Kultura i historia

Historia strrraszna i jej rywalki

Swego czasu poświęciłem kilka słów serii książek ,,Strrraszna historia”. Połączenie ciekawostek historycznych z czarnym humorem wpłynęło na ich popularność do tego stopnia, że do dzisiaj są pamiętane, a za jakiś czas ma nastąpić wznowienie kilku pozycji z tej serii.

Czy jednak ktokolwiek pamięta serię książek pod tytułem ,,ABC historii” wydawanych w Polsce na początku lat 90? Tłumaczone z języka francuskiego książki przeznaczone dla dzieci i młodzieży nigdy nie zostały wznowione. Dlaczego doczekały się zapomnienia i czy faktycznie na nie zasłużyły?

Przyjrzyjmy się więc dwóm pozycjom z tego cyklu: ,,Juliusz Cezar” oraz ,,Cesarstwo Rzymskie”.Obie pozycje wpisują się długą i bogatą tradycję ilustrowanych książek historycznych. Tworzą połączenie dwustronicowych rozdziałów z quasi-malarskimi ilustracjami. Książki są wale objętościowo –  liczą około 40 stron. Jak jednak prezentuje się nich treść?

Książka ,,Cesarstwo Rzymskie” pokazuje najważniejsze aspekty historii cesarstwa rzymskiego takie, jak jego narodziny (choć szkoda, że nie ma tu słowa o podwalinach stworzonych przez Juliusza Cezara), wojskowość (choć przydałaby się jakaś garść informacji na temat fortyfikacji granicznych, limes), życie codzienne w mieście, najbardziej znani władcy, wreszcie upadek zachodniego cesarstwa (szkoda, że zabrakło dookreślenia, że chodzi tylko o zachodnie cesarstwo).

Choć książka ma swoje braki, to jednak jako ogólny zarys historii Rzymu po Juliuszu Cezarze zachęca do samodzielnego zgłębienia tematu, także poprzez mowę o… Asteriksie. Ciekawy i godny pochwały pomysł.

Druga z książek, Juliusz Cezar opisuje życie i czyny Cezara – od dzieciństwa po śmierć  -w tym wątek edukacji, kariery Juliusza (z niewielką dawką wiedzy na temat ostatnich dekad republiki) a wreszcie jego drogi do władzy. Mamy też mapę republiki rzymskiej w tamtym okresie oraz opis rzymskiej armii. Wielki plus za umieszczenie tej krótkiej biografii Cezara w nieco szerszej perspektywie historycznej.

Nie zapomniano też o bojach Cezara w Galii i ich pokłosiu, temu tematowi poświęcono odrębny rozdział. Dlaczego więc nikt nie pamięta dziś o książkowej serii ,,ABC historii”? Wykorzystywała dobrze znany (niektórzy powiedzą, że nadużywany) styl, przekazywała suche informacje. ,,Strrraszna historia” operowała czarnym humorem, czasopismo ,,Wally poznaje historię świata” pokazywało historię oczami sympatycznych bohaterów, serial ,,Był sobie człowiek” również przedstawiał historię świata za pomocą barwnych postaci. W skład serii ,,ABC historii” wchodziły książki zrobione dobrze, ale według dobrze znanej metody.

Rodzi się więc pytanie czy historia będzie pamiętana tylko wtedy, gdy dorzucimy do niej fikcji lub makabry. Ma to do siebie, że mity na jej temat bardzo ciężko wykorzenić. Komplementarna propozycja do domowej biblioteczki wielopokoleniowej to: ,,Cała prawda o historii”, której twórcy postawili sobie za punkt honoru weryfikację takich mitów w świetle wyników ostatnich badań historycznych. Czy im się to udało?

Książka podzielona jest na kilka działów, między innymi ten o paleoantropologii, odkryciach i wynalazkach czy o władzach i spiskach. Ponadto nie brakuje też segmentów z ciekawostkami.

Trzeba przyznać, że dobór tematów jest interesujący. Autorzy piszą, że gladiatorzy nie ginęli masowo, a ich życie nie było aż tak złe jak często myślimy, ponadto kciuk uniesiony w górę bynajmniej nie oznaczał, że gladiator zostanie oszczędzony; neandertalczyk nie był bezmyślnym małpoludem, a kamikadze nie wiódł do samobójczej śmierci fanatyzm.

Książka kryje w sobie kilka błędów  – choćby wzmianka o ,,owłosionych” neandertalczykach (ich skóra była tak samo naga jak nasza). Szkoda też, że autorzy zbyt enigmatycznie wspomnieli  o Orderze Imperium Brytyjskiego Alana Turinga (był w brytyjskim zespole łamiącym szyfry Enigmy) pominięto jego dalsze, tragiczne losy. Jak podkreślał bowiem Tytus Liwiusz: „Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości„.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  9 lipca 2018 at 23:50

  Rozmowa z milleniersem

  Widzę, że klika i klika wciąż.
  A rozkład jazdy mi przesłania.
  Z głowy mu włosów się snuje wąż.
  Nie lubię węży!… Trącam drania:
  „I beg your pardon!” I godzinę
  Odjazdu sprawdzam. Gość ma minę…

  Zrozumiał, że nie tylko net,
  Kiedy odjeżdża bus? mu powie…
  „Where are you from?” rzucając pet,
  Zapytał. – „Poland” – „Oh, na zdrowie!”
  Smartfon mu zagrał Eine kleine:
  „Mozart… melodie pisze fajne!” –

  „Tak, pisze… W Polsce on mieszka też.” –
  „Oh, it`s interesting.” – Zaskoczony
  Młodzian wydaje się. – „Może wiesz,
  Gdzie leży Polska?” – „Wschodnie strony…
  Rosja… Syberia niedaleko!” –
  „Yes. I wiesz, Sybir-Land is eco.” –

  „Nie ma przemysłu?” – „Nie ma ni ciut!
  Więc ja co weekend na rowerze
  Z Polski przez Rosję jadę na skrót.
  I wracam. Masz to w komputerze.” –
  „Znajdę!” Chciał kliknąć, lecz zaniechał.
  Bo właśnie busik mu przyjechał.

  • klioes vel pislamista

   10 lipca 2018 at 14:40

   Zamek w Puszczy Noteckiej
   czyli
   Cham i na chamie cham
   motto:”Konfrontacja socjalizmu z kapitalizmem skończyła się w Polsce feudalizmem.” (Rafał Ziemkiewicz)

   Nie ma władzy radzieckiej.
   Znów elit nastał czas!
   Zamek w Puszczy Noteckiej
   Dla szlachty jest w sam raz…
   W kraju, gdzie protektorat
   Roztacza wujek Sam,
   Piszą łowczy doktorat
   Cham i na chamie cham.

   W Białowieży wycince
   Zieloni mówią „STOP!”
   Lecz zameczek rodzince
   Gdzie indziej stawia chłop.
   Chłop…? Nie chłop a książę,
   Co swój rodowód ma!
   (Z targowicą go wiąże.
   A z gettem DNA.)

   Szlachta dawna, prawdziwa
   Za Polskę lała krew.
   Nowa leje litr piwa
   I leje pyski dziew.
   (Dziewy łatwe i tanie,
   Jak wyrąb lasu są.
   Puszcza… się… uszlachcanie!
   „Do zamku wpuścić ją!”

   Rozkaz pana dziedzica
   Otworzy wieko bram.
   „Pan” a pod nim „dziewica”…
   Cham i na chamie cham.)
   Za pieniądze Polaków
   (W kieszeniach ich tkwi dren)
   Rośnie Wawel… wnet Kraków!…
   Czy to jawa, czy sen?

   Sen to, czy to jest jawa?
   Dokoła szumi las…
   Miła IM pieśń… Zabawa!
   Na bal jest w zamku czas!
   Brama obcym zamknięta.
   Są SAMI SWOI tam;
   Nowa szlachta, książęta!
   Cham i na chamie cham.

   Daj doczekać nam, Boże,
   Że nałożymy sznur –
   Dla tych chamów obroże
   I dla Koryntu cór!
   Daj zwycięstwo prawicy!
   Je łatwo poznać nam:
   Opadli z szubienicy
   Cham i na chamie cham.

 2. office.com/setup

  12 lipca 2018 at 12:29

  The use of any untouchable trademarks, logos, or brand names is for enlightening purposes just, and does not propose an assistance by Offiicecom-setup or the a substitute way such trademark proprietor has gotten a handle on Offiicecom-setup to move its things or affiliations.http://offiicecom-setup.com

 3. www.office.com/setup

  12 lipca 2018 at 12:30

  Now, the office is very popular and famous all over the world, and it is used in many government offices, private offices, Banks it help the task of the people in the world. The original version of the Microsoft Office software is the desktop version. http://officesetup-setup.com

 4. norton.com/setup

  12 lipca 2018 at 12:33

  The Norton software is easy to install on the link norton.com/setup.Learn, how to download and setup Norton Antivirus software. http://nortonsetup.ca

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra