Kultura i historia

Dr Marta Cywińska o „bezdusznym lenistwie w czasach sztucznej młodości”

„Leń chce żerować na czyimś wysiłku, by samemu nie wyjść ze swej bańki komfortu. Przymila się, pochlebia, daje nadzieję, ale kalkuluje, by w ostatecznym rozrachunku to jego wygoda (nawet nie on sam) była górą. Gdy poczuje, że traci grunt pod nogami, chyłkiem się wycofuje.

A jak można nazwać zaniedbujących rodziców, jeśli nie skończonymi, bezdusznymi leniami? Czy ojciec, który zostawia swoje dzieci, nie zasługuje przypadkiem na łatkę nie tylko egoisty, ale i psychopatycznego lenia? Czy matka o podobnym systemie (anty)wartości jest lepsza? Nie. Nigdy.

To trochę absurdalne w jednoczesnych czasach kultu działania, aktywności i sztucznie pompowanej młodości. Z jednej strony lenistwo budzi zgrozę, z drugiej strony pyszni się, aspirując do bycia normą”.

Dr Marta Cywińska

 

Fot. Pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Dick

    10 czerwca 2018 at 17:04

    Dlaczego dołączono zdjęcie poczciwego leniwca?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra