Kultura i historia

Dr Marta Cywińska: „Zapomnieliście o Krzysztofie Kamilu!”

„Stoję i patrzę na przeszłość rycerza-trubadura przy wejściu do kamienicy na ulicy Śniegockiej w Warszawie, gdzie przed wojną zamieszkiwała rodzina jego przyszłej żony. Tutaj w czerwcu 1942 roku odbyło się przyjęcie ślubne Barbary i Krzysztofa Kamila. Kamienica przy ulicy Śniegockiej zachowała swój przedwojenny wygląd, wielkie drzwi, przepastne mieszkania, archaiczną windę. Pierwsze piętro splotło się z przedwojennym losem jednej z gałęzi mojej rodziny…

Kto mieszka w Warszawie, ten żyje na cmentarzu, bo jak nazwać inaczej miasto, które w czasie II wojny światowej utraciło tylu mieszkańców? Jako ciekawostkę podam za Wacławem Budzyńskim, iż w 1984 roku jakaś recenzentka napisała w „Radarze”, a cenura skwapliwie usunęła ten fragment: ,,Wystarczy przyjrzeć się uważniej fotografiom młodych powstańców by w zbliżeniach ich twarzy znaleźć podobieństwo do młodych ludzi chodzących ulicami Warszawy”. Tego podobieństwa nie odnajduję w twarzach obecnej młodzieży, która nie czyta i rozpaczliwie topi się w nadmiarze informacyjnym pokazującym, że liczy się „młode, piękne i zdrowe”, tu i teraz.

. (…)Dlaczego tak brzmiało drugie imię Poety? Wszak Kamil wywodzi się się łacińskiego „Camillus”, co oznacza pomocnika kapłana oraz kojarzy się z Kamilem de Lellis: najpierw żołnierzem, później mnichem i założycielem zakonu spieszącego z pomocą będącym w potrzebie, patronem chorych, szpitali i pielęgniarek. O skojarzeniu z imionami Norwida dywaguje się powszechnie zapominając, że siostrzyczka małego Krzysia, która zmarła przed jego narodzinami, miała właśnie na imię Kamila. Najpiękniejsi duchem żyją krótko… „.

Dr Marta Cywińska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra