Z kraju

Czterech niezłomnych zamiast „czterech śpiących”

Stowarzyszenie Memoriae Fidelis organizuje akcję „czterech za czterech”. W ramach inicjatywy środowiska patriotyczne chcą wymusić na władzach Warszawy usunięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej, który wkrótce ponownie stanie na stołecznej Pradze, i zastąpienie ich monumentem ku czci wybitnych dowódców związanych z Wileńszczyzną.

 

– W końcu tuż obok jest Dworzec Wileński – nie kryje zadowolenia z rodzącej się inicjatywy jej twórca, Aleksander Szycht, prezes Stowarzyszenia Memoriae Fidelis, w rozmowie z portalem Prawy.pl. –  Nie czekajmy kolejne lata na upamiętnienie każdego z nich – dodaje. –  Wszyscy walczyli tak z Niemcami, jak i z sowietami. Wszyscy polegli, lub zostali zamordowani ręką tych ostatnich. Wszyscy powinni zająć miejsce tych, którym się ten pomnik nie należy. Każdy z tych wspaniałych ludzi walczył do końca i miał w sercu nasze dobro bardziej niż swoje prywatne. Dziś to cecha niezwykle rzadka. Wymieńmy się na tych, którzy przez lata byli zakładnikami politycznie poprawnej doktryny, oddając sowietów "towarzyszom", którzy ich bronią – tłumaczy.

 

W jego ocenie upamiętnienie gen. Augusta Emila Fieldorfa czy Rtm. Witolda Pileckiego to dopiero początek, bowiem na pamięć zasługują wszyscy, którzy przelali krew za Ojczyznę, walcząc z okupantem tak niemieckim, jak i sowieckim.

 

A co z „czterema śpiącymi”? – Powinni ich wstawić do własnego ogródka, mając nadzieję, że wraz z wiosennym wiatrem ze wschodu się odmrożą. Ale nie życzmy im – w tej akurat kwestii – powodzenia – stwierdza Szycht. – Jest tylu więcej zapomnianych bohaterów do upamiętnienia. Zacznijmy od tych czterech dowódców – dodaje.
Szycht zapowiada, iż z tą inicjatywą będzie starał się dotrzeć nie tylko do społeczeństwa, lecz również do instytucji, począwszy od Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Anna Wiejak 

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra