Teolog, publicysta, krytyk komunizmu. 15 lat temu odszedł ks. Michał Poradowski

0
0
0
/

Podczas II wojny światowej Szef Służby Duszpasterskiej Dowództwa NSZ. Zagrożony aresztowaniem przez bezpiekę, w 1945 r. wyemigrował na Zachód. Osiadł w Chile, gdzie przez wiele lat był wykładowcą na tamtejszych uczelniach. W czasach lewicowej dyktatury prezydenta Allende został pozbawiony stanowiska oraz otrzymał zakaz chodzenia w sutannie. Michał Poradowski urodził się 4 września 1913 r. w podkaliskich Niedźwiadach w Wielkopolsce. W młodości działał w drużynie harcerskiej, należał też do młodzieżówki Obozu Wielkiej Polski. Po ukończeniu w 1931 r. Państwowego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1936 r. Po święceniach podjął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po wybuchu wojny kontynuował naukę na tajnych kompletach. W czasie okupacji, do czasu wysiedlenia przez Niemców na początku czerwca 1944 r., pełnił funkcję kapelana w domu sióstr miłosierdzia w Chylicach pod Warszawą. Po klęsce kampanii wrześniowej podjął działalność konspiracyjną, początkowo w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie Narodowych Sił Zbrojnych, gdzie był Szefem Służby Duszpasterskiej Dowództwa NSZ w stopniu kapitana. Organizował wówczas wykłady i kursy ideologiczne dla żołnierzy i kapelanów oraz wydawał czasopismo poświęcone sprawom duszpasterstwa wojskowego – „Lux Mundi”. Od końca 1944 r. pracował na terenie diecezji częstochowskiej i włocławskiej. Zagrożony aresztowaniem przez UB, jesienią 1945 r. został przerzucony razem z członkami Sztabu Głównego NSZ na Zachód, gdzie krótko pełnił funkcję kapelana w II Korpusie Polskim gen. Andersa we Włoszech. W lutym 1946 r. osiadł we Francji. W Paryżu kontynuował studia na tamtejszych uczelniach, w ciągu kilku lat uzyskując doktoraty z teologii, prawa i socjologii. Nie mógł powrócić do Polski, zdecydował się więc wyjechać do Chile, gdzie otrzymał propozycje prowadzenia wykładów na Uniwersytecie Katolickim w Santiago. Od 1950 r. wykładał tam socjologię i naukę społeczną Kościoła.

W 1952 r. związał się na stałe z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Valparaiso, gdzie był kierownikiem katedry socjologii. Wykładał także na innych wyższych uczelniach chilijskich, m.in. na Uniwersytecie Metropolitalnym oraz Academia Superior de La Seguridad National w Santiago.

Był organizatorem i zarazem wykładowcą wielu konferencji naukowych poświęconych ideologiom lewicowym i wynikającym z nich zagrożeniom, które odbywały się w Wyższych Szkołach Wojennych niemal wszystkich państw Ameryki Południowej. Należał do wielu stowarzyszeń naukowych zajmujących się socjologią i badaniami nad komunizmem. Wydawał ceniony, hiszpańskojęzyczny kwartalnik „Estudios el comunismo” (Studia nad komunizmem). Poza działalnością naukową zajmował się także duszpasterstwem, działalnością społeczną oraz polityczną. Przez wiele lat był prezesem Zjednoczenia Polaków w Chile i wydawcą miesięcznika „Polak w Chile”. Reprezentował tu londyńską Radę Trzech, a potem Rząd RP na uchodźstwie. W latach 1970-1973, w czasach lewicowej dyktatury prezydenta Allende, został usunięty z uczelni oraz otrzymał zakaz chodzenia w sutannie. Na życie zarabiał jako taksówkarz. W 1973 r. poparł przewrót generała Augusto Pinocheta. Powrócił na uniwersytet w Valparaiso, był też wykładowcą na kursach w tamtejszej Akademii Marynarki Wojennej, a także w instytucjach wychowawczych i kulturalnych m.in. w Instytucie Kultury Polskiej w Santiago i w niemal wszystkich Państwach Ameryki Południowej. W 1992 r., pierwszy raz od wyjazdu na emigrację, przyjechał z wizytą do Polski. Otrzymał wówczas Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Rok później powrócił do Polski na stałe i zamieszkał we Wrocławiu. Kontynuował działalność publicystyczną, wydając drukiem kilka książek i opracowań. Zasiadał w Radzie Programowej „Myśli Polskiej”, był członkiem honorowym Związku Żołnierzy NSZ. Ks. Michał Poradowski zmarł 16 czerwca 2003 r. Zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Kokaninie koło Kalisza.

Źródło: poradowski.strefa.pl, fot. kul.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną