Z kraju

Kukiz o PIS-PO: „jesteście bydlakami, gnojem i ścierwem”

Paweł Kukiz zamieścił emocjonalny wpis na facebooku, potem jak senat odrzucił wniosek prezydenta o referendum w sprawie konstytucji.

Polityka rozwścieczyła wspólna decyzja senatorów PiS-u (których jest 60) i PO (których jest 30) skutkująca tym, że referendum nie będzie.

Wydaje się, że ta reakcja zdradza niestety naiwność Pawła Kukiza. Wiele wskazuje bowiem na to, że Jarosław Kaczyński był już wcześniej dogadany z prezydentem Andrzejem Dudą. Ta decyzja jest bowiem wszystkim na rękę. Była to inicjatywa prezydenta, a nie PiS-u, bardzo ryzykowna, bo przykład Komorowskiego pokazał, że tutaj bardzo łatwo o blamaż – wystarczy, że nie będzie odpowiedniej frekwencji.

To było natomiast prawie pewne, bo pytań referendalnych było dużo (aż 10), były bardzo ogólnikowe, a niektóre z nich absurdalne i antypolskie (jak pytanie o umieszczenie w konstytucji zapisu, żebyśmy zawsze byli członkami UE).

Argumenty senatorów PiS-u, że wybrano zły termin (10-11 listopada) i referendum kosztuje, są absurdalne. Wystarczyłoby zmienić termin, nawet o tydzień, a czym jest kilkadziesiąt milionów złotych wobec perspektywy decydowania narodu o przebudowie państwa?

Niestety, ale referendum okazało się teatrem potrzebnym do pokazania, że prezydent realizuje obietnice wyborcze i podejmuje wielkie projekty, tylko na jego drodze stoją „przeszkody”. Teatrem podwójnym, bo pokazującym rzekomy spór na linii PiS-prezydent i niezależność obu ośrodków, który choć był realny, jak wiele na to wskazuje, już się skończył.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. jok

  26 lipca 2018 at 21:52

  W dość dużym stopniu zgadzam się z tezami artykułu, acz….
  Nie miałem raczej nigdy złudzeń co do tego pana K., a już na pewno nawet teoretyczna możliwość pojawienia się złudzeń w mojej głowie, zostałą wyeliminowana, gdy zrezygnował czy odciął się od Marszu N., „bo nie chciał” iść z „antysemtami”…

  No, ale zakładając, że pisze szczerze, poważnie, „przejmijmy się” nieco jego wpisem i zapytajmy, jakbyśmy traktowali sprawę na poważnie: o co mu chodzi?

  Merytorycznie (jak zresztą stwierdza artykuł) referendum nic by raczej nie zmieniło, gdyby nawet wyrazili wyborcy jakąś zdecydowaną wolę, sprawę można by utopić w szczegółach. Ewentualnie skutkiem mogłaby być jakaś „wojenka na górze” – przepychanki o „władzę prezydenta”, względnie akomodacja do konstytucji „słusznych postulatów” typu: Polska zawsze w Unii.

  Chyba więc chodzi mu – powtarzam: traktując chwilowo poważnie oburzenie i „oburzonego” – o formę/manipulację i brak nadziei. Nadzieja, ze pojawi się szansa zmiany konstytucji, dyskusji na ten temat, teoretycznie była (acz nie przywiązałbym większej wagi do jakości i „pozytywnych skutków” potencjalnej zmiany). No i forma/manipulacja (o czym też wspomina artykuł).

  A napisałem to wszystko, bo naprawdę nie bardzo na pierwszy rzut oka kumam, co go tak oburza? Chyba już – choćby trochę – liznął świata, „zobaczył trochę „polityki”, a po drugie – obalenie referendum czy jego przyjęcie, niewiele zmienia. Rozumiem oburzenie, ale po co tak „emocjonalne” – ani to nie przysporzy ani nie odstręczy wyborców, moim zdaniem

  • Sarmata

   27 lipca 2018 at 00:58

   Niestety, bolszewia wytworzyła człowieka sowieckiego, którego protoplastą jest jedna z tych matek-gamratek: KPP/GL/NKWD/PPR/AL/IW/UB/SB/PZPR/MO/ORMO/ZNP i musimy to znosić, bo przecież ich nie wymordujemy tak jak oni wymordowali resztkę polskiej elity po 1944 roku.

   • GG.

    27 lipca 2018 at 07:28

    .
    Jednak to nie bolszewia ma w Polsce palmę pierwszeństwa w dziele niszczenia polskiej elity, lecz prozachodnia sanacja.
    .
    Już Jędrzej Giertych określił Piłsudskiego i sanację jako niszczycieli Polski i rządy zdemoralizowanych półinteligentów produkujące ćwierćinteligentów, a dzisiaj ta historia powtarza się jako farsa.
    .
    .

   • lendzian

    27 lipca 2018 at 08:07

    ” Uważam za niedopuszczalne, że w XXI wieku ktoś może być zaniepokojony faktem, że inni używają swojego języka ojczystego – mówi Erika Benkő z organizacji im. Mikó Imre. –…….. To bardzo bolesne, a także niedopuszczalne, że są ludzie, którzy chcieliby ograniczyć nasze podstawowe prawa. „”
    Ale to tacy właśnie neogiedrojciowcy w RP (tak soczyście przez Kukiza nazwani)rządzą, i rodaków (ich prawa podstawowe) z Ziem Zabranych, dla realizacji tych swoich giedrojciowych bredni, poświęcają.

    https://kresy.pl/wydarzenia/rumunia-prezydent-blokuje-ustawy-korzystne-dla-mniejszosci-wegierskiej/

 2. Senator

  26 lipca 2018 at 21:55

  Panie Michale nam nie chodzi o państwo liberalne czy to z władzą prezydencką czy kanclerską. Nam chodzi o Polskę Narodową i Katolicką. Z tego punktu widzenia referendum nie ma znaczenia.

  • GG.

   26 lipca 2018 at 23:26

   .
   A Polakom-Słowianom chodzi o Polskę polską, czyli słowiańską, żyjącą na wsi i dla wsi, i personalistyczną.
   .
   Przy czym, nie trzeba być chrześcijaninem, żeby akceptować zasady personalizmu i budować cywilizację personalistyczną (w Polsce i na świecie).
   .
   .

 3. frate

  26 lipca 2018 at 22:09

  BRAWO PAWEŁ KUKIZ!!! Jedyny prawdziwy Polak w żydo-knesejmie!!! ŻYDO-POPIS dogadali się pod stołem, że udupcom jude kosztem kornhausera!!! I tak go wykiwają frajera, ale takiego mi nie żal, tak się kończy lizanie dupy libertynom!!!

  • Polak

   27 lipca 2018 at 03:14

   Idź do szkoły i weź od higienistki tabletki na głowę…aoficera prowadzącego pocałujw d!

  • dty

   27 lipca 2018 at 16:13

   100 baniek na cmentarzyk klepnał więc co ty bredzisz

 4. Leszek1

  27 lipca 2018 at 04:50

  Zasadniczo, to Kukiz ma racje.
  Tyko szkoda ze nie potrafil poprawnie uzasadnic tej racji.
  Ale tak juz bywa wsrod piosenkarzy, ktorzy spiewaja na zadany temat.

 5. Marian

  27 lipca 2018 at 05:58

  Przed wyborami wszystkie polityczne dziwki piorą majtki. Może jeszcze raz się uda nabrać frajerów

 6. Roni

  27 lipca 2018 at 07:49

  G.G.
  O czym ty piszesz człowieku?
  Jaka cywilizacja personalistyczna!?
  Nie ma, nie było, i nie będzie takiego stworzenia!
  I jeszcze ta Polska polska, ze wsi, na wieś i z powrotem.
  Ale chyba już tylko do piachu.Drugi Pol-pot się znalazł, do tego Słowianin.

  • GG.

   27 lipca 2018 at 08:15

   Wrogowie cywilizacji personalistycznej są niczym nożyce na stole.
   .
   Samo pojęcie „cywilizacja personalistyczna” tak w nich uderza, że z miejsca dają głos.
   .
   .
   Polacy-Słowianie zawsze żyli na wsi i dla wsi, i nie miało to nic wspólnego z tzw. pol-potyzmem, który był zjawiskiem wyprodukowanym we Francji, podczas studiów Pol-Pota na Uniwersytecie Paryskim, gdy tenże dorwał się do książki pt. „Wielka Rewolucja Francuska 1789-1793” („Narodowa rewolucja która odbyła się we Francji najbardziej odpowiadała warunkom w Kambodży, bowiem była to rewolucja wykonana przez przymierze trzech klas: intelektualistów, burżuazji i chłopów.”)
   .
   .

   • Marian

    27 lipca 2018 at 12:16

    GG wracaj na marucha.wordpress.com – pasujesz do tamtego ruskiego świata.

 7. gieptil

  27 lipca 2018 at 14:48

  W przywiązaniu Kukizowców do referendum jest pewien imbecylizm. Czy oni naprawdę wierzą że przeciętny Kowalski porusza się tak biegle w kwestiach państwa, prawa i społeczeństwa że potrafi swobodnie dokonywać dobrych wyborów. Czy oni mają coś z głową ci od Kukiza? Toż nawet osoby kute na cztery nogi w tych sprawach nieraz się omylą. A zwykły Kowalski, jakiś kierowca, budowlaniec, sprzedawczyni pielęgniarka nie ma zwyczajnie szans. Oni mają swoje zawody i w tym mają być dobrzy, żyjemy w czasach specjalizacji. Po to jest demokracja przedstawicielska, wybieramy ludzi którym ufamy i niech rządzą dobrze.

 8. m

  27 lipca 2018 at 15:23

  Cookies 15.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra