Polskość

Co łączy emerytów z groteskowej opozycji i sowieckich szpiegów z czasów ZSRR?

Wydane przez wydawnictwo Rebis „Akwarium” Wiktora Suworowa to klasyczna już publikacja o kulisach działalności sowieckiego wywiadu wojskowego Głównego Zarządu Wywiadowczego, czyli GRU. Praca pełna, do dziś niestety aktualnych, trafnych obserwacji o bolszewii.

Gdy czytałem „Akwarium” po raz drugi, po ponad ćwierć wieku, szczególne wrażenie zrobiła na mnie opowieść o tym dlaczego sowieccy szpiedzy, którzy zdradzili ZSRR, zbiegli na Zachód, często wracali tam, gdzie czekała ich pewna śmierć. Machaniom psychologiczny sowieckich szpiegów skojarzył mi się z mechanizmem psychicznym warunkującym działania emerytów z groteskowej opozycji.

65% uciekinierów z GRU i KGB wracała do ZSRR pomimo, że była rozstrzeliwana. Duża część z tych, którzy pozostawali na zachodzie popadała w alkoholizm lub popełniała samobójstwa. Działo się ta pomimo, że sowieckimi szpiegami na zachodzie zostawali ludzie niezwykle silni psychicznie i odporni na stres.

Co było powodem takiego zachowania sowieckich szpiegów? Szokująca odpowiedź brzmi: tracili na zachodzie symbole prestiżu jakie mieli w ZSRR. W ZSRR agenci GRU i KGB mogli czuć się lepsi od reszty społeczeństwa, bo mieli mieli dobra, których nie miała reszta społeczeństwa. Oznaką prestiżu były własne małe mieszkanka, gdy reszta Rosjan musiała gnieździć się w komunałkach, czyli wspólnych mieszkaniach, z wspólną kuchni i łazienką. Pokraczne i wiecznie psujące się sowieckie auta, gdy reszta Rosjan nie miała prywatnych samochodów. Dostęp do zachodnich ubrań, wędlin, zachodnich alkoholi i perfum, ze sklepów dla komunistycznej elity, czyli do luksusowych towarów towarów niedostępnych dla reszty Rosjan. Przywileje te sprawiały, że byli niezwykle atrakcyjni w oczach atrakcyjnych, młodych, biednych jak całe społeczeństwo, Rosjanek. To uprzywilejowanie było jak narkotyk. Upajało. I gdy go zabrakło na zachodzie życie stawało się koszmarem dla byłych sowieckich szpiegów.

Choć standard życia był w ZSRR o wiele niższy niż na Zachodzie, to drobne rzeczy dawały o wiele więcej satysfakcji. Na zachodzie sowiecki szpieg po ucieczce dostawał dom, samochód i pieniądze. Luksusy niewyobrażalne nawet jak dla sowieckich elit. Ale problem polegał na tym, że dom, samochód i pieniądze na zachodzie mieli prawie wszyscy, i nie dawały one prestiżu jak w ZSRR. Okazywało się, że satysfakcja nie wynika z wygodnego życia, nie daje jej powszechny luksus. Satysfakcje daje bycie uprzywilejowanym. To, że się ma wyznaczniki prestiżu, których nie mają inni.

Moim zdaniem tak, jak sowieccy szpiedzy na Zachodzie, tak samo w Polsce emeryci z groteskowej opozycji, przeżywają niewyobrażalne cierpienie z powodu utraty prestiżu. Nie cierpią bo stracili coś materialnie, bo nie stracili. Cierpią bo PiS odebrał im prestiż. Przez dekady należeli do elity, stali ponad resztą Polaków, których uznawali za ciemny motłoch. I pewnego dnia ”motłoch” nie uszanował systemu kastowego, i najniższa kasta stanowiąca większość dorwała się do władzy. Przejęła atrybuty prestiżu, władze kiedy powinna być w opozycji, media kiedy nie powinna być w nich obecna. Co bardziej bolesne ”kmiecie” zamiast uszanować ”arystokrację” bezczelnie zaprzestali okazywać szacunek swoim dotychczasowym panom. Świat stanął na głowie.

W nienawiści do PiS nie chodzi tylko o jakieś frukty z koryta, chodzi o poczucie własnej godności. Emeryci z groteskowej opozycji budowali je przez lata na pogardzie wobec Polaków. Na poczuciu własnej wyjątkowości, byciu arystokracją. Egalitarna rewolucja PiS zburzyła ten feudalny porządek. Dotychczasowa ”elita” poczuła się obdarta z godności, przez ”kmieci” nie szanujących systemu apartheidu, systemu kastowego.

To odarcie z godności dotychczas uprzywilejowanych sprawia, że jakikolwiek kompromis w polskiej debacie publicznej nie jest możliwy. Uznawani przez elitę za czarnuchów i pospólstwo Polacy nie mogą się zgodzić znowu być niższą kastą skazaną na dyskryminację i marginalizację, nie mogą zgodzić się na powód feudalizmu, a dotychczasowa ”arystokracja” za Chiny nie zgodzi się na to, by traktowano ją jak resztę, bo poczucie własnej elitarności jest czymś czego jak widać elity nie są wstanie się wyzbyć.

Nie wątpię, że czytelnicy  „Archiwum”, pomimo, że jest to praca sprzed kilku dekad, znajdą w książce Suworowa wiele innych niezwykle aktualnych motywów. Autor książki występujący pod literackim pseudonimem Wiktor Suworow to Władimir Bogdanowicz Riezun. W ZSRR Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie był szpiegiem GRU na Zachodzie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został przez sowietów skazany na karę śmierci. Jest autorem kilkunastu książek.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Soroka

  10 sierpnia 2018 at 09:35

  „Szokująca odpowiedź brzmi: tracili na zachodzie symbole prestiżu jakie mieli w ZSRR. W ZSRR agenci GRU i KGB mogli czuć się lepsi od reszty społeczeństwa, bo mieli mieli dobra, których nie miała reszta społeczeństwa.”

  TAK JEST!!! To jest właśnie przyczyna wrzasku i wierzgania ruskiej swołoczy w obecnej Polsce!
  Ta ruska swołocz była wyższą kastą w PRL. Mogli Polaków mordować bezkarnie, dostawali towary wszelkiego rodzaju w tym samochody po niższej cenie i sklepy za żółtymi firankami, mieli swoje ośrodki wczasowe i przydzielane wczasy, fikcyjne stanowiska pracy wysokopłatne, wysokie odprawy i emerytury i wiele innych przywilejów.
  Teraz stanęli przed widmem utraty tej pozycji wyższej kasty i wierzgają.
  Zobaczymy co będzie dalej. Czy PiS tylko udaje walkę z wyższą kastą, czy nie udaje. Na razie żadnej swołoczy włos z głowy nie spadł, choć swołocz obnosi się mieniem gdzieś postanowień państwa polskiego.

  • GG.

   10 sierpnia 2018 at 12:23

   .
   COŚ DRGNĘŁO W STOSUNKACH Z ROSJĄ?
   .
   „Gazeta Wyborcza” jest przerażona słowami, które wypowiedział ostatnio w nadwiślańskich i rosyjskich mediach marszałek senior Kornel Morawiecki:
   .
   .
   „OJCIEC PREMIERA WYSYŁA SUPLIKĘ DO PUTINA
   .
   „Chciałbym prosić prezydenta Putina, że jeśli dzieją się u nas jakieś zmiany, wybory, by zwrócił na to uwagę i zrobił taki gest otwartości w stosunku do Polaków”.
   .
   „Polska, moim zdaniem, jawi się takim oczywistym pomostem na wschód dla zachodniej Europy i oczywistym mostem na zachód dla Rosji. I to bardzo ważne złączenie, ważniejsze niż Nord Stream 1 i Nord Stream 2. To złączenie i duchowe, i cywilizacyjne”.
   .
   „Być może polski prezydent powinien przejąć inicjatywę i przedyskutować z Putinem ewentualność przeprowadzenia uczciwego referendum na Krymie?”.
   .
   „Krym został przejęty przez Rosjan bez walki. Ukraińskie wojsko przeszło na stronę Moskwy. Mieszkańcy Krymu wyrazili swoją wolę w referendum. (…) Moim zdaniem było ono demokratyczne”.
   .
   „Rosja nie prowadzi agresywnej polityki”. „[Na wschodniej Ukrainie] To w pewnym sensie wojna domowa, zderzenie dwóch racji”.
   .
   „W Polsce większość mediów nastawia społeczeństwo przeciwko Rosji. Czy to jest dobre? Nie, to powinno się zmienić. Najpierw wygrajmy wybory, później będziemy zmieniać media na służebne społeczeństwu.”
   .
   Te wszystkie zdania padły w ostatnich tygodniach w wywiadach dla rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti, tygodnika „Do Rzeczy” i „Rzeczpospolitej”. Padły z ust marszałka seniora Sejmu i lidera koła poselskiego Wolni i Solidarni. Padły z ust Kornela Morawieckiego, ojca premiera RP. (…)”
   .
   Źródło: Roman Imielski, Ojciec premiera wysyła suplikę do Putina, „Gazeta Wyborcza” z dn. 08.08.2018 (nr 183/9397), s. 2. http://wyborcza.pl/7,75398,23763680,ojciec-premiera-wysyla-suplike-do-putina.html (07.08.2018).
   .
   .
   CZYŻBY COŚ DRGNĘŁO W STOSUNKACH WŁADZ POLSKI I ROSJI PO SPOTKANIU TRUMPA I PUTINA W HELSINKACH ?
   .
   „GW” ubolewa, że powyższe wypowiedzi K. Morawieckiego „Nie spotkały się z żadną reakcją obozu rządzącego”.
   .
   „Najpierw wygrajmy wybory…”
   .
   .

 2. lendzian

  10 sierpnia 2018 at 10:49

  Wadze RP odryły ich i w Lietuvie.
  I wyłapują.
  „Польська влада заявляє про необхідність радикальних змін в організаціях польської меншини в Литві. Дехто вважає, що треба, нарешті, затримати польських лідерів у Литві, тому що вони не тільки фліртують з росіянами”

  https://zik.ua/news/2018/08/10/u_lytvi_polski_sluzhby_zaareshtuvaly_sekretarya_spilky_polyakiv_1383869

  • GG.

   10 sierpnia 2018 at 12:32

   .
   „POLSKA-LITWA: POLOWANIE NA LIDERÓW ZWIĄZKU POLAKÓW
   .
   (…) polskie służby zakuwają w kajdanki działacza (sekretarza ZPL) z Wileńszczyzny, a przedstawiciele rządzącej w Warszawie prawicy rozprawiają o konieczności radykalnych zmian w organizacjach mniejszości polskiej (…) PREZESOWI I SEKRETARZOWI ZPL postanowiono przedstawić zarzuty popełnienia czynów z art. 286 § 1 i art. 270 § 1 kodeksu karnego.
   .
   Pierwszy jest z rozdziału o przestępstwach przeciwko mieniu, drugi dotyczy fałszowania dokumentów. Działaczom grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
   (…)
   – To hipokryzja! Do tej pory nikomu nie przeszkadzało, w jaki sposób środki docierają do Polaków na Wschodzie, a większość z nich była rozliczana podobnie – mówi jeden z ważnych polityków PiS.”
   .
   Źródło: https://www.rp.pl/Polityka/180809473-Polska-Litwa-Polowanie-na-liderow-Zwiazku-Polakow.html (09.08.2018).
   .
   .

 3. GG.

  10 sierpnia 2018 at 13:08

  .
  Powyższy tekst p. Bodakowskiego jest oparty na znajomości pragnień Polaków-Słowian z lat 80-tych, czyli ze schyłkowego okresu socjalizmu komunistycznego w Polsce.
  .
  Był to ustrój narzucony Polsce przez USA i ZSRR, wdrażany i kontrolowany przez Żydów sowieckich i polskich, stąd uzasadniona nienawiść do nich Polaków-Słowian, która wyrażała się np. w życzeniu, by komunistyczno-żydowska „elita” została odsunięta od władzy, „wywieziona na taczkach”, pozbawiona przywilejów materialnych, i żeby jej członkowie musieli żyć za takie pensje i emerytury, jakie żydokomuna wypłacała zwykłym Polakom-Słowianom.
  .
  No i z tekstu p. Bodakowskiego wyraźnie przebija ta satysfakcja jego babci czy dziadka: WRESZCIE ODSUNĘLI WAS OD WŁADZY I MACIE GORZEJ !
  .
  Czy jednak zmieniła się sytuacja materialna biednych i wyzyskiwanych – teraz przez socjalistów liberalnych/kapitalistów – Polaków-Słowian?
  .
  Jakże aktualne jest w powyższym tekście zdanie:
  .
  „„UZNAWANI PRZEZ [KAPITALISTYCZNĄ] ELITĘ ZA CZARNUCHÓW I POSPÓLSTWO POLACY[-SLOWIANIE] NIE MOGĄ SIĘ ZGODZIĆ ZNOWU BYĆ NIŻSZĄ KASTĄ SKAZANĄ NA DYSKRYMINACJĘ I MARGINALIZACJĘ, NIE MOGĄ ZGODZIĆ SIĘ NA POWRÓT FEUDALIZMU”.
  .
  .

 4. Sarmata

  10 sierpnia 2018 at 15:43

  O co chodzi z tym Sądem Najwyższym?
  Zarządzanie prawem to najważniejszy filar przewrotu komunistycznego w A.D. 1989. On jest najważniejszy ze wszystkiego co ustalono przy dekompozycji Sowietów (Okrągły Stół to tylko taka widokówka dla naiwnych). Po wsze czasy tym segmentem niby-państwa mieli kierować synowie i córy komucha, czyli potomkowie KPP/GL/NKWD/PPR/AL/IW/UB/SB/PZPR/MO/ORMO/ZNP/ZMS/ZSP.
  PiS to próbuje troszeczkę podważyć, czyli podważa cały misterny plan, wdrożony przez zbrodniczego komucha w latach 1985 (TK) – 1989.
  Komunistyczna bezpieka zrobi wszystko – z podpaleniem Polski włącznie – aby do tego nie dopuścić co zaczął PiS.
  Rozumiecie teraz więcej?

 5. semperparatus

  10 sierpnia 2018 at 18:23

  Może znany rusofob Bodakowski napisze też…dlaczego do dzisiaj w Rosji jest niższy standard życie niż na tzw.”Zachodzie”?Otóż od 1917 roku…aż do dzisiaj…Rosja była i jest obiektem bezprzykładnej agresji tegoż „Zachodu”…poczynając od rewolucji bolszewickiej…zorganizowanej i sfinansowanej za granicą(głównie przez Wall Street i niemiecki Generalstab..60 milionów ofiar)…poprzez II Wojnę Światową(najazd hitlerowski,27 milionów ofiar)…a kończąc na złodziejskiej „dekadzie”alkoholika Jelcyna…i otaczających go „starszych i mądrzejszych”..Gdyby nie te wszystkie-zaaranżowane przez Zachód-klęski…to Rosja byłaby prawdopodobnie dzisiaj potęgą światową nr.1…W 1909 roku premier Stołypin powiedział:”Dajcie mi 20 lat a nie poznacie Rosji”…Niestety…dano mu tylko 2 lata…1 września 1911 roku został zamordowany w kijowskim teatrze przez Mordkę Bogrowa…a Rosja zaczęła się staczać w otchłań apokalipsy…

  • GG.

   11 sierpnia 2018 at 00:44

   .
   Dlaczego w Rosji jest niższy standard życia niż gdzie indziej?
   .
   Na to pytanie odpowiedział już rosyjski Żyd-miliarder Oleg Deripaska, który w trakcie swojego przemówienia na plenarnym posiedzeniu XIII Krasnojarskiego Forum Ekonomicznego wezwał do wysiedlenia części mieszkańców z Moskwy: „Przesiedlenie [ludzi z] Moskwy wydaje mi się bardzo ważne. Za każdym razem, gdy nadlatuję nad Moskwę, to zastanawiam się, co ci ludzie [w Moskwie] robią” – zob.: http://www.forbes.ru/milliardery/313239-oleg-deripaska-kazhdyi-raz-podletaya-k-moskve-ya-zadumyvayus-chto-eti-lyudi-tam-d (19.02.2016).
   .
   TRZEBA PAMIĘTAĆ, ŻE aglomeracja moskiewska (Moskiewski Region Stołeczny) liczy już sobie ponad 17 mln ludzi, w większości nieproduktywnych i zbędnych tu, którzy powinni siedzieć na wielkiej rosyjskiej prowincji i na różne sposoby ożywiać ją (np. doić ręcznie krowy i robić masło i sery).
   .
   Spostrzeżenie p. Deripaski pasuje też jak ulał do dzisiejszej sytuacji w Warszawie i innych największych miastach Polski.
   .
   .

 6. Zafaszowana BZDURA pt. „Akwarium” jest identycznie KAMLIWA jak ten PROSTAK J.Bodakowski !

  11 sierpnia 2018 at 04:42

  Ty CIEMANIAKU jan bodakowski przestań wypisywać te swoje GŁUPOTY, czyli celowe pomijanie najważniejszego FAKTU, że to ci MORDERCY ŻYDY zamieszkali w Rosji, którzy otrzymali wsparcie finansowe i polityczne od ŻYDÓW amerekańskich i europejskich przechwycili centralną władzę w Rosji w 1917r i odegrali NAJWAŻNIEJSZĄ rolę w ustanowieniu ZSRR od 1917r do połowy lat 1980-ch !
  NAKW było założone i ZAWSZE zarządzane przez największych LUDOBUJCÓW ŻYDÓW, które potem przeistoczyło się w KGB, którym też zarządzali komuniści ŻYDY różnych odcieni, a gdy KGB przeistoczyło się GRU czyli Główny Zarząd Wywiadowczy, to tam też CAŁY trzon kierowniczy stanowili MORDERCY ŻYDZY z rosyjskim obywatelstwem !
  Jeśli ty PROSTAKU j. Bodakowski o tym nie wiesz to wsadz ten swój pusty łep w publiczną kloake i przestań wypisywać te głupoty obwiniając o wszystko jakiś tam „ruskich” którzy do dzisiaj w Rosji nie mają NIC do gadania !
  Putin jest okrążony przez ŻYDÓW tych co najbardziej nakradli się na „transformacji ustrojowej” ZSRR w Rosję!
  Teraz mordercy zydzi, co kiedyś uciekli z ZSRR do Izraela wracają do Rosji, którą trzęsą jak snopkiem siana.
  Właśnie teraz ŻYDY z PiS i PO zaczynają się dogadywać z tymi ŻYDAMI z Rosji, którzy wracają do Rosji i próbują ponownie PRZEJAĆ Kreml, aby Rosję przewrócić do góry nogami, doszczętnie ROZBIĆ na kawałki i retorycznie RABOWAĆ czyli identycznie jak to to robia ŻYDY w III RP pod przywódctwem tego bandycko-złodziejskiego żydowskiego gangu PiS-PO na czele z ŻYDAMI bandytami Kaczynskim, Tuskiem, Schetyną, Dudą, Kuchcinskim, Gronkiewicz-Walc . . . itp.
  W tej zafałszowanej propagandówce „Akwarium” tego ruskiego ŻYDA Wiktora Suworowa vel Władimir Bogdanowicz Riezun jest całkowicie POMINIĘTY najistotniejszy element, jaki dominował w życiu poliyucznym ZSRR czyli ŻYDZI z obywatelstwem Rosji, a potem w ZSRR, którzy faktycznie dokonali ZAMACHU na legalną władzę w Rosji w 1917r i PRZECHWYCILI tą władzę jako „bolszewicy” trzymając ZSRR w żelaznym uścisk do połowy lat 1980-ch.
  To ŻYDZI komuniści brutalnie z zimną krwią okrutnie WYRŻNELI najbardziej krnąbrnych etnicznych Ruskich.
  Ty OŚLE j.bodakowski ci nazywani przez ciebie:
  „sowieccy szpiedzy na Zachodzie, tak samo w Polsce emeryci z groteskowej opozycji” to wszystko zakamuflowani ŻYDZI pewnej obcji, którzy stracili centralną władzę w III RP na rzecz INNYCH ŻYDÓW z trockistowskiej opcji, którzy są agenturą ŻYDÓW neokonów trockistów z centralnej MELINY żydowskiej o nazwie „biały dom” z Waszyngtonu w USA.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra