Kultura i historia

Dotyk historii

Wielokrotnie na łamach portalu prawy.pl prezentowałem Państwu ilustrowane książki dla dzieci i młodzieży „dotykające” historii w najróżniejszych wymiarach –  to prawdziwy temat-rzeka. Choć za wcześnie, by stwierdzić, czy doczekiwały się statusu ,,kultowych” to należy jednak przyznać, że stanowią one niemalże podgatunek literatury dziecięcej.

,,ABC historii”, ,,Historia Polski w stu barwnych odsłonach”, ,,Historia dla Piotrka”, wyłamująca się ze schematów seria ,,Strrraszna historia” – wszystkie te książki i serie „dotykały” historii.

Czas przyjrzeć się kolejnym książkom będącym przedstawicielami tego podgatunku, a mianowicie ,,Tak żyli ludzie” oraz jej kontynuacji ,,Tak żyli ludzie w dawnej Polsce”. Obie te serie są na tyle ciekawe, że pierwsza z nich jest polskim przekładem cyklu ukazującego się nad Sekwaną, druga zaś – powstała w Polsce. Innymi słowy Polacy rozwinęli zagraniczną serię nie tyle o nowe wątki, ile o całe tomy.

Zacznijmy od serii ,,Tak żyli ludzie”. Książki przedstawiały historię ludzkości od czasów prehistorycznych po II wojnę światową. Jednocześnie widać, że dla Francuzów w serii tej najbardziej liczył się ich kraj; w końcu mamy w niej takie pozycje jak ,,Historia Francuzów” (jedyna pozycja skupiająca się na dziejach jednego narodu w serii) ,,W czasach Ludwika XIV”, ,,W czasach Rewolucji Francuskiej”, ,,W czasach Napoleona”.

Zgodnie z tradycją tego podgatunku rozdziały są krótkie, dwustronicowe, bogato ilustrowane. W tym przypadku połowę pierwszej strony zajmuje ilustracja, połowę tekst, zaś drugą kilka ilustracji z komentarzami tekstowymi. Całość wieńczy dłuższy tekst wprowadzający.

Choć tekst jest szczupły objętościowo, to autorów należy pochwalić za mnogość  tematów: np. w książce poświęconej wczesnemu średniowieczu i barbarzyńskim królestwom mamy rozdziały poświęcone upadkowi cesarstwa zachodniorzymskiego, prawu barbarzyńskiemu, klęskom żywiołowym, szkołach prowadzonych przez mnichów, obrzędom pogrzebowym, miastom, wierzeniom… Innymi słowy każdy okres traktowany jest przekrojowo i nie ogranicza się do jednego tematu.

Seria ,,Tak żyli ludzie w dawnej Polsce” nie dokonywała zmian w dotychczasowej formule książek. Czytelnik otrzymywał to samo, przy czym tym razem dotyczyło to historii jego kraju. Książki opisywały nasza historię od czasów Piasta po koniec PRL-u, z czasem przyglądając się też ,,mniejszym” aspektom naszej historii.

Obie serie są już dzisiaj zapomniane, niemniej ich lektura warta jest polecenia choćby po to, by porównać je z wynikami najnowszych badań, przyjrzeć się punktowi widzenia Francuzów na historię, spojrzeć „innym okiem” na naszą.  Czy w dzisiejszych czasach tego typu książki potwierdziłyby szansę sukcesu rynkowego? W dobie Internetu i wyłącznie z suchymi informacjami, nawet ilustrowanymi – nie sądzę.

,,Tak żyli ludzie w dawnej Polsce” jest odmiennym spojrzeniem na  ,,wczoraj” – choć wpisuje się w cykl lektur „wielopokoleniowych”. Seria historyczno-obyczajowych opowieści o dawnych czasach skłania do refleksji, zadziwia, porządkuje, intryguje – mimo upływu czasu i ekspansji tematyki historycznej. choć – jak twierdzi Agnieszka Lisak – „Polacy są zdolni do wielkich czynów tylko wtedy, gdy mają na rękach kajdany.”

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra