia, że CCCP to wcale nie Rosjanie, to jest to równie debilne co mówienie, że w tym samym 1939 na Polskę nie napadły żadne Niemcy, tylko hitlerowcy. Z Księżyca się wzięli, tak jak i CCCP.

   • z-k

    2 czerwca 2018 at 17:13

    Bo to nie Rosjanie. To zbrodnicza żydobolszewia, która szczególnie Rosji a także wielu innym narodom Europy a teraz Bliskiego Wschodu urządziła piekło na ziemi. Niestety powtórnie zagięli parol na Polskę i jeśli się nie otrząśniemy to czeka nas wkrótce los Palestyńczyków

    • Tomek

     2 czerwca 2018 at 21:17

     Tak, tak, wcaaaaale nie. Oni po prostu zniknęli nagle ze swojego kraju, wcale nie stanowili w nim większości, wcale nie stanowili większości aparatu terroru, armii, urzędników. Polecieli na Marsa w 1917 roku, a potem w 1933 roku dołączyli do nich biedni Niemcy (podczas, gdy ich kraj był okupowany przez hitlerowców). Wrócili dopiero w 1991.

     • GG.

      2 czerwca 2018 at 23:33

      Zniknąć nie zniknęli, ale nie mieli wyboru: albo słuchasz władzy ludowej, albo…
      .
      W Niemczech było podobnie: albo jesteś za Hitlerem, albo…
      .
      A dzisiaj lider demokratycznej opozycji niemieckiej mówi, że „Hitler i naziści [i „tamte 12 lat”] to zaledwie ptasia kupa w ponadtysiącletniej niemieckiej historii sukcesów” – zob.: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/szef-afd-rzady-nazistow-to-detal-niemieckiej-historii/rjne14w
      .
      Różnica jest taka, że rosyjska „ptasia kupa” jest o wiele większa, gdyż rządy socjalistów komunistycznych trwały o wiele dłużej, niż rządy socjalistów narodowych w Niemczech.
      .
      Czyż jednak można zaprzeczyć, że i Rosjanie, i Niemcy byli tylko ofiarami tej niesamowitej inwazji socjalizmów i ich walki w Europie?
      .
      .

 4. semperparatus

  2 czerwca 2018 at 17:17

  Re.Tomek…”CCCP to wcale nie Rosjanie(…)na Polskę nie napadły żadne Niemcy tylko hitlerowcy…”
  Nie widzisz różnicy?Hitlera i jego NSDAP wybrali Niemcy w wolnych wyborach…i popierali go fanatycznie aż do końca…Natomiast komunizm został chrześcijańskiej Rosji narzucony z zewnątrz…(głównie przez żydowską finansjerę N.Yorku i niemiecki Generalstab)…i stanowił…przynajmniej do 1953…okrutny reżim okupacyjny…eksterminujący etnicznych Rosjan(wg.Sołżenicyna-nie mniej niż 66 mln ofiar)
  Tak więc-utożsamianie Niemców z hitlerowcami jest całkowicie uprawnione…natomiast Rosjan z bolszewikami-absolutnie nie…

  • Tomek

   2 czerwca 2018 at 21:26

   Nie widzę, bo jej nie ma – w jednym i drugim przypadku rządy w kraju sprawowali przedstawiciele jego narodowości, a to, w jaki konkretnie sposób konkretne osoby doszły do władzy nie ma znaczenia. Czy jeśli w Polsce w jakimś czasie rządził król z zagranicy, a nie wybrany w wyborach przywódca, to znaczyło, że nasz kraj nie był przez ten czas Polską a Polacy Polakami? To, że w III Rzeszy kanclerz pochodził z Austrii, a w ZSRS ileś tam osób z górnej półki było Gruzinami, Żydami, czy Polakami, nie zmienia faktu, że trzon władzy, armii, aparatu terroru i ludności stanowili Rosjanie (a w III Rzeszy Niemcy).

   Nie mówiąc już o tym, że większość Rosjan obecnie powszechnie czci spuściznę po ZSRS, uważa się za kontynuatorów ZSRS, uważa ten czas za jeden z najlepszych w historii Rosji. Generalnie, w Rosji by cię pobili chyba, gdybyś im próbował powiedzieć to, co tutaj piszesz.

 5. TZ.

  2 czerwca 2018 at 18:05

  Przeczytałem tylko tytuł i już wiedziałem, że to pan Janek napisał. Skąd? Trzy błędy. „Patrioci”, „honorowi” i „obywatele” pisze się małymi literami. Polska języka bardzo tródna.

  • Tomek

   2 czerwca 2018 at 21:34

   Wytknąłem niedawno panu Jankowi pewien błąd, ale tu wezmę go w obronę. Kieleccy Patrioci to nazwa stowarzyszenia, a więc dużą literą. Honorowi Obywatele Kielc to nazwa tytułu, a więc również dużą literą. Ot, chociażby tak też i tu, na oficjalnej stronie miasta wskazującej wyróżnionych tym tytułem: http://www.um.kielce.pl/uhonorowani_przez_miasto/honorowi_obywatele/

   Swoją drogą, że też miastu nie głupio umieszczać w Internecie taką listę w sytuacji, kiedy, jak z niej wynika, 60% uhonorowanych to Sowieci….

 6. Tomasz

  8 czerwca 2018 at 22:46

  Tomek obrońca Eurosajuza tj nowa nazwa Związku Sowieckiego inna nazwa Europejski Związek Republik Socjalistycznych stolica \Bruksela rządzą zachodni neo-marksiści pokolenie marca 1968.W 1991 Prezydent Regan spotkał się z gensekiem KPZRR Gorbaczowem nastąpił demontaż Związku Sowieckiego omówiono Zjednoczenie Niemiec była transformacja .W 1991 uzgodniono zmianę położenia Związku Sowieckiego „WCZORAJ MOSKWA DZIŚ BRUKSELA”Armia EUROSAJUZA będzie „przywracać” „demokrację socjalistyczną za pomocą pałki i karabinu nie pokornych będą zamykać w godowych obozach .Federacja Rosyjska jest Narodowo-Bolszewicka w swojej polityce nawiązuje do imperium carskiego i imperium sowieckiego nic dziwnego od wieków Rosja razem z Niemcami prowadzi wrogom politykę wobec Polski obecnie realizowany jest projekt DRUGIEJ NITKI GAZOCIĄGU PO DNIE BAŁTYKU .

 7. Dżin

  24 sierpnia 2018 at 08:50

  Czemu Wojtek milczy, kogo się boi?

 8. Pingback: tx38nqcx5ct2qmx5ct254qwcxesd

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra