Kościół

Fara w Nowogródku stała się sanktuarium 11 błogosławionych nazaretanek

Podczas uroczystości w Nowogródku na Białorusi zorganizowanych z okazji 75. rocznicy męczeństwa 11 sióstr nazaretanek, które ofiarowały swoje życie, aby uratować 120 zakładników i księdza z rąk Niemców, miejscowy kościół farny p.w. Przemienienia Pańskiego podniesiono do rangi sanktuarium błogosławionych męczennic 11 nazaretanek.

Dekret ustanawiający nowogródzką farę sanktuarium wydał ks. biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. Podkreślił on, że nowe sanktuarium będzie ogromnym wsparciem dla wiernych na Białorusi, którzy od lat czczą tu błogosławione męczennice, a one z nieba bardzo wspierają dynamiczne odradzanie się Kościoła na Białorusi.

W odpowiedzi na akcje oddziałów partyzanckich na terenie Nowogródczyzny, od lipca 1942 roku Niemcy prowadzili liczne aresztowania i egzekucje wśród ludności polskiej. W większości zamordowano wówczas przedstawicieli przedwojennej inteligencji polskiej i miejscowych kapłanów katolickich. Ostatnia fala aresztowań nastąpiła w nocy z 17 na 18 lipiec 1943, kiedy to z zamiarem rozstrzelania oddziały gestapo zatrzymały około 120 osób – ojców i członków rodzin z Nowogródka.

Pełniąca obowiązki przełożonej domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (nazaretanek) w Nowogródku – S. Maria Stella, w imieniu całej wspólnoty domu złożyła Bogu ofiarę w zamian za uratowanie życia aresztowanym. Po kilku dniach, w obliczu kolejnego zagrożenia – zamiaru aresztowania i rozstrzelania przez okupantów jedynego kapłana w okolicy Nowogródka, w porozumieniu z siostrami rozszerzyła ofiarę także na osobę ks. Aleksandra Zienkiewicza – kapelana sióstr i rektora kościoła farnego p.w. Przemienienia Pańskiego w Nowogródku.

31 lipca 1943 roku s. Maria Stella wraz ze wspólnotą otrzymała nakaz zgłoszenia się wieczorem do siedziby gestapo. Na komisariat udało się 11 sióstr. Po krótkim przesłuchaniu i próbie wywiezienia jeszcze wieczorem na miejsce egzekucji za miastem, siostry spędziły noc w komisariacie gestapo. Wczesnym rankiem 1 sierpnia siostry ponownie zostały wywiezione i rozstrzelane nad przygotowaną mogiłą w lesie za Nowogródkiem.

120 aresztowanym członkom rodzin, za których siostry ofiarowały życie, zamieniono karę śmierci na przymusowe roboty w Niemczech, po zakończeniu działań wojennych wszyscy wrócili do swoich rodzin. Ksiądz Aleksander Zienkiewicz uniknął aresztowania, po wojnie pracował jako rektor seminarium duchownego we Wrocławiu i organizator duszpasterstwa akademickiego. 11 nazaretanek z Nowogródka zostało beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II w Rzymie 5 III 2000. Ich wspomnienie liturgiczne obchodzimy 4 IX.

 

 

 

Fot. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Justyna

    31 lipca 2018 at 09:57

    dla czego foto Fary nie z Nowogródka tylko z Grodna?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra