Drugie wydanie pracy Ewy Kurek - Poza Granicą Solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945

0
0
0
/

Nakładem, związanego z tygodnikami „Polska Niepodległa” i „Warszawska Gazeta”, wydawnictwa Bollinari Publishing House, ukazało się drugie wydanie pracy Ewy Kurek „Poza Granicą Solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945”.

 

Ewa Kurek swoją prace rozpoczęła opisaniem wielonarodowej historii Polski, wielonarodowego charakteru II RP, mniejszości narodowych w przedwojennej Polsce – Ukraińców, Białorusinów i Żydów.

 

Jedną z głównych tez niezwykle szczegółowej pracy Ewy Kurek jest to, że Żydzi i Polacy żyli przez wieki obok siebie, w pełnej separacji a nie we wspólnocie, że Polaków i Żydów mieszkających obok siebie nic nie łączyło. Ta separacja, wynikająca z rasistowskiej pogardy Żydów wobec Polaków, sprawiła że, gdy Niemcy rozpoczęli zagładę Żydów nie mieli znajomych Polaków, uważali Polaków za wrogów, nie znali języka ani kultury polskiej – co uniemożliwiało im udawanie Polaków.

 

W swej pracy Ewa Kurek opisała separatyzm Żydów, to jak izolowali się przed pogardzanymi Polakami w gettach, historie Żydów w Polsce, stereotypy Żydów w kulturze Polskiej i Polaków w kulturze żydowskiej, kulturę jidysz, historie osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich, przywileje dla Żydów w Polsce.

 

W kolejnych rozdziałach pracy Ewy Kurek czytelnicy znajdą informacje o współpracy Białorusinów, Ukraińców i Żydów z okupantami w czasie II wojny światowej. Szczególnie dokładnie opisany jest aspekt kolaboracji Żydów z Niemcami podczas II wś i współudziału Żydów w nazistowskiej eksterminacji Żydów. W swej pracy Ewa Kurek poświęciła też dużo miejsca pomocy Polaków dla Żydów podczas II wś.

 

Jan Bodakowski 

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną