Kultura i historia

„Polakom i psom wstęp wzbroniony” – krótka recenzja

Na łamach  portalu prawy.pl zaprezentowałem ostatnio Państwu książkę ,,Zapomniany holokaust”. Przypomnijmy króciutko: poruszała ona tematykę ludobójstwa Polaków przez oprawców z III Rzeszy, stosunki polsko-żydowskie, kwestie niemieckiego rasizmu i wpajania Niemcom braku moralnych hamulców w stosunku do Polaków.

Choć ,,Zapomniany holokaust” uświadomił tragedię narodu polskiego na Zachodzie, to oczywiście jedna książka nie wyczerpie tego tematu. Warto sięgnąć także do innej publikacji, która  przybliża  los cywilnej ludności przedwojennej Polski w czasie II wojny światowej z mniej znanej perspektywy. Piotr Świątkowski poprowadził  w niej odbiorcę z frapującym zamysłem.

Autor nakreśla bowiem niezwykle przejmująco okrucieństwo niemieckie  w Kraju Warty. Odwiedza Polaka, który pomagał Niemcom w obozie w Chełmnie nad Nerem. W swojej książce autor często sięga do relacji świadków, rozmawia z ludźmi z tamtych czasów – cytuje choćby wypowiedzi volksdeutscha, który nie ma poczucia winy.

Świątkowski szuka nad Prosną ostatniego żyjącego świadka egzekucji.  Rozmawia nie tylko  z byłym volksdeutschem czy z człowiekiem, któremu w pewnym momencie przeszłość i teraźniejszość zlewają się w jedno.Postanowił opisać  bez zbędnych niuansów to, co działo się na ziemiach polskich włączonych bezpośrednio do Niemiec. Bo choć na temat powstań w gettcie i Warszawskiego, Hansa Franka oraz  GG napisano wiele, to tutaj mamy do czynienia z mniej znanym aspektem losów Polaków w czasie II wojny światowej.

Książka o której mówię to ,,Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”. Przerażający pierwszy człon tytułu jest tekstem z tabliczki umieszczonej przy wejściu do pewnego parku.

Świątkowski porusza kwestie najistotniejsze są tematy  – w kontekście niemieckiego okrucieństwa wobec Polaków rysuje się też próba zachowania człowieczeństwa jaka stanęła przed ofiarami totalitarnego systemu.

Szczególnie poruszająca jest kwestia egzekucji oprawcy Polaków, Arthura Greisera. Jego egzekucję  przyszło zobaczyć 15 000 ludzi. Katem, który wykonywał wyrok był kelner pracujący w restauracji ,,Smakosz”. Przez pewien czas panowała wśród dzieci ,,moda” na zabawę w wieszanie Greisera. Doprowadziło to do tragedii, jedno dziecko powiesiło drugie.

Książka nie jest lekturą lekką, ale czyta się ją dobrze.  Nie umniejszając wagi cierpień Polaków i Żydów z GG, warto też być w pełni świadomym losu  obywateli II Rzeczypospolitej, którzy wbrew własnej woli znaleźli się w III Rzeszy. Jaką musiało to być traumą, skoro tamtejsze dzieci bawiły się w wieszanie zbrodniarza!

Tytuł: „Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”
Autor: Piotr Świątkowski
Wydawnictwo: Rebis   Liczba stron: 312   Oprawa: miękka

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra