Rodzina

Tradycyjne podejście Kościoła do feminizmu

Pius XI stwierdzając, że oczywiście trzeba przyjąć równość w godności kobiet i mężczyzn, odrzucał ruch emancypacyjny ze względu na to, że niszczy on „ufne i uczciwe podporządkowanie się żony mężowi” oraz zawiera błędne pojęcie, że wszelkie podporządkowanie jest przeciwko godności człowieka.

Pius XII mówił wprost: „struktura dzisiejszego społeczeństwa, opierająca się na zasadach zupełnej równości między mężczyzną i kobietą, płynie z fałszywych zasad teoretycznych, stanowiących wielkie niebezpieczeństwo dla kobiety, dla małżeństwa chrześcijańskiego i dla narodu”1.

Pius XI głosił, że emancypacja kobiet, którą się głosi, jest niewłaściwa także dlatego, że zakłada potrójną, błędną emancypację: socjalną, gospodarczą i fizjologiczną. Pierwsza ma polegać na tym, że kobieta będzie wolna od ciężarów jakie się wiążą z byciem małżonką i matką. Papież uznał, że nie jest to emancypacja, ale zbrodnia. Emancypacja gospodarcza ma polegać na tym, że kobieta bez woli męża i wbrew jego woli może swobodnie prowadzić własne interesy, kładąc na dalszym miejscu dzieci, męża i całą rodzinę. Emancypacja fizjologiczna ma z kolei opierać się na tym, że żona zwolniona z zajęć domowych, zaniedbuje dzieci i rodzinę, by rozwijać swoje osobiste uzdolnienia, czy oddając się pracy2.

Papież zaznaczał przy tym, że mąż i żona muszą mieć na równi prawa, które przynależą do osobowości i godności ludzkiej. Zwracał także uwagę, że zmieniające się społeczno-gospodarcze warunki mogą wymusić zmianę położenia kobiety. Dzisiaj z pewnością te warunki są zupełnie inne niż w 1930 r. Nie można więc mechanicznie powtarzać, że potrójna emancypacja kobiet jest czymś wyłącznie złym. Trzeba na nowo przemyśleć tę kwestię, ale jak dodawał Papież: „Ma również pozostać nietknięty zasadniczy ustrój społeczności domowej jako założonej przez mądrość i autorytet wyższy od ludzkiego, to jest Boski, a których nie mogą zmienić ani ustawy państwowe ani widzimisię czyjejkolwiek prywatnej inicjatywy”3.

Niezwykle ważna jest także uwaga Papieża, dzisiaj zupełnie przemilczana, że nadanie zbytniej niezależności kobiecie prowadzi do odwrotnego skutku. Pius XI twierdził, że paradoksalnie z czasem musi to prowadzić do pogorszenia się sytuacji kobiet, wręcz do ich zniewolenia. Odchodząc od ewangelicznej nauki, kobieta stanie się tym, czym była w pogaństwie, czyli narzędziem mężczyzny4.

1Pius XII, Przemówienie do dziewcząt, Wielkanoc 1943 r.

2Pius XI, Casti connubi, II, 2.

3Pius XI, Casti…, 93-97.

4Pius XI, Casti…, II, 2.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Marian

  8 lipca 2018 at 20:47

  Nie dałbym głowy za to, co poniżej, ale słyszałem że… https://medtube.pl/tribune-pl/2012/11/meskie-dna-w-mozgu-kobiety-fenomen-mikrochimeryzmu/
  Naukowcy odkryli w mózgu badanych kobiet typowo męskie chromosomy – skąd one niby tam się wzięły?
  Jednym ze sposobów wyjaśnienia może być fakt, że mogły tam się wziąć z męskich plemników, które nie wzięły udziału w zapłodnieniu komórki jajowej, ale nie zginęły lecz zostały wchłonięte przez komórki kobiety.
  To by wyjaśniało, dlaczego kobiety, które regularnie współżyją bez gumek są na ogół bardziej stabilne psychicznie i z wiekiem nabierają cech męskich. Natomiast lewaczki, współżyjące przez gumkę, na starość zwykle idiocieją…
  Rzeczywiście, kobieta to nie kontener na spermę, ale jeśli tak to Stwórca stworzył, to widocznie miało to jakiś głębszy sens. Wiele narządów, które kiedyś medycyna uznawała za niepotrzebne, dziś uznawane sa za bardzo ważne np. woreczek źółciowy albo wyrostek.
  Oczywiście, wyzwolone feministki uważają, że stosowane w średniowieczu tzw. prawo pierwszej nocy było barbarzyńskie. A może jednak miało jakieś oparcie w mądrości ludowej?
  Okazuje się, że „pierwszy raz” pozostawia w organizmie kobiety wielkie zmiany i trwały, nieodwracalny zapis – jest to jak sformatowanie dysku w komputerze. Wszystkie dalsze zapisy będą postrzegane w ustalonej za pierwszym razem konwencji. Dlatego kolejne dzieci, które ta kobieta urodzi będą podobne nie tylko do fizycznego ojca, ale także do tego pierwszego mężczyzny w życiu młodej kobiety.
  Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak…
  Zadziwiające też, że we wszystkich kulturach bardzo dbano o to, aby pierwszym mężczyzną młodej kobiety był jej prawowity mąż ew. ktoś z wyższej warstwy społecznej. Natomiast bezwzględnie i surowo karano kontakty kazirodcze oraz kontakty z ludźmi z „podlejszego” stanu. – Może była w tym jakaś głęboka mądrość?
  Miało to też odbicie w prawie staropolskim, kto wie, czy nie jeszcze pradawnym lechickim. Za gwałt na szlachciance, szlachcic „gardło dawał”, ale za gwałt na chłopce, tylko musiał zabezpieczyć przyszłość dziecka ofiarowując krowę i jakieś konkretne pieniądze matce dziecka. Chłop natomiast zarówno za gwałt na szlachciance jak i na chłopce „gardło dawał”.
  Dlaczego kraje chrześcijańskie na ogół rozwinęły się bardziej pod względem kulturowym i ekonomicznym od pozostałych? Może także dlatego, że uporządkowanie spraw rodzinnych (monogamiczne małżeństwo) było bardziej zgodne z naturą człowieka, w wielu wymiarach, także tych nieuświadomionych, jak stabilność psychiczna kobiet po 50-tce.

 2. Niklot

  9 lipca 2018 at 12:18

  Kogo przypomina Krajski posługując się tutaj cytatami? faryzeuszy.

 3. Pingback: c3j8vb5w4dxctv36cxct5x4wd

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra