Kościół

Zapomniana prawda: jedyny nieodpuszczalny grzech – przeciwko Duchowi Świętemu

W ostatnią niedzielę mogliśmy usłyszeć w kościele słowa z Ewangelii: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego»” (Mk 3,28-30).

 

 

 

 

Katechizm wymienia sześć postaci tego grzechu:

1. grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego,
2. rozpaczać albo wątpić w łaskę Bożą,
3. sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej (katolickiej),
4. nie życzyć lub zazdrościć bliźniemu łaski Bożej,
5. mieć zatwardziałe serce na zbawienne natchnienia,
6. umyślnie zaniedbywać pokutę aż do śmierci.

Grzech ten zamyka nam drogę do zbawienia, bo godzi w samo miłosierdzie Boga, dzięki któremu go dostępujemy. Polega albo na zuchwałości albo na rozpaczy. Te dwie skrajności wypaczają prawdę o Bogu i Jego zbawieniu.

Aby zrozumieć to nauczanie trzeba zdać sobie sprawę z kilku podstawowych rzeczy: zbawieni jesteśmy dzięki łasce Bożej, ale żeby mogło się to stać, musimy opowiedzieć się za Bogiem i przeciwko naszym grzechom, a to wymaga nadziei, żalu, pokuty, nawrócenia, dobrych uczynków.

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu polega właśnie na tym, że chcemy zostać zbawieni o własnych siłach albo bez osobistego wysiłku i nawrócenia. Chcemy narzucić Bogu sposób i czas naszego zbawienia, decydować o tym, o czym decydować może tylko On, chcemy więc postawić się na Jego miejscu, być jak Bóg, a to jest niedopuszczalne.

Warto zwrócić uwagę na 3 postać tego grzechu. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej a konkretnie katolickiej i trwanie w tym sprzeciwie, według Katechizmu prowadzi do potępienia. Tymczasem według badań CBOS-u tylko część katolików w Polsce uznaje tak fundamentalną prawdę chrześcijańską, jak prawda o zmartwychwstaniu!

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. internet

  11 czerwca 2018 at 11:28

  Mateusza rozdział 12. Grzech przeciw Duchowi Świętemu.

 2. prawo

  11 czerwca 2018 at 12:05

  Ewangelia wg św. Mateusza
  Grzech przeciwko Duchowi Świętemu
  12.
  31 Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. 32 Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym12. 33 Albo uznajcie, że drzewo jest dobre, wtedy i jego owoc jest dobry, albo uznajcie, że drzewo jest złe, wtedy i owoc jego jest zły; bo z owocu poznaje się drzewo. 34 Plemię żmijowe! Jakże wy możecie mówić dobrze, skoro źli jesteście? Przecież z obfitości serca usta mówią. 35 Dobry człowiek z dobrego skarbca wydobywa dobre rzeczy, zły człowiek ze złego skarbca wydobywa złe rzeczy. 36 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. 37 Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony».

 3. Soroka

  11 czerwca 2018 at 19:00

  Ojejku, ale się gmatwamy!
  Religia chrześcijan jest zgodna z prawdą. Duch Święty jest Duchem prawdy. Jego Światło jest zawarte w każdej prawdzie. Prawda to jest wszelka rzeczywistość. Aby uwierzyć w Boga, trzeba poznać odpowiedni zakres Prawdy, bo wtedy Duch Święty, Jego Światło nas do tego uzdolni.
  Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu polegają na zamknięciu się na prawdę, czyli mimo poznawania prawdy, nie korygujemy swojej świadomości pod wpływem tego poznania i tkwimy dalej w swoich stereotypach. Skutkiem takiego grzechu jest głupota, która nie pozwala nam szczerze zwrócić się do Boga z prośbą o miłosierdzie.
  Drugim rodzajem grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, to świadome odrzucenie prawdy i dobra, czyli zła wola i totalne odrzucenie Boga.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra