Kultura i historia

Nienawiść Lutra do Żydów i jego program postępowania z „najgorszym ze wszystkich narodów”

Początkowo Luter nie wypowiadał się negatywnie o Żydach, wierząc, że przyjmą oni protestantyzm. Kiedy to nie nastąpiło, zaczął pisać przeciwko nim traktaty, w których dawał wyraz swojej nienawiści do tego narodu. W swoich Rozmowach przy stole (Tischreden) nazywał ich nawet „najgorszym ze wszystkich narodów” (niem. die schlechteste aller Nationen).

 

 

 

Pierwsze antysemickie pismo Lutra nosiło tytuł „Pismo przeciwko Sabatyjczykom do dobrego przyjaciela” i powstało w 1538 r. Inne nazywało się „O Żydach i ich kłamstwach” (niem. Von den Jüden und iren Lügen) i zostało opublikowane w 1543 roku Luter określał Żydów w swoich dziełach m.in. jako leniwych złodziei, którzy poprzez lichwę czynią z chrześcijan niewolników. W pracy „O Żydach” sformułował program postępowania z Żydami:

 1. „Podpalać ich synagogi i szkoły, a co nie da się spalić, na to narzucić ziemi i przysypać, żeby żaden człowiek nie oglądał po wieki ani kamienia, ani szlaki” (daß man ihre Synagoga oder Schule mit Feur anstecke, und was nicht verbrennen will, mit Erden uberhäufe und beschütte, daß kein Mensch ein Stein oder Schlacke davon sehe ewiglich).
 2. „Niszczyć też i burzyć ich domy” (daß man auch ihre Häuser desgleichen zebreche und zerstöre).
 3. „Zabierać im wszystkie ich modlitewniki i Talmudy” (daß man ihnen nehme alle ihre Betbüchlin und Talmudisten).
 4. „Na przyszłość ich rabinom pod karą śmierci zabronić nauczania” (daß man ihren Rabbinnen bei Leib und Leben verbiete, hinfurt zu lehren).
 5. „Całkowicie odebrać żydom prawo do glejtów ochronnych” (daß man den Jüden das Geleit und Straße ganz und gar aufhebe).
 6. „Zakazać im lichwy […] oraz skonfiskować wszelką gotówkę, klejnoty, złoto i srebro” (daß man ihnen den Wucher verbiete […] und nehme ihnen alle Baarschaft und Kleinod an Silber und Gold, und lege es beseit zu verwahren).
 7. „Zmusić do zarabiania na chleb w pocie czoła” (daß man […] lasse sie ihr Brod verdienen im Schweiß der Nasen)[1].

 

Nienawiść do Żydów nie przeszkodziła Lutrowi do tego, żeby z protestantyzmu zrobić zjudaizowaną wersję chrześcijaństwa, a Żydom żeby wykorzystać protestantyzm do osłabienia katolicyzmu.

 

[1] M. Luter, O Żydach i ich kłamstwach. Za: Helmut Fuhrmann: Literatur, Literaturunterricht und die Idee der Humanität. Würzburg: Der Deutsche Bibliothek, 2007, s. 58.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Marian

  13 czerwca 2018 at 21:34

  Co zagrypsował jeden łotrzyk o innych łotrzykach? – A co mnie to obchodzi?

  • Republikanin

   13 czerwca 2018 at 21:57

   A to, że teraz następcy owego łotrzyka oskarżają nas o to, że czynimy to, co ów łotrzyk chciał robić.

 2. klioes vel pislamista

  14 czerwca 2018 at 00:05

  „Nienawiść do Żydów nie przeszkodziła Lutrowi do tego…”

  Polska języka to trudna języka.

 3. Akada

  14 czerwca 2018 at 08:50

  Pytania jakie postawił Luter nie mogły płynąć skądinąd jak z objawienia. Niestety Luter nie znał fizyki kwantowej, nie znał pojęcia przetwarzania równoległego, symulacji, wirtualizacji, procesu więc nie mógł znaleźć prawidłowych odpowiedzi. Bazując na Starym Testamencie wyprowadził błędny wniosek, że JHWH to Bóg. A przecież Jahwe to diabeł. Włada ciemnością, włada tym światem. Jahwe jest źródłem ciemności dla przestrzeni ciemności (Ewa) tak jak Adam jest przestrzenią światłości, której początkiem jest Bóg Ojciec1.
  Luter widział tę abstrakcję ale nie mógł jej prawidłowo zredukować do rzeczywistości jego epoki. Brak języka opisowego. To dokładnie tak jak z objawieniem o wyjściu z raju. Ewa ulega wężowi i przekazuje w owocu Adamowi grzech. 5 tysięcy lat temu to było niezrozumiałe. A przecież Ewa to całość tego świata, to jest właśnie ta Ewa, matka natura. Ewa ulega, żaden wąż nie stał przy Ewie nie było żadnego drzewa to jest nieprawidłowa redukcja. Ewa ulega czyli poddaje się, ale komu? Wąż to przecież DNA, ktoś w objawieniu zobaczył spiralę DNA i nie umiał tego inaczej zredukować jak do węża. A przecież informacja i doskonalenie gatunków w przyrodzie transportuje się właśnie na drodze DNA. To jest ten wąż, któremu ulega całość stworzenia. Ulega czyli wykonuje bezwolnie program zapisany w kodzie. Program Popęd. I skoro Ewa już niżej, jako samica wydaje owoce samej siebie, to co przekazuje na drodze DNA każdemu zwierzęciu ludzkiemu obdarowanemu DuchemOjca1 (Adamowi)? Przekazuje popęd. Program biologiczny, który to zwierzę bezwolnie wykonuje. Obdarowuje Adama grzechem.
  Śmierć Jezusa z Nazaretu na krzyżu nic nie załatwiła gdyż nie mogła. Odrzućcie to myślenie magiczne. Prawa tego świata nie można zmienić wydarzeniem z wewnątrz zbioru. Nie da się zmienić algorytmu zmianą wartości elementów zbioru. Zbawienie było i będzie ale zbawiony może być tylko człowiek. A człowiek to nie zwierzę ludzkie. Człowiek używa ciała zwierzęcia ludzkiego ale jest ciągle, nadal połączony z Ojcem1. Nie poddaje się mocy JHWH i Ewy. To czyni go zbawionym już w momencie poczęcia. On po prostu wraca do domu gdy obumrze ciało materii (materia=matczyństwo) ciemności (Ewy). Ciemność i światłość to dwa różne światy. Są wobec siebie w matematycznej inwersji i punkt światła z jednego świata jest punktem ciemności w drugim. W ciemości obraz światłości obija się jak w lustrze, w tafli ciemnego jeziora. Daje obraz pozorny i odwrócony. Stąd JHWH jest odwrócony od Ojca1.
  Jahwe to bezduszna bezosobowa siła władająca tym światem. To matematyczny program, bot.
  Jego siłą jest wąż (DNA), przez które zarządza całością.
  Wracając do śmierci Jezusa i Lutra. Śmierć Jezusa miała na celu ukazać, że Żydzi służą diabłu. Wyrzekli się Boga Ojca1 długo przez narodzinami Nazarejczyka. Przyjęli (świadomie) Jahwe (diabła) za Boga gdyż odrzucili światłość. Dokonali analizy statystycznej i zrozumieli, że więcej żydów będzie regenerowało się jako zwierzęta ludzkie niż rodziło się ludźmi. Kolaborują z JHWH aby tutaj zbudować swój raj.
  A czym jest raj? Raj trwa cały czas, to przecież sposób interpretacji rzeczywistości a nie miejsce. Wszystkie zwierzęta nadal są w raju, tylko zwierzę ludzkie BógOjciec1 zabrał z Raju. Raj to sposób widzenia czasu. Zwierzeta nie widzą czasu, nie rozumieją go. Nie mogą się więc indywidualnie doskonalić i robi to za nie Ewa doskonaląc gatunek, wspólnotę, drzewo. Ale zwierzę ludzkie widzi czas liniowo. Posiada wgląd w historię doznań, którą nazywa tożsamością. Może się indywidualnie doskonalić. Nadal nierozumiecie? Skoro zwierzę ludzkie jest przybranym dzieckiem Ojca1, to czyim dzieckiem było zanim ktoś go nie przybrał za swoje? Niczyim? Było dzieckiem matki czyli Ewy.
  Mit o Prometeuszu, drzewo poznania dobra i zła to przecież właśnie moc DuchaOjca1. Dzięki DuchowiOjca1 zwierzę ludzkie widzi czas. Dlatego Luter pisze, że Ojciec uczynił Jezusa grzechem bo bez tej mocy zwierzę ludzkie byłoby na równi ze zwierzętami zwyczajnymi.
  Byłoby zamknięte w trójwymiarowej rzeczywistości z sekwencyjnym, a nie liniowym rozumieniem czasu. Bez Adama/Isusa zwierzę ludzkie wróci do raju.
  Wszystko to, czego uczycie się na teologii to słoma, siano i można tym palić w piecu.
  Ze Starego testamentu możecie sobie wyrywać kartki i podkładać pod nogi chyboczących się mebli. Do tego się to tylko nadaje.
  Żydzi spreparowali wam Ewangelię tak abyście nigdy nie doszli Prawdy.
  To jest tak zakłamane, że byli pewni iż jest nie do ułożenia w całość.
  Ale nie wzięli pod uwagę, że tutaj nadal będą rodzić się Ludzie z Prawdy i będą znali Prawdę jak znał ją Jezus.
  Ech szkoda mi was Piaseczniki.
  Ugrzęźliście na wieki w tym magicznym religijnym rytualizmie a w nim nie ma zbawienia.
  Zbawienie jest w relacji. Indywidualnej relacji.

  • adrian

   15 czerwca 2018 at 17:37

   też tak uważam

  • marju73

   15 czerwca 2018 at 22:51

   Pierwsze zdanie cię identyfikuje.Luter w 1505 roku zabił kolegę z uniwersytetu w Erfurcie (podaję za pismem Krzyżowiec,Pismo Krucjaty Młodych).To pewnie dlatego miał te objawienia. Pozostałe wypociny to rojenia chorego człowieka.

 4. eryte

  14 czerwca 2018 at 09:06

  Dzisiejsi Lutrzy są inni. Dzisiaj zbór ewangelicko-augsburski ma sojusz z synagogą.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra