Z kraju

Abp Muszyński: Polacy nie rozumieją cierpienia Żydów

Abp Muszyński udzielił ostatnio skandalicznego wywiadu dla „Przewodnika katolickiego” o tendencyjnym tytule: „Zamknięcie to jest nasz dramat”.

 

 

 

 

 

 

Na Prawym już wspominaliśmy o głównych tezach Arcybiskupa, które padają w tym tekście, ale warto jeszcze raz bardziej szczegółowo pochylić się nad nimi.

Już sam lead wyjaśnia istotę rozmowy: „O skutkach antysemityzmu i sposobach na jego okiełznanie”. Sam tytuł i ten lead wskazują na to, że wywiad powstał w jednym celu: żeby jeszcze raz zaprezentować żydowską i antypolską perspektywę w spojrzeniu na stosunki polsko-żydowskie.

Arcybiskup skupia się wyłącznie na punktowaniu rzekomych win Polaków wobec Żydów.

Tak więc pomimo wspólnej historii naszym problemem ma być spojrzenie na nasze dzieje wyłącznie z perspektywy naszych doświadczeń. My Polacy ponoć nie rozumiemy, że Żydzi mogą mieć inne spojrzenie od naszego (stąd znamienny tytuł wywiadu na okładce pisma: „Kto myśli inaczej, nie musi być wrogiem”).

My Polacy mamy podobno problem z uznaniem cierpienia Żydów, bo skupiamy się na własnym. Nie zrozumieliśmy, że nasza ustawa o IPN wywoła u nich cierpienie. Nie jesteśmy w stanie przyjąć, że antysemityzm jest gorszy niż antypolonizm. Arcybiskup swoje przemyślenia podsumował słowami, że Polacy mają jednostronną wizję historii, nie rozumieją wrażliwości Żydów, tworzą sobie fikcyjnego wroga, zrywają z solidarnością i się izolują od świata.

Wszystkie powyższe twierdzenia to ideologiczne hasła bez pokrycia w faktach, będące odwzorowaniem żydowskiej propagandy, która jest antypolska.

Arcybiskup pisze o tym, jak wiele łączy chrześcijaństwo z judaizmem, a następnie przechodzi płynnie do stwierdzenia, że na ziemiach polskich rozwijał się judaizm chasydzki. Tymczasem chasydyzm to jest kabała, która nie ma nic wspólnego z judaizmem rabinicznym, a tym bardziej z chrześcijaństwem!

Dalej abp Muszyński stwierdza, że choć Żydzi mieli swoją wizję przyszłości Polski, izolowali się, żyli w gettach i nie myśleli o polskiej racji stanu to przecież Polska była tak samo ich krajem, jak naszym. Jest to kolejny mit, który powtarzają zwolennicy Polin (a abp Muszyński zasiadał w Komitecie Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich o tej właśnie nazwie).

W rzeczywistości nigdy nie było czegoś takiego jak Polin rozumianego jako państwo polsko-żydowskie. Było państwo polskie, które życzliwie przyjęło do siebie Żydów, którzy byli gdzie indziej prześladowani. Oni jednak byli zawsze u nas gośćmi, którzy nie chcieli się z nami integrować i tworzyli państwo w państwie, na co zresztą znowu Polacy tolerancyjnie bardzo przyzwalali. Od początku jednak zamknięcie cechowało właśnie Żydów a nie Polaków, którzy otwierali przed nimi swoje granice.

Abp Muszyński pisze o „nieszczęśliwej polemice”, w której każda ze stron broni swojego zdania. Znowu nie ma tu równoważności. Z jednej strony jest zmasowana propaganda żydowska, w której Polacy przedstawiani są jako współsprawcy holokaustu, którzy powinni spłacać bezzasadne roszczenia żydowskie, a z drugiej strony są nieśmiałe próby rządu polskiego, który pragnął karać za antypolskie oszczerstwa (z czego się zresztą szybko wycofał).

Mówienie o tym, że Polacy licytują się, kto cierpiał bardziej, jest bezczelnym nadużyciem, bo to Żydzi przedstawiają swoje cierpienie jako szczególne i nie chcą uznać, że inne narody także cierpiały podczas II Wojny Światowej (a Polska poniosła największe straty w tym czasie).

Arcybiskup bez zająknięcia przedstawia jako fakt dogmat religii holokaustu: „Żydzi bardzo mocno akcentują Szoah, jedyne i niepowtarzalne, okrutne wydarzenie w dziejach ludzkości”. Czemu miałoby to być „jedyne i niepowtarzalne” wydarzenie? Bo było okrutne i zginęło w nim wielu ludzi? A śmierć 10 milionów ludzi na Ukrainie w ramach wielkiego głodu w latach 30-tych wywołanego przez Stalina? A inne zbrodnie Związku Radzieckiego, liczone w milionach ofiar, wykonywane z okrucieństwem? A rzeź Ormian w początku wieku w Turcji? Tam przecież też był plan likwidacji całej grupy społecznej. To jest właśnie absurdalna licytacja.

Nie można mówić, że cierpienie jednej grupy ludzi, jednego narodu jest większe od cierpienia innej grupy i narodu, bo w ten sposób dochodzimy do dzielenia cierpienia na lepsze i gorsze. Polacy chcą jedynie uznania, że także mają prawo do przeżywania swojego cierpienia.

Arcybiskup Muszyński mówi o tym, że przedstawianie Hitlera jako dziedzica antysemityzmu chrześcijańskiego jest „kontrowersyjne”. Trudno w to uwierzyć. Przecież jest to wierutna bzdura.

Rzekomo jednak do nauki Kościoła miał zakraść się antysemityzm, który na szczęście po Soborze Watykańskim II został usunięty. Chodzi zapewne o to, że katolicy modlili się o nawrócenie Żydów, potępiali lichwę i głosili za św. Pawłem, że to jednak Kościół jest nowym narodem wybranym.

Izolować próbują nas Żydzi, a antypolonizm nie jest czymś mniej gorszym od antysemityzmu. Jest wręcz czymś dużo bardziej namacalnym. Jest faktem, kiedy antysemityzm to łatka przypinana tym, od którego chce uzyskać się roszczenia majątkowe, kogo chce się zastraszyć i pognębić.

Abp Muszyński to emerytowany metropolita gnieźnieński i prymas Polski, wieloletni członek Komisji KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Niestety jego przykład pokazuje, że wszelki dialog katolicko-żydowski kończy się przyjęciem perspektywy żydowskiej, albo końcem dialogu, bo Żydzi tylko tak rozumieją sens prowadzenia rozmów. Na szczęście Arcybiskup jest już na emeryturze, ale wciąż niestety szkodzi sprawie polskiej i katolickiej.

Źródło: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2018/Przewodnik-Katolicki-28-2018/Temat-numeru/Zamkniecie-to-jest-nasz-dramat

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

54 komentarze

54 Komentarzy

 1. finka

  19 lipca 2018 at 18:47

  Będzie jak w przepowiedniach, KK upadnie,a raczej się podzieli, żywym dowodem, że proces się zaczął są tacy księża jak Lemański czy niektórzy biskupi, nie tylko Muszyński. Kardynał Wyszyński w grobie się przewraca słysząc takich duchownych rzekomo Polaków.

  • sta

   24 lipca 2018 at 14:03

   „Polacy nie rozumieją cierppienia Zydów”. A bp Muszyński rozumie, czyli kim jest?!

 2. zuber

  19 lipca 2018 at 19:16

  Biskupie Moszyński przestań bujac w obłokach, czas wrócić na ziemie.

  • prawo

   20 lipca 2018 at 03:00

   Dobrze mówi. „Zamknięcie to jest nasz dramat”. JEGO dramat.

 3. Marian

  19 lipca 2018 at 19:19

  Za to bardzo dobrze rozumiemy cierpienia Polaków mordowanych jawnie i skrycie przez żydowskich bolszewików.

 4. Reytan

  19 lipca 2018 at 20:14

  Towarzysz biskup mowi ,ze antysemityzm jest gorszy od antypolonimu.
  Znamy uzasadnienie,bo Polacy nie sa ludzmi,i nie maja duszy,prawda ?
  Chydra masonska wkrecila sie juz gleboko wewnatrz polskiego Episkopatu.

  • Renek

   21 lipca 2018 at 12:01

   Ta hydra od chwili jej powstania, siedzi przede wszystkim w Watykanie i żaden papież do chwili obecnej, nie może sobie z nią poradzić ? W Polsce natomiast, aby śledzić KK na bieżąco, Żydówka Bristygierowa (chyba w stopniu pułkownika UB?), nakazała młodym żydkom – nienawidzącym KK i polaków – wstępować do seminariów, i stąd prawie 50% biskupów to biskupi pochodzenia żydowskiego, w tym także właśnie Muszyński ?

 5. karol

  19 lipca 2018 at 20:34

  Żydzi nie rozumieją cierpienia Polaków.

 6. gazetawarszawska.com

  19 lipca 2018 at 20:58

  Bergoglio określa Sorosa jako dobrego Samarytanina.

 7. Hania

  19 lipca 2018 at 20:59

  Nie rozumiem po co rozpisywać się nad bełkotem jakiegoś TW
  Wiadomo, że mówi to, co każą 🙂
  Pan Bóg odpowiednio temu panu podziękuje.

  • Marian

   19 lipca 2018 at 23:23

   To taki kabaret, z czegoś trzeba się pośmiać

 8. PSYCHOLU Muszynski przestan walic "konia" i pić denaturat !

  19 lipca 2018 at 21:10

  Ten pomyleniec H. Muszyński chyba chodził na sesje ogłupiania i prania mózgu przez kłamców i psycholi na ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa.

  Ten pomyleniec Muszyński nasłuchał się tam tych oszukańczych bredni i teraz jemu szajba odbija . . . identycznie jak temu łachadrze dudzie itp.

 9. Marek

  19 lipca 2018 at 21:23

  Były Prymas Polski, abp Henryk Muszyński szuka medialnego blichtru i poklasku tych, którzy dziś świętują przywrócenie Wojciecha Lemańskiego do posługi kapłańskiej. Mam tu oczywiście na myśli tych, którzy wiarę katolicką mają głęboko… w nosie. Ba, niejeden z nich twierdzi, że jadanie z katolami jest jak jedzenie z psem (por. Talmud, Tosapoth, Jebamoth 94b). Muszyński, w lata 1984-1989 zarejestrowany jako tajny współpracownik Służb Bezpieczeństwa o pseudonimie „Henryk”

 10. Kwal

  19 lipca 2018 at 21:35

  Tow. Muszyński to kapuś TW „Henryk”…jak by zdjął majtki to pewnie zobaczylibyśmy resztę…

 11. PM

  19 lipca 2018 at 21:47

  ŚWIĘTY LUDWIK MARIA GRIGNION DE MONTFORT: „Iluż Moich Kapłanów już nie wierzy, a jednak pozostaje jeszcze w Moim Kościele. To prawdziwe wilki w owczej skórze, prowadzące do upadku niezliczoną ilość dusz!”

 12. klioes vel pislamista

  19 lipca 2018 at 21:54

  Żydzi w mundurach NKWD, UB i SB mordujących naszych rodaków? Źródła historyczne podają następujące nazwiska katôw Polaków pochodzenia żydowskiego :cyt. „Amons
  Skulbaczewski
  Wozniesinski
  Aspis
  Azarkiewicz
  Drochomirecki
  Feldman
  Frenkiel
  Graff
  Hochberg
  Karczmarz
  Karliner,
  Karpiński
  Ligeza
  Lityński (krewny Jana Lityńskiego, masona)
  Szechter – (syn Ozjasza Szechtera, stalinowca, fanatycznego komunisty, jednego z przywódców Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, ktora konsekwentnie dążyła do rozbicia Polski; brat Adama Michnika)” (…) cyt. „O pozycji funkcjonariuszy pochodzenia żydowskiego w ministerstwie, ale też o ich postrzeganiu w społeczeństwie decydowały dwa zasadnicze czynniki. Pierwszy dotyczył ich liczby w bezpiece, drugi zaś zajmowania przez nich eksponowanych stanowisk. Jesienią 1945 r. doskonale zorientowany w sprawach bezpieki w Polsce sowiecki doradca przy Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego płk Nikołaj Seliwanowski w raporcie do Moskwy informował, że połowę stanowisk kierowniczych w MBP zajmują Żydzi, a w całym ministerstwie ich odsetek sięga 18,7 procent. Zapewne nawet on się nie spodziewał, że tak duża liczba oficerów pochodzenia żydowskiego w centrali aparatu bezpieczeństwa będzie się nadal zwiększać. W kolejnych latach udział Żydów polskich w kierowniczych strukturach MBP stale rósł, ostatecznie przekroczył 37 procent. Wśród 450 osób pełniących najwyższe funkcje w MBP (dyrektorów i zastępców dyrektorów departamentów, kierowników samodzielnych wydziałów) pochodzeniem żydowskim legitymowało się 167 oficerów.”

 13. Zygmunt

  19 lipca 2018 at 22:27

  Jest taki straszny ATAK ateistów na Kościuł Chrystusowy, bo tzw. “pasterze” Kościóła Katolickiego UTRACILI WIARĘ w swoją WIARĘ oraz w swoje dogmaty, które zastąpili jakimiś BZDURAMI wziętymi z innych dziwacznych SEKT jak z buddyzmu czy judaizmu idąc na kompromis pod hasłem tzw. “ekumenizmu” co dodało animuszu ŻYDOM, judaistom, ateistom i masonom do SZTURMU na chrześcijaństwo w Polsce, a nawet zaczeli otwarcie zabijac Chrześcijan:
  Rozmowa o EKUMENIŹMIE (29.05.12):
  https://www.youtube.com/watch?v=pKfpb2SUDHM
  Kosciół w Polsce, a przede wszystkim w Warszawie jest bardzo SŁABY, bo najważniejsi “kapłani” hierarchii katolickiej w Warszawie faktycznie PRZESTALI wierzyć w wiarę Jezusa Chrystusa i kompletnie też stracili też wiarę w Ducha Świętego jak ten sługus JUDAISTYCZNY H. Muszyński czy ten karierowicz tzw. „kardynał” Kazimierz Nycz czy, który NICZYM się nie różni od ATEISTY “księdza” Kazimierza Sowy czy Lemańskiego !

  Oni ubierają się w sułtanny katolickie, aby pozorować lub PODSZYWAĆ się za katolików, a faktycznym ich celem jest ZNISZCZYĆ wiarę katolicką w III RP na zamówienie sekty judaistycznej lub islamistów czy sekty buddyjskiej !

 14. Notariusz

  19 lipca 2018 at 22:38

  tak samo jak Jan Paweł II STRACILI wiare w Boga po 2-im Soborze Watykańskim i Watykan zamieniają na siedzibę Loży masońskiej.

  FRAJER Franciszek z Watykanu ZAINSPIROWAŁ w 2013r rozprawienie się islamistów z katolikami. W świecie islamu od ponad trzech lat prawdziwą FURORĘ robi zdjęcie naiwniaka Franciszka zrobione w Wielki Czwartek 2013 roku.

  Wtedy to Franciszek pojechał do jednego z rzymskich więzień i na klęcząco OBMYWAŁ wówczas nogi dwunastu młodocianym ISLAMSKIM kryminalistom odsiadującym tam swoje wyroki więzienia. Po wymyciu im tych nóg Franciszek całował te nogi islamistom, a wśród nich też kobiecie islamskiej z więzienia.

  To wszystko zostało OFOTOGRAFOWANE, elektryzuje wyznawców Allaha jak biskupa Rzymu klęczy przed KRYMINALISTAMI islamistami całujący ich stopy.

  Niezależnie od tego, jakie INTENCJE miał Franciszek, w świecie islamu ten GEST został ODEBRANY jednoznacznie – jako AKT SŁABOŚCI, KAPITULACJI, oddania POKŁONU i PODDAŃSTWA wobec islamu.

  Żaden imam NIGDY nie uklęknie przed chrześcijaninem, a tym bardziej przed katolicką kobietą. Jest to bowiem znak uznania ZWIERZCHNOŚCI nad sobą.

  Taki gest ze strony najważniejszego przywódcy chrześcijańskiego na świecie jest ODCZYTYWANY przez rzesze muzułmanów jako wyraz PODDANIA się islamowi nie tylko papieża, ale CAŁEGO katolicyzmu reprezentowanego w jego osobie.

  Dla nich dodatkowym argumentem przemawiającym za ABSOLUTNĄ KAPITULACJĄ chrześcijaństwa przed religią Mahometa jest fakt, że papież UKLĄKŁ przed kobietą, która – zgodnie z prawem muzułmańskim – stoi antropologicznie na NIŻSZYM poziomie niż mężczyzna.
  Według opinii wielu specjalistów od interpretacji obyczajowości ten okazany akt PODDAŃSTWA wobec islamu ZWIEKSZYŁ agresje fizyczną islamistów wobec katolików i chrześcijan.
  Islamiści od tego momentu uwierzyli w swoją WYŻSZOŚĆ ponad katolikami, WYMUSZAJĄC poddaństwo wobec islamistów we wszystkich sytuacjach łącznie z bezdyskusyjnym ODDAWANIEM się kobiet chrześcijanek, które wedłóg etyki rozumowania chrześcijan są GWAŁCONE, a islamiści uważają, że to OBOWIĄZEK chrześcijanki na życzenie islamisty, DLATEGO sądy w Niemczech, w Szwecji i Norwegii nie karają za ten GWAŁT, przyjmując KRYTERIA oceny islamistów.

  To SZALEŃSTWO kapitulacji głuptasa Franciszka wobec islamistów doprowadziło do oficjalnego ROZBROJENIA duchowego Zachodu – do którego doszło w 2013 roku, gdy papież ODDAŁ POKŁON islamowi.

  To się właśnie zainspirowało islamistów, dało WSTEP oraz ZACHECIŁO do ostatecznej ROZPRAWY islamu z chrześcijaństwem, do której ZACHECIŁ ten głuptas Franciszek, a zwycięski FINAŁ ataku na chrześcijan jak islamistów znajdzie się więcej w Europie.

  Islamiści już opracowują plany jak się ich ma zebrac kilkaset tysięcy nie uzbrojonych w Rzymie, wokół Watykanu na który mają zamiar dokonac SZTURMU, jego zdobyć fizycznie i ZAJĄĆ, a papieża i tam cały personel ZLIKWIDOWAĆ.
  Ma to nastąpić już w 2018 roku co popiera masoneria światowa.

 15. gzk

  19 lipca 2018 at 22:45

  Jaki „lead”??? Polski portal a po polsku nie potrafisz pisać???

  • Andrzej z Balto

   20 lipca 2018 at 07:05

   Popieram, gonić tumanów co udają dziennikarzy, a języka polskiego nie znają. Wynocha do szkoły podstawowej!

  • Marek Lech Szałowski

   20 lipca 2018 at 10:54

   1000/1000!!!

 16. z-k

  19 lipca 2018 at 23:09

  Przetrwali Polacy zabory w dużej mierze dzięki patriotycznemu Kościołowi. Jakub Berman i spółka wiedzieli o tym doskonale i demontaż Polski rozpoczęli od swojego naboru do seminariów duchownych. Teraz żydoubeccy kapłani awansowali i mamy to co mamy a jeśli Bermana i Brystygierową kanonizują (zaraz po Szeptyckim) to się nie dziwcie

 17. LN11

  19 lipca 2018 at 23:14

  Abp Muszyński czym się różni cierpienie Żydów od cierpienia Polaków? Jedyne cierpienie które się różni od wszystkich cierpień to cierpienie Jezusa Chrystusa które to żydzi odrzucili… Czyżby barak wiary w Jezusa Abp Muszyński w waszym sercu…?

 18. jok

  19 lipca 2018 at 23:25

  Moim zdaniem – wyjątkowo wredne, tak to widzę.

  Facet bądź co bądź jest, czy tam był, „pasterzem” religii utożsamianej z polskością.
  W okresie ostrego flekowania Polaków przez obcych i nieprzyjaznych, gościu z racji swej pozycji/stanowiska/umocowania w społeczeństwie predystynowany do obrony Polaków (jak ktoś woli: „owieczek” – w sensie religijnym), mówi im, ze za mało pokornie i lizusowsko przyjmują flekowanie, że powinni flekującego … przepraszać „za swoje winy”.

  Widzę to supernegatywnie. Chyba to działania takie a la vidal sasoon, tj. „dwa w jednym”:
  1)zarówno ma kierować/przekształcać Kościół, w stronę organizacyjek bezwolnych/fasadowych, uznających bezkrytycznie przywództwo „nacji”, ale i firmujących istnienie „wolności religijnej”, jak i 2)zniechęcić Polaków do religii katolickiej.

  Trzeba sobie uświadomić, że 20-30 lat, przynajmniej we własnym odczuciu, ale chyba też części świata, byliśmy ofiarami IIwojny, nieco mniej niż Ż, ale ofiarami, a „państwowo” pierwsi zaatakowani. Byliśmy – narodowo – żołnierzami na wielu frontach. Jeśli nawet Żydzi zarzucali nam „bierność” itp., to był to margines, niemały, ale margines. Cały świat poznał generała Sosabowskiego i to wcale nie od najgorszej strony, gdy odtwarzał go G. Hackman. No ten film był ze 40 lat temu.
  Dziś – propagandowo na świecie, ale i w odczuciach rosnącej rzeszy „wytresowanych do bólu” Polaków, zwłaszcza „wytresowanych młodych”, na szczęście nie wszystkich młodych – niewiele „zostało z żołnierzy”, a to że byliśmy ofiarami wojny, to mało kto wie za granicą, a w kraju: „to nic przy cierpieniach Żydów” – mam na myśli to co jest we łbach wytresowańców. Dziś się musimy tłumaczyć, że nie wszyscy „zabijaliśmy Żydów”. Także dzięki takim ….. jak ten

 19. RZ

  20 lipca 2018 at 07:42

  Trudno się dziwić, że ks. prof. Waldemar Chrostowski wycofał się z prac komisji ds. dialogu (czytaj: monologu żydowskiego)…

 20. Sara

  20 lipca 2018 at 10:19

  Rzuć na wagę cierpienie , rasista , ksenofob .

 21. Jacek

  20 lipca 2018 at 11:07

  Nie dość, że Polska nie ma tak jak Izrael bomby atomowej, to nie potrafi nawet przeprowadzić elemenarnej procedury śledczej w sprawie zbrodni Holocaustu w Jedwabne, Nie potrafi też zająć stanowiska w sprawie konferencji terezinskiej a stąd i wobec nowego amerykanskiego bubla prawnego popartego tez przez D. Trumpa – ustawy 447. Polskę natomiast stać na poniżanie świadków historii https://youtu.be/MhzeRKskw4s Pozostają więc emocjonalne i ekstazyjne dywagacje z abp Muszynskim. MM

 22. Soplica

  20 lipca 2018 at 11:25

  Szkoda języka na takich ludzi. Wobec Majestatu Bożego zrozumie jaką wartość ma cierpienie KAŻDEGO człowieka. Dziś purpura wywindowała go na piedestał, jutro może z otchłani wołać o miłosierdzie – oby nie. Tyle do nadgonienia a on już stary człowiek. Kiedy to nadrobi?

 23. Henryk

  20 lipca 2018 at 12:09

  Hańba.Agent powinien się zamknąć,a nie ujadać.Jest wyjątkowo bezczelny.

 24. karol

  20 lipca 2018 at 12:18

  To bydlo sluzy za pieniadze ,my nie rozumiemy cierpienia zydow, ale muszynski rozumie cierpienia zydow to wyjatkowe bydle i wielu innych .

 25. Sławek

  20 lipca 2018 at 14:06

  Iście rasistowska wypowiedź. Czyży był rasistą?

 26. lelek kozodój

  20 lipca 2018 at 15:13

  Tak Polacy nie rozumieją „cierpienia” żydów. Czyli żydzi w Polsce nie są Polakami. Duchowieństwo, też nie może zrozumieć zydowskiego „cierpienia” – więc wszyscy jak jeden – Polacy! Gdyby było innaczej biskup użyłby zwrotu „nie wszyscy” Polacy. Oczywiście Słowianie w Polsce też są Polakami i też nie rozumieją „mistyki” nadludzkiego intelektualnego wysiłku jakim jest zrozumienie „cierpienia żyda” nie Polaka, nie człowieka, nie katolika, nie… Tak! „cierpienie” żyda tylko żyd może zrozumieć. A żyd może być katolickim biskupem? Bo rozumiem, że biskup wie, że Polacy nie rozumieją „cierpienia” żyda,a jednak rozumie, że „cierpienie żyda jest inne niż Polaka. Wyklucza siebie, czy dolicza bo jest chybrydą? Jeśli rozumie to może, biskup żyd-polak „oświeci” i POuczy łaskawie ten ciemny Słowiański ludek zamieszkujący TU od setek, setek lat, mimo, że niszczony, mordowany, wciąż nie potrafiący nauczyć się „cierpieć” tak jak należy – czyli jak „cierpieć” PO-żydowsku, i ile można na tym stracić.. Jak już ludek nauczy się to wtedy nareszcie będzie POlin? A może jeszcze biskup ma jakąś inną niespodziankę?

 27. jaro7

  20 lipca 2018 at 16:56

  Jak kiedyś napisałem na tym portalu że okolo 70% biskupów w Polsce ma korzenie w „narodzie wybranym” to komentarz usunieto.

 28. Janusz I

  20 lipca 2018 at 17:40

  Abp ma rację. Antysemityzm jest gorszy od antypolonizmu. Antysemitami jest prawie cały świat. Antypolonistami tylko Żydzi i jeden lub dwa kraje.

 29. Rob

  20 lipca 2018 at 17:47

  Papież Benedykt XIV(14) w roku 1751 skierował tylko do Polaków encyklikę A quo primo. Tak z nami było źle, że potrzebowaliśmy napomnienia w stosunkach z Żydami. I nie chodziło o to, że im źle czynilismy, wręcz odwrotnie, głowa Kościoła zauważyła, że w Polsce Polak (choć nie wolny chłop) nie jest już u siebie.
  Dziś również Żydzi ponoszą się i ustawiają świat. Ziemkiewicz ostatnio zauważył że proszą się o nieszczęście.

 30. Edwin Wąsowski

  20 lipca 2018 at 18:34

  Powiem tak ogólnie jestem katolem.Ale nie wierzę klerowi jak psu. Oni już dawno czczą belzebuzba zapominając o naukach Chrystusa 1

 31. Piotrx

  20 lipca 2018 at 22:25

  „tymczasem chasydyzm to jest kabała, która nie ma nic wspólnego z judaizmem rabinicznym”

  Jest to nieprawda !

  kabała ma bardzo wiele wspólnego z judaizmem rabinicznym

  czy chasydzi nie przynależą także do judaizmu (rabinicznego/talmudycznego) przecież kabała i talmud przenikają się w wielu miejscach wzajemnie . Np. Chabad-Lubawicz jest po prostu chasydzkim odłamem ortodoksyjnego judaizmu.

  Jak pisze M.Hoffman:

  ….Rdzeniem judaizmu, podobnie jak rdzeniem gnostycyzmu i egipskiego hermetyzmu – jest magia, manipulowanie wszechświatem wbrew porządkowi ustanowionemu przez Boga, tj. wbrew naturze.

  Jednym z najpospolitszych i najbardziej popularnych przejawów praktyk kabalistycznych jest rzucanie klątw oraz posługiwanie się przez rabinów talizmanami mającymi przynosić szczęście oraz innymi magicznymi amuletami – praktyki, które są obrzydliwością oczach Boga. W Izraelu liczni rabini specjalizują się handlu magicznymi amuletami i talizmanami, zarówno sporządzając je jak i rozpowszechniając. Należy nich urodzony w Maroku rabin „Baba Baruch” A Hatzeira oraz pochodzący z Iraku rabbi Yitzhak Kedouri, ku którego czci poczta izraelska wydała w r 2008 specjalny znaczek. Podczas odbywających się w Izraelu w roku 1996 wyborów rabbi Kedouri polecił swym zwolennikom głosować na sefardyjską partię Shas i wysyłał „kabalistyczne amulety” tym mieszkańcom Izraela, którzy obiecali głosować na to właśnie ugrupowanie. Te „zapewniające szczęście talizmany (…) zapewniły [Shas] tysiące głosów”

  „Jewish Chronicie” stwierdza, że owych praktyk okultystycznych naucza się oficjalnie w Jerozolimie na Yeshivat Hamekubalim, rabinicznej uczelni uważanej za „specjalizującą się w okultyzmie”. Kabalistyczny podręcznik, pouczający rabinów w kwestii wyrobu amuletów i talizmanów nosi tytuł Sefer Raziel:

  (…) napisany on został około roku 1230 przez Eleazera z Wormacji i obejmuje egipskie i babilońskie praktyki [magiczne] (…) Przed użyciem amulety i zaklęcia muszą być przetestowane i zatwierdzone. Rabin czy kabalista, który je błogosławi, może zostać postawiony w stan oskarżenia jeśli talizman nie będzie działał i na odwrót, zyskuje prestiż (oraz dobry zarobek) jeśli zaklęcia okażą się skuteczne.

  Widzimy tu wyraźne powiązania z pogaństwem egipskim …..

  • Marian

   21 lipca 2018 at 11:26

   „Rdzeniem judaizmu, podobnie jak rdzeniem gnostycyzmu i egipskiego hermetyzmu – jest magia, manipulowanie wszechświatem wbrew porządkowi ustanowionemu przez Boga, tj. wbrew naturze. ” – chyba najlepsza krótka definicja judaizmu, jaką widziałem.

   A tutejszy rebe Tomek uważa, że judaizm to kontynuacja wiary Abrahama, prawa Mojżesza i teologii Proroków, he, he, U+1F602

   • Tomek

    23 lipca 2018 at 01:52

    Za to Marian uważa pewnie, że judaizm wziął się od Harrego Pottera:).. A może z Wielkiej Lechii, Marianie i znanego z Księgo Sędziów miasta Lachi:)?

 32. Chiński Górol

  21 lipca 2018 at 11:22

  Wstyd ! Ten biskup nie zna historii Polski od Kazimierz Wielkiego. A on jak i KK po soborze Wat.II nie odróżnia pojęcia „żydzi” od „judaistów”. Chrystus był żydem ale nie judaistą ; a chrześcijan prześladowali i wyklęli judaiści a nie żydzi. Aaaamen.

 33. Jan

  21 lipca 2018 at 12:50

  Ten hierarcha to żałosny człowieczek.Hańba.

 34. m

  22 lipca 2018 at 17:58

  Monika jest normalną, heteroseksualną kobietą. I miała jak do tej pory tylko narzeczonych, a nie narzeczone.

  https://dorzeczy.pl/kraj/71266/Miller-komentuje-orientacje-swojej-wnuczki.html

 35. m

  22 lipca 2018 at 17:59

  Magic IP wczoraj 23:34
  „jest normalna heteroseksualna kobieta” Po raz pierwszy zgadzam sie z Milerem. Normalni sa tylko heteroseksualisci. Uslyszec cos takiego z ust lewicowca – gratka.

  https://dorzeczy.pl/kraj/71266/Miller-komentuje-orientacje-swojej-wnuczki.html

 36. jasiu

  25 lipca 2018 at 14:07

  a coz to za idiotyczna wypowiedz Polskiego abp.(katolickiego)polecam mu zapoznanie sie z ksiazkami dr EwyKurek zydostwo nie ma prawa glosu w KK!!!!!

 37. caytlondon

  26 lipca 2018 at 15:16

  cos maja na niego ze takie duby smalone bredzi

 38. Tomasz

  26 lipca 2018 at 16:46

  NIE KARMIĆ ŻYDOWSKIEGO TROLLA NIC TOMEK

 39. Henrykxx56

  23 listopada 2018 at 01:08

  My Polacy mamy podobno problem z uznaniem cierpienia Żydów, bo skupiamy się na własnym. Nie zrozumieliśmy, że nasza ustawa o IPN wywoła u nich cierpienie. Nie jesteśmy w stanie przyjąć, że antysemityzm jest gorszy niż antypolonizm. Tylko my Polacy nie atakujemy Żydów i nie wymyślamy dla nich ustawy tak jak oni ustawą 447 i chcą nas okraś a już raz im zapłaciliśmy w 1960 roku 40 milinów dolarów a Żydom ciągle mało to, po co mają siedzieć w Polsce jak im tak źle i nas Polaków nie szanują. To powinni być wydaleni z Polski i zakazem powrotu do kraju i niech rządzą u siebie w Izraelu a nie w Polsce i do tego nasyłają na nas Amerykanów gdzie kupili ich sobie bankami w Ameryce to, co mamy siedzieć cicho a Żyd będzie nami pomiatał tak jak byłby u siebie niepodobna się to paszoł won z Polski Żydzie. I przestaniesz nas nie szanować, bo państwa w europie od 1290 roku wyrzucali Żydów z kraju to teraz ich Żyd szanuje a Polskę opluwa to poco ma siedzieć ten motłoch w Polsce. Źle im jest w Polsce to rząd powinien to Żydostwo wydalić z Polski bez powrotu do kraju i gówno nas powinno obchodzić gdzie się podzieją jak nie potrafią nas Polaków uszanować. I dalej niech najeżdżają na Polskę to wojna pewna jest jak w banku i ani rząd nie zatrzyma Polaków przeciwko Żydom, bo to naród wredny. I naciski będą coraz bardziej na rząd żeby z tym Żydostwem zrobili porządek, bo jak nie to my Polacy zaczniemy to bydło niszczyć i to, co Żydowskie w Polsce będzie niszczone i palone i co rząd głupi czeka, że my Polacy za nich wykonamy robotę z tymi Żydami. Rząd Polski i partia PIS chcą wygrać to muszą się pozbyć Żydów z Polski bezpowrotnie, bo inaczej przegrają wybory w 2019 roku a wybór należy do was jak chcecie rządzić tym krajem i nie chcecie buntu w Polsce, bo te bydło Żydowskie nas atakuje i chce siedzieć w kraju a Polak im to wszystko pobłażać a wynocha z Polski. I tak będą Polacy naciskać na rząd aż z wami Żydami zrobią porządek. A pisać ja i inni będziemy aż do skutku. I nie będzie ani jednego Żyda w Polsce.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra