Z kraju

„Mały ZUS” dla drobnych przedsiębiorców: pomoc czy propaganda?

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. „mały ZUS” dla dobrych przedsiębiorców. Byłoby to dobre rozwiązanie, gdyby nie pewne ale…

ZUS wykańcza wielu przedsiębiorców w Polsce. Obniżanie go dla początkujących przedsiębiorców, lub dla tych, którzy prowadzą małe firmy jest właściwe. Problem w tym, że warunki, jakie postawił rząd są zaporowe.

Przedsiębiorca aby uzyskać mały ZUS musi osiągać maksymalnie 2,5 krotność minimalnego wynagrodzenia. W 2018 r. było to 5250 zł. Chodzi tu jednak o przychód, a nie o dochód.

Jeśli przedsiębiorca sprzeda produktów za 1o tysięcy może się to wydawać bardzo dużo. Ale jeśli zarabia na tym 10%, a więc 1000 zł jest już inaczej. Ustawodawca kompletnie zignorował ten fakt i zamiast bazować na dochodzie, przyjął przychód.

W ten sposób prognozowane jest, że zmiany dotyczą 175 tysięcy przedsiębiorców czyli niewielkiego procenta z nich. W gruncie rzeczy dotyczą one tylko tych najmniejszych mikroprzedsiębiorców, którzy zarabiają grosze. Nie jest to natomiast żadna pomoc dla zwykłych, rodzinnych firm.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Kwal

  14 sierpnia 2018 at 08:36

  Socjaliści jeszcze nigdy nic dobrego dla człowieka nie zrobili…wspólną ich cechą jest kradzież i niszczenie wszystkiego.

  • GG.

   14 sierpnia 2018 at 10:10

   .
   „ZUS wykańcza wielu przedsiębiorców w Polsce” (M. Krajski) PRZEDE WSZYSTKIM DLATEGO, ŻE WIELU PRZEDSIĘBIORCÓW ŚWIADOMIE „WYKAŃCZA” ZUS.
   .
   Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (w 2009 r. dostał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski od prezydenta Kaczyńskiego), powiedział w kwietniu 2017 r. dziennikarzowi, że
   .
   „w Polsce 60 proc. firm nie płaci podatku od zysku. [Czy] Pan wierzy w to, że ta rzesza firm nie ma zysków? Że 60 proc. ma straty? Niektórzy niezmiennie od dwudziestu lat?
   .
   – [Dziennikarz:] Ale to by oznaczało, że 60 proc. przedsiębiorców robi państwo i Polaków w konia.
   .
   – [C. K.:] 60 proc. to może nie. Ale 50 procent to już pewnie tak.
   .
   – [Dziennikarz:] Sprecyzuję: co drugi przedsiębiorca oszukuje państwo.
   .
   – [C. K.:] Prawda.”
   .
   Źródło: Mariusz Janik, Dzięki niemu nasze zarobki mają wzrosnąć o kilkaset złotych. Rewolucyjny projekt eksperta „dobrej zmiany” http://innpoland.pl/134375,dzieki-niemu-nasze-zarobki-maja-wzrosnac-o-kilkaset-zlotych-rewolucyjny-projekt-eksperta-dobrej-zmiany (19.04.2017).
   .
   Zbyt wysokie składki ZUS?
   .
   PRZECIEŻ TO WINA NIEUCZCIWYCH PRZEDSIĘBIORCÓW – ICH EGOIZM I GŁUPOTA TO SPRAWIŁY.
   .
   .

   • hugo

    15 sierpnia 2018 at 07:49

    O ile to nie jest ironia to argument jest żaden. Ludzie nie „kombinują” dlatego że z natury są oszustami, egoistami i głupcami tylko podejmują racjonalne kroki aby nie dać się złupić i móc przetrwać. Wnioski pozostawiam do oceny własnej.

    • GG.

     16 sierpnia 2018 at 12:45

     .
     Co to nas, Polaków-Słowian, obchodzi czy przedsiębiorcy „kombinują” z tego, czy z innego powodu?!
     .
     Każdy ma płacić uczciwie podatki i składki, BO „KOMBINUJĄC” w tym temacie
     .
     a/ kombinator okrada innych, uczciwych przedsiębiorców, którzy w efekcie tego „kombinowania” zmuszeni są płacić ZNACZNIE WYŻSZE SKŁADKI I PODATKI,
     .
     b/ kombinator okrada pracowników, którzy w efekcie tego „kombinowania” nie dostają większych kwot urlopowych, zasiłkowych, emerytalnych, a za to są wciągani przez nieuczciwych przedsiębiorców do antypaństwowego systemu „kombinowania” i nie mogą zarabiać w 100 procentach legalnie, do czego mają PRAWO,
     .
     c/ kombinator okrada niepracujących (w tym pozbawionych możliwości zarobkowania), którzy w efekcie tego „kombinowania” nie dostają takich środków na życie, jakie byłyby możliwe, gdyby pp. kombinatorzy NIE „KOMBINOWALI”.
     .
     Kombinatorstwo jest tu tylko określeniem zastępczym dla GŁUPIEGO, EGOISTYCZNEGO I KRÓTKOWZROCZNEGO OSZUKIWANIA PAŃSTWA (czyli nas, Polaków-Słowian) NA PODATKACH I SKŁADKACH.
     .
     Trzeba je zdecydowanie potępić i zwalczać.
     .
     .

 2. antykosmita

  14 sierpnia 2018 at 10:04

  ustawodawca doskonale zna różnicę między przychodem, a dochodem,,,
  najzwyczajniej w świecie rżną głupa jakto komuchy tylko potrafią,,,
  propagandowo wygląda to doskonale, można będzie w TVP powiedzieć jak to tzw.DobraZmiana wspiera Polaków, doskonały PR, a że to nie prawda ??? a któż by się przejmował takimi drobiazgami,,,

 3. zjs

  14 sierpnia 2018 at 14:54

  Taki sam pic jak kwota wolna od podatku. Rząd, któremu brakuje pieniędzy popełni każdą niegodziwość.

  • Kwal

   14 sierpnia 2018 at 23:51

   100/100….

 4. Pingback: Michał Marusik | oficjalna strona

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra