Kultura i historia

Kanibalizm w prehistorii

Niektóre praktyki czy zwyczaje utożsamiane są z ludami prymitywnymi. Przykładowo kanibalizm w Europie kojarzony jest głównie z sytuacjami ekstremalnymi takimi jak wielki głód na Ukrainie w latach 30 XX wieku czy oblężenie Leningradu w czasie II wojny światowej.Jeszcze w XX wieku wśród odizolowanych plemion Papuasów odbywały się uroczystości, których częścią były akty kanibalizmu. Jedzenie ludzkiego ciała wywoływało chorobę kuru zwaną ,,śmiejącą się śmiercią”. Na Papui-Nowej Gwinei kanibalizm został zakazany prawnie dopiero w latach 50.

Jednak wciąż wiele emocji budzi kwestia kanibalizmu w czasach prehistorycznych i to nie tylko wśród nas, Homo sapiens, ale również wśród neandertalczyków czy Homo erectus. Czy prehistoryczny kanibalizm był wyrazem rodzącej się kultury i obrzędów czy raczej przejawem pragmatyzmu i stosowany był jedynie w okresach niedostatku żywności? Pytań jest mnóstwo, przyjrzyjmy się więc temu, jak przedstawiała się kwestia kanibalizmu u neandertalczyków.

Istnieją różne teorie dlaczego neandertalczycy jedli swoich – bo że do tego dochodziło nie ma żadnych wątpliwości. Pojawiają się głosy, że dochodziło do tego w chwilach „wielkiej potrzeby”, gdy grupa neandertalczyków nie mogła się wyżywić. Inni uczeni twierdzą jednak, że kanibalizm stosowany był często – jako dowód podają niewielką ilość znalezionych neandertalskich pochówków. Według nich  wymagającym olbrzymich ilości kalorii neandertalczykom znacznie bardziej opłacało się zjedzenie zmarłego pobratymca niż pochowanie jego ciała.

Oczywiście rodzi się również pytanie czy neandertalczycy mogli jeść też nas, homo sapiens.Warto pamiętać, że dochodziło do spotkań między przedstawicielami obu gatunków/grup.Zaskakujące jest jednak to, że choć brak dowodów na to by neandertalczycy jedli naszych przodków, to kilka lat temu pojawiła się teoria, że to nasi przodkowie jedli neandertalczyków.

W 2009 roku we Francji znaleziono pozostałości po miejscu zamieszkania prehistorycznych Homo sapiens. Wśród pozostałości po naszych przodkach znaleziono neandertalskie kości, które wyglądały tak, jakby zostały obdarte ze skóry w ramach przygotowania do posiłku. Teoria ta spotkała się z umiarkowanym uznaniem tej części uczonych, którzy uważają, że Homo sapiens wymordowali neandertalczyków. Jednocześnie brak jakichkolwiek niezbitych dowodów, że ci neandertalczycy zostali zjedzeni, a nawet jeśli – to byłby jedyny taki znany przypadek. Nie mamy póki co powodów by przypuszczać, że w przeszłości Homo sapiens masowo zjadali neandertalczyków.

Co do wyginięcia neandertalczyka istnieją trzy główne teorie: zostali wymordowani przez naszych przodków, ustępowali im inteligencją co doprowadziło do ich zguby. Trzecia teoria głosi wreszcie, że ich ciała były zbyt dobrze przystosowane do epoki lodowcowej, a gdy nastały inne warunki neandertalczycy wymarli właśnie przez swoje potrzebujące ogromnych ilości kalorii ciała lub przez inne przystosowanie. Niezależnie od tego praktykowali kanibalizm – nie wiemy tylko jak często i w jakim celu. I to właśnie od naszej dociekliwości oraz wnikliwych badań archeologicznych zależy możliwość poznania prawdy o nich.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  11 lipca 2018 at 23:34

  Szaleniec

  Farid Hafez, redaktor „Raportu
  Corocznego o islamofobii”,
  Niby słodka wisienka u tortu,
  „Kawał dobrej roboty” dziś robi!

  Wnet Komisja koordynatora
  Do zwalczania paskudnej niechęci
  Do islamu wyznaczy… Już pora!
  Działać będzie on… (Ach pensja nęci!)

  A w tym czasie, co pięć minut w świecie
  Gdzieś zabity chrześcijanin zostaje.
  Ale Unia – wiecie-rozumiecie –
  O tym nie wie… A raczej udaje!

  Po czym poznać najłatwiej szaleńca? –
  Nie rozumie, co pojmują inni.
  I lansuje, bez wstydu rumieńca,
  Że „normalni są wszystkiemu winni!”

  Nie inaczej w Polsce. Bo w Czeladzi,
  W „Elektrowni” nowa jest wystawa.
  Tam „artystki”, co się komu wsadzi,
  Prezentują. (Feministki… brawa!)

  Srom na noszach robi za kapliczkę…
  To „Łechtaczka Wielkiej jest Bogini”.
  Chętnie chciałbym spytać „ekscentryczkę”,
  Która z wiary pośmiewisko czyni:

  Czemu nie jest tematem szyderstwa
  Jej – Mahomet?… Wesprzyj słuszną sprawę!
  Lękać musi Pani się morderstwa
  Nie od chrześcijan! …dotują wystawę!!!

  Z chrześcijan danin muzeum utworzono.
  Kto rozdaje w nim kasę, jak wieniec?
  Kto burmistrza czeladzkiego żoną? –
  Nomen-omen: Iwona Szaleniec!

  • klioes vel pislamista

   12 lipca 2018 at 11:54

   Wyrywanie chwastów

   Jak nazwać odstrzelenie czterech włamywaczy?
   „Rasizmem, ksenofobią” wariat nazwać raczy!
   Nas jednak nie obchodzi postępowy chór.
   Bo wyrwał cztery chwasty na swej farmie Bur!

   Bur Kobus van Heerden ma siedemdziesiatkę.
   A mimo to odstrzeliłby sam pewnie piątkę,
   Ale czterech „jedynie” uzbrojonych go
   W nocy w domu napadło… I już w piekle są!

   Akcent feministyczny i parytetowy:
   Zasługa to na farmie białej białogłowy!
   Podawała naboje… No a wierny pies
   Wystawiał włamywaczy. „Rasizm”?… Yes, yes, yes!

   http://korwin-mikke.pl/afryka/zobacz/bialy_dziadek_wyslal_murzynskich_bandytow_w_zaswiaty/167129

 2. Tomek

  15 lipca 2018 at 01:09

  Co do neandertalczyków, to warto dodać, że de facto to też nasi przodkowie. Kilka procent naszego DNIA, jako Europejczyków (bo u Afrykanów tego brak) pochodzi od neandertalczyka.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra