Kultura i historia

,,Blitzkrieg 1939 w Polsce”, czyli wojna „od kuchni”

Z twierdzeniem, że jeden obraz wart tysiąc słów można polemizować, to jednak więź z przeszłością buduje się poprzez możliwość jej obejrzenia. W końcu rekonstrukcje twarzy, miast, narzędzia z czasów prehistorycznych i ,,bohaterowie” tego tekstu, zdjęcia, czynią przeszłość mniej obcą, gdyż z większą lub mniejszą dokładnością mamy ją przed naszymi własnymi oczami.Wspomniane zdjęcia pokazują nam przeszłość uchwyconą w kadrze: ,,Blitzkrieg 1939 w Polsce” to album fotograficzny z nieznanymi dotąd  zdjęciami z wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 r. – o nim chciałabym Państwu opowiedzieć.

Jest to album o tyle niezwykły, że składają się na to kolekcje trzech niemieckich fotografów amatorów że zdjęcia z okresu inwazji hitlerowskich ze. Tak, wrzesień 1939 roku widzimy z perspektywy atakujących.

Album opracowany przez Jona Sutherlanda i Diane Canwell nie zawiera zdjęć zrobionych w ogniu walki czy pokazujących zbrodnie na ludności cywilnej, tylko wojnę ,,od kuchni”. Widzimy więc niemieckie wojska maszerujące przez naszą Ojczyznę, zniszczone miasta, kolejki cywilów po jedzenie i wodę, zniszczony czołg Wojska Polskiego. Komentarz w znaczący sposób pomaga odbiorcy zrozumieć treść nietypowych zdjęć.

Nie ma tu może fotografii wstrząsających, jednak ciężko przecenić wartości informacyjne, jakie otrzymujemy obserwując punkt widzenie Wehrmachtu w tamtym okresie. Jednocześnie szokować może odbiorcę, że niemieccy żołnierze robili zdjęcia kolejkom głodnych mieszkańców Polski i cywilów uciekających na wozach od teatrów działań wojennych.

Każde zdjęcie zawiera komentarz historyczny i w ten sposób fotografia po fotografii odsłania się obraz kampanii wrześniowej. Jest więc mowa o sprzęcie używanym przez Polskę i Niemcy, o stosunku sił, udziale SS czy losie ludności cywilnej. Nie jest to może opracowanie nad wyraz dokładne czy bogate w warstwę opisową, jednak należy pamiętać, że jest to niewielki objętościowo album ze zdjęciami a nie –  monumentalna monografia.

Mimo iż zdjęcia pochodzą z niemieckich archiwów książka pierwotnie ukazała się na rynku anglosaskim. Jednak może być ona ważna dla polskiego czytelnika o tyle, że widzimy w niej początek pasma zbrodni na Polakach, Żydach i innych obywatelach II Rzeczypospolitej, której czas dobiegał końca poprzez „sumienie” tych, którzy przyczynili się do tych zbrodni.Innymi słowy album posiada niewątpliwą wartość edukacyjną i godny jest polecenia.

Blitzkrieg 1939 w Polsce. Inwazja na Polskę w obiektywie najeźdźców : tragedia Polaków i buta agresora
Jon Sutherland, Diane Canwell
Tłumaczenie: Andrzej Murawski
Wydawnictwo: Bellona

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Senator

    14 czerwca 2018 at 21:55

    Od bodajże 10 lat mamy przedruki anglosaskich książek o „polskiej wojnie” i słusznie, możemy wiele zobaczyć w nowym świetle.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra