Z kraju

Irlandzkie Referendum a Ruch Pro-Life w Polsce. Analiza Ordo Iuris

Rozalia Kielmans-Ratyńska z Instytutu Ordo Iuris przygotowała raport poświęcony wpływowi wyników Irlandzkiego Referendum na Polskę i Ruch Pro Life. Zwróciła uwagę, że sytuacja w naszym kraju będzie na tym polu coraz trudniejsza, bo zwiększą się naciski aborterów.

 

 

I tak Rozalia Kielmans-Ratyńska zwróciła uwagę, że wygrana zwolenników aborcji nie zmienia faktu, że w prawie międzynarodowym rzekome „prawo do aborcji” nie występuje. Zaznaczyła, że mówi o tym wyraźnie art. 6 ust. 1 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, który, wraz z ust. 5, wskazują wyraźnie na prawo do życia nienarodzonych dzieci. Ponadto Preambuła Konwencji Praw Dziecka podkreśla, że dzieci nienarodzone wymagają szczególnej ochrony prawnej „zarówno przed jak i po urodzeniu”.

Poza tym Raport uznaje, że wygrana zwolenników szerszego dostępu do aborcyjnego zabicia dziecka nienarodzonego w katolickiej Irlandii najprawdopodobniej doprowadzi do silniejszych nacisków ze strony społeczności międzynarodowej na Polskę, aby wprowadziła podobne rozwiązania prawne, oraz wzmocni ruchy forsujące na międzynarodowych forach ustanowienie rzekomego powszechnego „prawa do aborcji”.

Przedstawiony w marcu w Irlandii rządowy projekt legislacyjny przewiduje wprowadzenie tzw. aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży, a ponad ten okres aborcja będzie legalna do 24 tygodnia ciąży (6 miesiąc) w przypadku istnienia ryzyka dla życia kobiety lub poważnego zagrożenia fizycznego lub psychicznego zdrowia kobiety.  Projekt zezwala również na aborcyjne zabicie dziecka nienarodzonego aż do porodu w przypadku stwierdzenia u niego śmiertelnych wad.

Dotychczas stan prawny w zakresie ochrony prawa do życia nienarodzonych regulowany był zarówno poprzez Art. 40.3.3º Konstytucji Irlandii jak i poprzez ustawę z 2013 r. o ochronie życia podczas ciąży. Art. 40.3.3 º, zatwierdzony w referendum z 1983 r., w głosowaniu nad Ósmą poprawką do Konstytucji Irlandii, stanowi, że „Państwo uznaje prawo do życia nienarodzonych, w pełni szanując analogiczne prawo matki do życia, i gwarantuje respektowanie go w ustawodawstwie oraz, w miarę możliwości, obronę i dochodzenie tego prawa zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem”.

Powyższy przepis ustanawia równą ochronę prawa do życia matki oraz dziecka nienarodzonego. W odniesieniu zaś do przepisów ustawowych, ustawa z 2013 r. wprowadza trzy wyjątki, które dopuszczają przeprowadzenie aborcyjnego zabicia dziecka, ze względu na: 1) istnienie rzeczywistego i znacznego ryzyka utraty życia kobiety z powodu choroby fizycznej, 2) istnienie ryzyka natychmiastowej utraty życia kobiety z powodu choroby fizycznej, oraz 3) istnienie rzeczywistego i znacznego ryzyka utraty życia kobiety w wyniku samobójstwa.

Rozalia Kielmans-Ratyńska przypomina, że piątkowe głosowanie było już piątym referendum dotyczącym Art. 40.3.3º  Konstytucji Irlandii. W 1992 roku za sprawą słynnej sprawy X Case przed Sądem Najwyższym Irlandii (The Attorney General v. X. and Others, No.846P z 5 marca 1992 r.) przeprowadzono trzy referenda dotyczące powyższego przepisu (zaproponowano 12, 13 oraz 14 poprawkę do Konstytucji). Sąd Najwyższy Irlandii orzekł w 1992 r., że jeżeli życie matki jest zagrożone przez ciążę, w tym poprzez myśli samobójcze, to można dokonać legalnego zabicia dziecka nienarodzonego.

W 2013 r. wprowadzono natomiast Ustawę o ochronie życia podczas ciąży, która dopuszczała przeprowadzenie aborcyjnego zabicia dziecka w sytuacji istnienia rzeczywistego i znacznego lub natychmiastowego ryzyka dla życia matki, nie wykluczając istnienia rzeczywistego i znacznego ryzyka utraty życia kobiety w wyniku planowanego samobójstwa.

Raport mówi też o tym, że równa ochrona życia matki i dziecka potwierdzona w Konstytucji Irlandii przekłada się w praktyce na jeden z najniższych wskaźników śmiertelności okołoporodowej matek w Irlandii, który według danych Światowej Organizacji Zdrowia wynosił w 2015 r. 8 przypadków śmiertelnych na 100 tys. Tym samym przykład Irlandii ukazuje, że przy ograniczonym dostępie do aborcji nadal można być światowym liderem z zakresie opieki okołoporodowej. Sytuacji tej nie zmienia również często nagłaśniana przez ruchy aborcyjne sprawa Savity Halappanavar z 2012 r., która wbrew ich twierdzeniom nie umarła w wyniku braku dostępu do procedury aborcyjnego zabicia dziecka, ale w wyniku poważnych zaniedbań personelu medycznego szpitala oraz zaawansowanej choroby – posocznicy.

źródło: http://www.ordoiuris.pl/ochrona-zycia/wplyw-wynikow-irlandzkiego-referendum-na-polske-i-ruch-pro-life-analiza-ordo-iuris

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. rojber

  3 czerwca 2018 at 20:21

  zal patrzec jak kiedys Irlandia katolicka, a teraz sodomicka pozwala na mordowanie dzieci!I te zemancypowane wiedzmy cisza sie z tego,ze beda mogly dawac doo..y kazdemu,a potem jak zajda w ciaze,to zabic dziecko.czy jeszcze mozemy doczekac czegos gorszego niz to zezwierzecenie,ktore widzimy na zachodzie?

 2. pay someone to do my essay cheap

  6 czerwca 2018 at 10:43

  Rozalia Kiel man’s-Ratyńska from the Ordo Iuris Institute arranged a cover the effect of the aftereffects of the Irish Referendum on Poland and the Pro-Life Movement. She brought up that the circumstance in our nation will be increasingly troublesome in this field in light of the fact that the weight of the aborters will increment.

 3. Blade Runner 2 Coat`

  23 czerwca 2018 at 12:24

  Preparing a resource bookshelf for general education teachers at my son’s middle school. I have some books in mind to help teachers with ideas about inclusion and autism.

 4. help with essay

  23 czerwca 2018 at 13:58

  Keep follow the topwindowcleaning site and more important factors and increasing the local window. The cleaning the windows through outside workplaces for expert equipment company and see to that particular.

 5. help with assignment

  25 czerwca 2018 at 13:23

  Really impressive post. I read it whole and going to share it with my social circules. I enjoyed your article and planning to rewrite it on my own blog.

 6. coursework writing service

  3 lipca 2018 at 15:49

  this looks like good which works pretty well for sure this has been working well for sure you have been really well for them

 7. Law Uk Essay Writing Service

  7 lipca 2018 at 11:02

  Irish is likely going to descend to your pronunciation something most Americans don’t contemplate. For the Irish Referendum, a considerable number of speculations are made about them from the minute they open their Irish Referendum.

 8. Professional SEO company in Karachi

  7 września 2018 at 10:06

  Every country should have their rules and laws according to the culture and religions as well, the business, educational, and in all aspects of categories should have been the own laws of every country and in the success, it really matters. This post teaches these all things.

 9. Assignment Help

  25 września 2018 at 10:13

  Many times students are tensed for their projects and assignments, so at that time they can take online assignment help to complete it on time. There are experts available online who prepare the perfect assignment for you. Assignment Help

 10. Expert comptable jarry

  15 października 2018 at 12:49

  Much gratitude to you such an incredible sum for sharing! I will form a post soon about continuing with your direction

 11. Private detective

  15 października 2018 at 18:19

  Referendum is the only solution if the countries specific area conditions in threat.

 12. Quran Teachers

  15 października 2018 at 22:47

  Colleges and teachers test the grip of an understudy on a specific subject and assess his assurance.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra