Kultura i historia

Prof. dr hab. Jacek Bartyzel: „To nie Rimbaud, lecz Marks był „mistykiem w stanie dzikim”

Chyba zbyt słabo rozpoznany jest fakt, że w immanentystycznej eschatologii Marksa dokonać się mają cuda większe niż samo tylko zniesienie wszelkiej dyferencji w świecie społecznym, ludzkim. Jego „społeczeństwo komunistyczne” ogarnąć ma bowiem nie tylko ‚ludzki ród”, ale również całą przyrodę i to w taki sposób, że przyroda zostanie zhumanizowana, człowiek zaś „znaturalizowany”.

W „Rękopisach ekonomiczno-filozoficznych z 1844 r.” Marks snuje wizję, której prześciga swoją śmiałością rojenia najbardziej „odlotowych” romantyków: „Społeczeństwo komunistyczne jest prawdziwym zmartwychwstaniem przyrody, urzeczywistnieniem naturalizmu człowieka i humanizmu przyrody” (w: K. Marks, F. Engels, „Dzieła”, t. I, Warszawa 1960, s. 579).
To nie Rimbaud, lecz Marks był „mistykiem w stanie dzikim”.

Źródło: FB

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Vxyz

  12 czerwca 2018 at 13:36

  Humanizm przyrody i zezwierzecenie czlowieka.Ma sie rozumiec do czego dazy Juncker.Wszystko jasne, kogo klepie po buziach i pleckach.

 2. Vxyz

  12 czerwca 2018 at 13:45

 3. Senator

  12 czerwca 2018 at 14:29

  Teraz rozumiemy tą nachalną humanizację zwierząt?

 4. klioes vel pislamista

  12 czerwca 2018 at 18:17

  A propos dzikich:


  Na próbę podpalenia i zdetonowania cysterny z mlekiem
  przez Somalijczyka

  Na takich inżynierów wszak Europa czeka;
  „Cenniejsi są od złota.” Panie Schulz, EUREKA!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra