Kultura i historia

„Niedziela Izraela” w luteranizmie

W luteranizmie w 10 niedzielę po Trójcy Świętej obchodzi się „Wspomnienie zniszczenia Jerozolimy”, Dzień ten jest także nazywany „Niedzielą Izraela”. Tak o tym napisał pewien protestant:

Dziesiąta Niediela po Trójcy Świętej od wieków w naszym Kościele jest zawsze Niedzielą Izraela. Kościół łączy się z Izraelem w modlitwie przyczynnej, wspominając to co Boży Lud spotkało w jego długiej historii, zwłaszcza w dniu 10 sierpnia 70 r. podczas oblężenia i zniszczenia Jerozolimy, wygnania resztek ocalałych Izraelitów, którzy znaleźli przytułek w wielu częściach świata, także i w naszej Ojczyźnie. Z bólem i wstydem wspominamy także czasy II wojny światowej, zwłaszcza czasy holokaustu, obozy wyniszczenia i śmierci, które nienawistna ręka hitlerowska zgotowała dla Izraela i dla wielu narodów świata, także na naszym terenie m. in. w Oświęcimiu, tym największym obozie śmierci1.

Święto to nie odnosi się do żadnego wydarzenia z historii Zbawienia i nie dotyczy żadnej chrześcijańskiej prawdy. Dla katolików zniszczenie Jerozolimy, zwłaszcza Świątyni jerozolimskiej było znakiem kary, jaka spotkała naród żydowski za odrzucenie Zbawiciela. Kult świątynny i tak stracił sens wraz z Wcieleniem. Wspominając to wydarzenie, luteranie zdradzają, jak bardzo są przesiąknięci mentalnością żydowską. W gruncie rzeczy bowiem uważają siebie za kontynuatorów judaizmu i część narodu wybranego, który identyfikują z Żydami.

1 http://www.luteranie.pl/archiwum/2007/rok_koscielny_w_zyciu_ewangelika_lipiec_i_sierpien_2007,1768.html.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Robert B.

  11 sierpnia 2018 at 17:47

  „Żydzi są ontologicznie wyjątkowi” [Elie Wiesel]… A potem… A potem… jak się miarka przebiera, a przebiera się w końcu zawsze, to jest ryk, krzyki i błagania, żeby ich raaatoooooować…

 2. banita

  11 sierpnia 2018 at 18:34

  Niech protestanci wstydzą się za siebie, gdyż to katolicy, i katoliccy księża oraz zakony ratowały żydostwo. Protestanci jak USAjczycy woleli siedzieć cicho. Teraz odgrywają swą rolę gdyż myślą że coś ugrają. Kupczą wiarą chrześcijańską na każdy możliwy sposób.

  • Robert B.

   11 sierpnia 2018 at 19:24

   Ja szczerze mówiąc nie widzę żadnego powodu do dumy z powodu ratowania Żydów. Kto w ogóle powiedział, że ich trzeba ratować? Kto powiedział, że im się należą takie hołdy? Im się nic nie należy. Nic.

 3. X

  11 sierpnia 2018 at 19:40

  A moze „bracia” luteranie poczytacie troche dziel Luthra na ten temat…;)
  Chyba wstyd, a macie sie za co wstydzic

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra