Z zagranicy

Polacy w Wielkiej Brytanii piszą do May w sprawie swoich praw

The Guardian donosi, że grupa Polaków napisała pismo do premier Wielkiej Brytanii Teresy May, w którym żądają wyodrębnienia praw obywateli UE w tym kraju.

Tadeusz Stenzel, prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, największa federacja organizacji polonijnych na świecie, z siedzibą w Londynie, w podpisanym przez siebie liście napisał, że na wyspach jest milion Polaków, co stanowi trzecią pod względem ilości mniejszość w tym kraju.

Stenzel oświadczył, że coraz więcej Polaków, w tym rodziców czuje niepokój związany z sytuacją po Brexicie. Zwrócił uwagę, że Polacy budują dobrobyt UK, a w ich rodzinach jest 200 tysięcy dzieci, z czego większość urodziła się właśnie tam.

Polacy obawiają się, że w pierwszej kolejności mogą zostać odesłani do kraju ci, którzy są pracownikami niewykwalifikowanymi i nie mówią płynnie po angielsku.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Bajki i opowiastki

  8 sierpnia 2018 at 13:12

  Byłem w zeszłym miesiącu u swoich przyjaciół w Lonynie i wcale nie czują się zagrożeni. maja stałą rezydenturę, Polacy na wyspach ewentualnie po pięciu latach moga zawsze wystąpic o obywatelstwo, które kosztuje 1400 funtów.

  • GG.

   8 sierpnia 2018 at 13:50

   .
   Na podstawie jednostkowego przykładu nie można wyciągać wniosków co ogółu.
   .
   Część może czuć się zagrożona.
   .
   Jednakże – cóż nas obchodzą byli Polacy, którzy postanowili pozostać w KRAJACH OSIEDLENIA, asymilować się w nich i pracować dla ich potęgi i chwały?
   .
   POLACY-SŁOWIANIE mieszkają na:
   .
   a/ Ziemiach Odzyskanych,
   .
   b/ obszarze centralnej Polski,
   .
   c/ Ziemiach Utraconych.
   .
   Ludzie zamieszkujący na stałe poza tym obszarem – to WYCHODŹCY, POLONIA.
   .
   .

   • Bajki i opowiastki

    8 sierpnia 2018 at 14:06

    to nie jest jednostkowy przykład, bo mam tam wielu znajomych i nie narzekają.

    • GG.

     8 sierpnia 2018 at 15:48

     To też są tylko jednostkowe przykłady Z PAŃSKIEGO KRĘGU ZNAJOMYCH.
     .
     .

   • Tomek

    8 sierpnia 2018 at 14:16

    Na podstawie jednostkowego przykładu nie, ale na podstawie faktów, co do których pan Krajski się już nie rozpisał (stąd artykuł jest wprowadzający w błąd), już tak.

    Prawa Polaków w UK są zagwarantowane, stąd Polacy czują się komfortowo, dokładnie tak, jak napisał Bajki i opowiastki.

   • banita

    8 sierpnia 2018 at 16:57

    Zgadzam się. Martwić powinniśmy się o polaków wywiezionych, zesłanych, lub tych których zmuszono do wyjazdu w czasach PRL. Ludzie którzy wyjechali za dobrobytem i im się nie powiodło tak jakby chcieli, albo powiodło i chcą nadal być podatnikami WB a pomoc otrzymywać z Polski nie dając w zamian nic lub prawie nic nawet dobrego słowa nie obchodzą mnie. Zawsze mogą wrócić, ale nie wrócą. To już nie Polacy, nie dociera do nich, że nigdy nie będą angolami gdyż nawet nie są muślinami, lecz tylko Polakami.

  • Tomek

   8 sierpnia 2018 at 14:13

   Jest dokładnie tak, jak Ty napisałeś, natomiast ta federacja argumentuje, że np. pracownicy mniej wykwalifikowani czy nie znający angielskiego mogą się nie zorientować, że do 2020 będą musieli złożyć odpowiednie dokumenty by zostać w UK. Stąd owa federacja chciełaby by prawo zostania było gdzieś osobno zagwarantowane umownie, bez takich formalności. No, to już mocno naciągane, że ktoś tego nie ogarnie, ale to o to chodzi:). Ty to wiesz, no ale z artykułu p. Krajskiego inni się tego nie dowiedzą i pomyślą, że rzeczywiście istnieje realne ryzyko, że Polacy z UK będą wyrzucani po Brexicie.

 2. GlosRozsadku

  8 sierpnia 2018 at 13:16

  DAjcie mi prawa ! LAAAAAAAAAAAAAAAAAA ! DAjcie mi jakies prawa ! Zalosne .
  Ludzie niewykwalifikowani i bez jezyka sie obawiaja hahahaha , co oni tam robia w pierwszej kolejnosci ? U nas tez takich potrzeba , juz lepszy potomek gwalciciela sowieckiego z trzeciego pokolenia niz ukrainiec z pierwszego .

 3. gieptil

  8 sierpnia 2018 at 14:39

  Najlepiej jakby Anglicy wyrzucili wszystkich emigrantów z Polski, też tych dobrze wykwalifikowanych jak lekarze czy informatycy. Ale zapewne wyrzucą tylko część, no trudno. A tak w ogóle to mają do tego prawo, sami sobie zbudowali swój dobrobyt i obce ryje mogą dopuszczać do niego według swego uznania. Też mogliśmy żyć dużo lepiej nić żyjemy w Polsce, ale żeśmy sobie radośnie fundowali różne obłąkane kuracje w stylu planu Blacerowicza. Albo, była niemal pełna zgoda przez lata że obce korporacje zwane cudownymi zagranicznymi inwestorami mogą swobodnie Polskę okradać. Anglicy dbają o swoje, swego pilnują, takich głupot nie robią, więc mają, są bogaci, stać ich na wiele. A polskie ryje jak chcą żyć dobrze to niech się zatroszczą o stan swojego kraju, a nie imprezować na krzywy ryj.

 4. fdsfdsgfdsg

  8 sierpnia 2018 at 15:30

  Jesteś cie Polakami, stadem ? naprawdę
  może czegoś się wreszcie nauczycie od tych rzekomo prymitywnych plemiennych „nachodźców”
  naszego biją to go bronimy nie wnikamy w szczegóły
  pomoc i wsparcie

  nawet Ukraińcy trzymają się razem WSTYD wracać na drzewa

 5. gieptil

  8 sierpnia 2018 at 15:48

  Nikt ich nie bije. Wręcz przeciwnie, to oni kombinują zrobić wymuszenie, czyli imprezowanie na krzywy ryj. Nie są u siebie i nigdy nie będą, u siebie byli w Polsce.
  Kiedyś taką opinię słyszałem – emigrant z 1 pokolenia musi trzymać się cicho i grzecznie bo jest obcy, w 2 pokoleniu już lepiej ale jednak wciąż będzie dystans, dopiero w 3 pokoleniu może spokojnie powiedzieć „jestem Amerykaninem, to mój kraj, ja tutaj rządzę”. Takie są układy.

  • fdsfdsgfdsg

   8 sierpnia 2018 at 17:04

   pracownik MSZ?

   Nelli Rokita-Arnold[1] (ur. 26 czerwca 1957 w Czelabińsku) – polska polityk, posłanka na Sejm VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości, była przewodnicząca polskiej sekcji Europejskiej Unii Kobiet i doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

   polecam Biblia o Józefie w Egipcie czyli Tora, Tora, Tora ewentualnie Talmud

  • Marian

   9 sierpnia 2018 at 07:43

   @gieptil, święte słowa, dokładnie tak to działa.
   To samo powiedziałem jednemu Ukraińcowi w Polsce. Był zdziwiony, he, he 🙂 🙂

 6. gieptil

  8 sierpnia 2018 at 16:07

  A tak przy okazji, bo w związku z podobno brakiem w Polsce rąk do pracy ostatnio tropię różne przechowalnie pasożytów na nasz koszt, czyli taki nieoficjalny socjal z naszych podatków. Nie chodzi o socjal oficjalny (surowo potępiany przez liczne autorytety z warszawki hitlerawki ) czyli dajemy komuś kasę bo biedny, ale o tworzenie różnych fikcyjnych bytów po to aby był pretekst do rozdawania kasy swoim ludzikom. Przecież tzw. sfera NGO ( organizacje pozarządowe ) to znakomita maszynka do rozdawania pieniędzy pod słusznym pretekstem. Po co robić na tempo w Amazon czy Biedronce, jak się zna kogo trza NGO się zakłada, i życie zaraz jest piękne. Taką jedną organizację namierzyłem Homo Faber przypadkiem bo jej szefowa Anna Dąbrowska bardzo rozczulała się nad losem biednych Ukraińców w Polsce. Ciekaw byłem czy ona nie ma jakich banderowskich korzonków, ale na to nie trafiłem, za to te rzewne opowieści że teraz kasy dranie nie chcą im dawać z rządu, a kiedyś dawali.
  Ta Homo Faber, no zarząd poniżej. Akurat byłaby jedna zmiana w Biedronce do uczciwej roboty. Jedyny chłop ten Skrzypczak doskonale pasuje na ochroniarza.
  https://www.hf.org.pl/ao/index.php?id=524

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra