Z kraju

PILNE: Koniec zawłaszczania „praw człowieka” przez lewicowe ideologie – I Forum Praw i Wolności

czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbyło się Forum Praw i Wolności. To największa debata w Europie nad strategicznymi problemami ustrojowymi i wyzwaniami związanymi z ochroną praw człowieka oraz praw obywatelskich. Forum zostało zorganizowane w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej (KIPR) oraz Stowarzyszenie KoLiber są organizatorami wydarzenia.

Idea Forum Praw i Wolności

– Powszechna deklaracja praw człowieka z 1948 roku to zarówno wielki sukces, jak i wielkie wyzwanie – podkreślił dr Tymoteusz Zych, przewodniczący komitetu organizacyjnego Forum Praw i Wolności oraz Członek Zarządów KIPR-u oraz Ordo Iuris.

– Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj w nie mniejszym stopniu niż 70 lat temu musimy mierzyć się z naruszeniami praw człowieka i to w skali całego świata – nie tylko tam, gdzie byliśmy do nich przyzwyczajeni, jak choćby na Bliskim Wschodzie czy w części Azji, ale w takich państwach jak chociażby Kanada czy Francja, gdzie obrońcy życia muszą mierzyć się z karami więzienia za informowanie o konsekwencjach aborcji. Nawet w naszym kraju, gdzie w ciągu ostatniego roku na kilku najważniejszych uczelniach wyższych odwoływano dyskusję dotyczące ochrony małżeństwa i rodziny, w tym dyskusje z udziałem profesorów – dodał dr Zych.

Jak podkreślił mec. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Ordo Iuris – Krytycy systemu praw człowieka wielokrotnie przywołują opinię Michaela Freemana, który stwierdzał, że poszukiwanie filozoficznych podstaw praw człowieka będzie zawsze bardzo kontrowersyjne. Jeśli jednak koncepcja praw człowieka nie posiada filozoficznych uzasadnień, jej pretensje do tego, by posiadać siłę moralnego oddziaływania pozostają bezzasadne.

– Mam nadzieję, że Forum będzie ważną przestrzenią namysłu nad tym, w jaki sposób odnowić tego ducha wierności prawno-naturalnym korzeniom praw człowieka – dodał Prezes Ordo Iuris.

Do uczestników Forum Praw i Wolności swój list skierował Prezydent RP Andrzej Duda. „Dziękuję za pochylenie się nad współczesnymi problemami w zakresie praw i wolności. Mam nadzieję, że dzięki podobnym dyskusjom będziemy mogli lepiej kształtować porządek prawny i sprawiedliwy ład społeczny w Polsce i na świecie” – podkreśla Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu. List w imieniu Prezydenta odczytał obecny na konferencji prof. Marek Rymsza. Pełna treść wystąpienia do uczestników Forum: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/inne/art,700,list-prezydenta-do-uczestnikow-forum-praw-i-wolnosci.html

W 11 tematycznych, interdyscyplinarnych panelach dyskusyjnych brali udział naukowcy, społecznicy, przedsiębiorcy i dziennikarze z Polski i zagranicy.

Cykl dyskusji rozpoczęła debata nt. skutecznej ochrony konstytucyjnych praw i wolności. Wspomniano o prawie do uzyskiwania informacji nt. działania władz publicznych. Z jednej strony podkreślono, że wolność to brak przymusu. Z drugiej zaś przywoływano naturę człowieka jako istoty społecznej, której prawa i wolności są uprawnieniami potrzebnymi dla realizacji jej obowiązków.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się panele dotyczące wolności religii i sumienia oraz panel poruszający zagadnienia wolności akademickiej i słowa w mediach, czyli prasie ale także w mediach społecznościowych. Poruszono problemy praktyczne – zjawisko prześladowania ze względu na religię nie tylko w krajach muzułmańskich, ale także w krajach zachodniej Europy. Przywołano także głośną sprawę cukiernika, w którego obronie stanął Sąd Najwyższy USA.

Niemniej „gorącym” panelem była dyskusja poświęcona ochronie praw kobiet. Głównym tematem było przede wszystkim zagadnienie ingerencji w autonomię rodziny i wolność jednostki (w tym wyboru kobiety do realizowania swoich potrzeb) przez wytyczne zawarte w dokumentach międzynarodowych. Nie jest także słyszalny głos tych kobiet, które pragną realizować się w domu jako matki, ich praca nie jest doceniana, nie można też dążyć do całkowitego zrównania wszystkich praw i obowiązków kobiet i mężczyzn, np. odbierać kobiecie zasiłków macierzyńskich, zmuszając ją do powrotu do pracy, gdyż nie uwzględnia to nierównomiernego wkładu włożonego w urodzenie i opiekę nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia przez kobiety i mężczyzn.

Podsumowaniem debaty był panel poświęcony rewolucji czy inflacji praw. Jest to zjawisko obserwowane w ostatnich dziesięcioleciach. Konstruowane są kolejne prawa człowieka, dalece odbiegających od katalogu zawartego w 1948 r. w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i w dokumentach wydanych na jej podstawie. Powstają nowe i całkowicie nieznane kategorie praw (np. socjalne, seksualne i reprodukcyjne oraz inne), przy czym ograniczają się one głownie do określania tego, co wolno jednostce, co państwo ma obowiązek jej zagwarantować, a nie wspomina o jej obowiązkach, odpowiedzialności i dobru wspólnym.

W Forum włączyli się także m.in. przedstawiciele Klubu Jagiellońskiego, Centrum im. Adama Smitha, Warsaw Enterprise Institute, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Związku Dużych Rodzin 3+, Ośrodka Cegielskiego, Fundacji Court Watch, Fundacji „Rodzice Szkole”, Instytutu Allerhanda oraz pracownicy ośrodków akademickich z Polski i z zagranicy.

For. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. GG.

  12 czerwca 2018 at 23:11

  Na szczęście, prawa człowieka są rzeczą niezależną od lewicy i prawicy SOCJALIZMU LIBERALNEGO, a więc i od wymienionych na wstępie i na końcu organizacji.
  .
  Nie może być zresztą mowy o poszanowaniu praw człowieka bez zniesienia obecnej patologii socjalizmu liberalnego (nazywanego w odniesieniu do sfery gospodarczej kapitalizmem) i bez ZMUSZENIA POLITYKÓW I PRACODAWCÓW DO RESPEKTOWANIA ZASAD PERSONALIZMU.
  .
  .

  • Tomek

   13 czerwca 2018 at 01:26

   Niestety i na nieszczęście: „prawa człowieka” postrzega się obecnie przez perspektywę lewicową. Więc, w przeważającym obecnie odczuciu, są one definiowane przez pryzmat lewicowy, co byśmy nie filozofowali i jakbyśmy się nie starali. To, co jest w Twojej czy mojej głowie pod tym hasłem, nie ma większego znaczenia, jeśli większość uważa inaczej.

   Z tej perspektywy, trzeba dobrze przemyśleć, jak z takim postrzeganiem skutecznie walczyć o prawa najbardziej dla prawej strony fundamentalne.

   I tu, kolego, powiem Ci, że nie pomagasz, non stop promując swoje postulaty np. równej płacy dla każdego, czy się stoi, czy się leży. Bo to jest czysty socjalizm.

   • GG.

    13 czerwca 2018 at 03:16

    1. Lewica, centrum i prawica – to pojęcia i podział WEWNĄTRZSOCJALISTYCZNY. Żeby nie tkwić w SOCJALIZMIE LIBERALNYM – trzeba go odrzucić, a więc odrzucić także ten głupi zwyczaj ustawiania się/określania się jako „lewica”, bądź „prawica”.
    .
    I to MA WIELKIE ZNACZENIE, że pan i ja będziemy myśleć i określać się INACZEJ NIŻ SOCJALIŚCI (i ich ogłupione ofiary), i że nie będziemy popierać tej ogłupiającej masy, starej farsy pt. Walka prawicy z lewicą (i odwrotnie).
    .
    Trzeba stanąć poza tym, na pozycjach i w obronie zasad PERSONALISTYCZNYCH.
    .
    2. I to właśnie robię, m.in. domagając się WCALE NIE „równej płacy dla każdego”, lecz GODNEJ PŁACY DLA KAŻDEGO, czyli wyeliminowania powszechnej obecnie sytuacji, że pracodawcy latami zatrudniają dużą część pracowników na głodowych i pół-głodowych pensjach i dążą do utrzymania tego stanu rzeczy poprzez import taniej pracy tymczasowej.
    .
    Skoro pracodawcy nie okazali się zdolni do wyeliminowania tej zabójczej dla narodu polskiego patologii, skoro IGNORUJĄ PRAWO POLAKÓW-PRACOWNIKÓW DO GODNEGO ŻYCIA, to państwo musi ich, oczywiście, wyręczyć i w tym celu musi kontrolować zawieranie umów o pracę, ustalać ogólnokrajowe stawki wynagrodzenia DLA POSZCZEGÓLNYCH TYPÓW STANOWISK PRACY oraz przyjmować w imieniu pracowników zapłaty wynagrodzenia od pracodawców na subkonta pracowników w Urzędach Pracy.
    .
    I to nie byłby żaden „socjalizm”, tylko byłaby to WALKA Z SOCJALIZMEM LIBERALNYM w Polsce.
    .
    .

    • myślący

     14 czerwca 2018 at 06:39

     Ale póki co państwo POPISlandia wspiera import coraz tańszej imigranckiej pracy tymczasowej utrwalając ten megaszkodiwy społecznie system

 2. Lolekikawunia

  13 czerwca 2018 at 08:35

  Jakbym byl szefem panstwa to bym wyjebal tych dziadow myslacych za innych co maja miec(socjal) i jak ich traktowac(prawa czlowieka)trzeba ignorowac takie organizacja jak ONZ(w sumie mozna ich nazwac zbrodniarzami gwalty itp) i zbierac państwa myslace podobnie

 3. Statystyczny

  13 czerwca 2018 at 15:58

  Precz z komuna!!!!,lewactwo światowe chce stworzyć globalne obozy koncentracyjne,zabrać wszelka prywatność i własność tak zeby człowiek nie miał własnego domu ,mieszkania tylko zeby wynajmował od panow lepszej rasy ,samochody tez do wynajmowania ,zadnej prywatności ,po rozbici tradycyjnych rodzin dzieci trafia do obozów szkoleniowych a rodzice do koloni karnej lub jak w komunistycznych Chinach na organy lub mydło l,bedzie mozna wypożyczać żony ,bedzie jak w Sodomie i Gomorze ,wrócą czasy niewolników i panów ,bowiem nigdy w całej historii ludzkości żaden lewak nie wymyślił nic pożytecznego dla ludzkości ,tylko zbrodnie,wojny i zagłady dla ludzi,lewactwo to nic innego jak odmiana choroby psychicznej i każdy lewak powinien siedzieć we więzieniu lub szpitalu psychiatrycznym ze względu na swoją anty ludzka ideologie sa niepoczytalni i niebezpieczni dla tradycyjnych rodzin i normalnych ludzi ,lewactwo jest odpowiedzialne za największe ludobójstwa na gatunku ludzkim dlatego dla każdego lewaka najlepszym wyjściem byłaby osobista zgoda na eutanazje

 4. Pingback: wuit54ynmet9c8netv85cv3ev5e5

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra