Kościół

Abp Michalik o książce „Raport o stanie wiary w Polsce”

„Raport o stanie wiary w Polsce” czyli pierwsza całościowa ocena stanu wiary autorstwa abp. Józefa Michalika jest już dostępna w księgarniach. W publikacji Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odpowiada na pytania Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego.

Tytuł publikacji nawiązuje do wydanego przed 25 laty „Raport o stanie wiary” kard. Josepha Ratzingera. Zamierzeniem autorów tamtej książki było uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące kondycji Kościoła 20 lat po II soborze watykańskim kard. Ratzingera.
 
– Naszym zadaniem było – wyjaśniał Grzegorz Górny – zadanie pytań o stan polskiego katolicyzmu 20 lat po obaleniu w Polsce komunizmu. Nie jest ona faktograficzna. Jest zbiorem refleksji, przemyśleń arcybiskupa o stanie Kościoła w Polsce – mówił współautor publikacji w czasie konferencji prasowej promującej książkę zorganizowanej dziś w siedzibie Episkopatu Polski.

Mówiąc o aktualnym stanie Kościoła w Polsce abp Józef Michalik wskazuje na jego dynamikę i żywotność.

– Widzę Kościół nie w różowych, ale realnych kolorach – mówił abp Michalik. – Te realne kolory i optymizm się łączą. Spojrzenie na rzeczywistość Kościoła w Polsce pozwala zauważyć bardzo dużo pozytywnych stron – zapewnił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Procesy te arcybiskup przemyski dostrzega w działalności takich organizacji jak np. Akcja Katolicka. Z drugiej strony jest to także próba wyjścia z getta ukrycia osób niepełnosprawnych, dzielność otwartych domów rekolekcyjnych równocześnie, pełne konfesjonały, pogłębiona wrażliwość na prawdę historyczną.

 

Kolejną pozytywną kwestią jest obrona życia dzieci nienarodzonych.

– Obrona życia stała się tematem bardzo ważnym i dotarła do sumień. Jeszcze kilkanaście lat temu bohaterów, którzy mieli odwagę mówić, że życie człowieka zaczyna się od chwili poczęcia, mieli odwagę przeciwstawiać się aborcji było nie wielu – zauważył Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Łąka polskiego laikatu świeckiego kwietnie – podsumował arcybiskup.

Abp Józef Michalik, mówiąc o książce, ustosunkował się także do kwestii nowej ewangelizacji.

– Nowa ewangelizacja nie jest rzeczą nagle odkrytą – zauważył prelegent. – Jest to kontynuacja przekazu Ewangelii w naszych dzisiejszych czasach. Po raz pierwszy o nowej ewangelizacji mówił kard. Wojtyła kilka lat przed wyborem na stolicę Piotrową – przypomniał abp Michalik.

Metropolita przemyski nową ewangelizację określił jako budzenie nowego człowieka w człowieku. Po czym kapłan ustosunkował się do zagadnienia kryzysu w chrześcijaństwa.

– Żyjemy dziś w świecie kryzysu cywilizacji chrześcijańskiej ale to nie znaczy, że chrześcijaństwo jest w kryzysie – zaznaczył hierarcha. To nie jest koniec chrześcijaństwa, to nie jest koniec wiary w Chrystusa – zapewnił.

– W historii Kościoła – kontynuował arcybiskup – wyjście ze świata judaistycznego i wejście w świat grecki czy rzymski były wstrząsem.
 
Jak zauważył Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski otwarcie Kościoła jakie miało miejsce na przestrzeni lat zawsze wiązało się ze wstrząsami. Nawiązując do obecnej sytuacji arcybiskup stwierdził:

– Myślę, że dzisiaj rodzi się nowy moment. Jesteśmy też świadomi świata wirtualnego, który się pojawił. Także z tym światem trzeba szukać kontaktu. To też jest nowa ewangelizacja – powiedział kapłan.

Książka „Raport o stanie wiary w Polsce” jest zbiorem pytań i odpowiedzi obrazujących Kościół w naszym państwie. – Ksiądz arcybiskup nie uchylił się od odpowiedzi na żadne z zadanych pytań – zapewnił Grzegorz Górny, współautor książki.

tekst i fot. Agata Bruchwald

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

104 komentarze

104 Komentarzy

  1. roofing contractor highgate

    16 grudnia 2017 at 20:10

    wow, awesome blog post. Much obliged.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra